Borsa Piyasa Yorumu

Borsa endeksinde yaşanan satışları kar satışı ve teknik satış olarak yorumluyorum. Bölgesel ya da Türkiye ile ilgili bir problem olsaydı kur ve faizde de aynı hareketi görürdük. Ancak kur ve faiz kanadında oldukça sakin seyirler izliyoruz. masanotları Oluşan işlem hacminin yüksekliği ilgili olarak ise bir hisse değişiminin olduğu yönünde düşüncelerim var. Genel olarak portföylerde hisse miktarını azaltma yönünde bir eğilim olabilir. Bu normaldir çünkü endekste ciddi yükseliş oldu ve ciddi karlar sağlandı. Bu noktadan sonra hisse senedi ağırlıkları azaltılabilir. Ancak bu tamamen hisse piyasasından çıkılacağı anlamını taşımaz. Bu tarz hisse azaltımları endekste dalgalanmalara yol açabilir. Hacmin büyüklüğü düşen fiyatlardan yeni kurumsal oyuncularında girdiğini gösteriyor. Ben bu şekilde okuyorum.

Diğer yandan fiyatında olduğu düşünülen hisselerden, daha iyi bilançosu olan ve daha fazla ıskontoya sahip hisselere de geçişler yapılıyor. Buda hacmin yükselmesini sağlar.

Yaşanan bu düşüş büyük resimde oluşan büyük yükselişin içerisinde bir düzeltme geri çekilmesi gibi görünüyor. Ne zaman işler tersine döner ? Bence endeks 50-günlük ortalamasının altına inmeye başlarsa. Burası şimdilik 103500 seviyesinden geçiyor. Bundan önce 105800 desteği çok önemli. Bu seviye üzerinde satışlar karşılandığı sürece sorun yok. Tepkiler gelecektir. Karşılanmaz ise 103500 seviyesine doğru düşüş derinleşebilir. Ancak bu alım için güzel fırsat verir. Bence böyle. (Nitekim şu saatlerde endeks 106688 seviyesine kadar tepki vermiş durumda. )

Borsa ‘da bir “game over” şeklinde satışların gelmesini beklemiyorum. Çünkü açıklanan 2.çeyrek bilançolar oldukça güçlü ve bu sonuçlardan sonra pek çok şirket hedef değerinde yukarı revizeler yapıldı. Tabiki ilk çeyrek sonuçları ardından yapılan revizeler kadar agresif değil ancak yine de beklentileri devam eden bilançolar ve halen kazandırma potansiyeli olan hisseler var. Böyle bilançoların olduğu bir borsa da oyun bitti şeklinde sert satışların geleceğine inanmıyorum. Bir gün bu satışlar gelebilir ama bu ortamda değil. Daha kötü bir ortam gerekli. Onu hissedersiniz zaten.

Orta ve Uzun Vadeli Yatırımcı isen Endişe Etme

Tabi bizim kontrolümüzde olmayan dışarıdan gelecek şokları bilemeyiz. Bu düşüşte uzun vadeli yatırımcılar için sorun görmüyorum. Eğer şirketiniz iyiyse, beklentileriniz devam ediyorsa endişe edecek bir durum yok. Bu hisseler düşse bile, piyasalarda toparlanma olduğu zaman önce bu hisseler gidecektir. Ancak elinizdeki kötü bir şirketse bence iyi olanlarla değiştirmelisiniz. Bu düşüş aynı zamanda iyi hisseleri de düşmüş fiyatlardan almak için fırsat. Uzun vadeli yatırımcı iseniz kafanız rahat olsun. Ancak günlük al- sat peşinde koşuyorsanız bugünler başınızı ağrıtabilir.

Gelen bilançolarda TUPRS, EREGL, KRDMD, CEMTS, BRSAN, PGSUS, THYAO, PETKM, ORGE, TOASO, TTKOM, TAVHL, ERBOS beğendiğim şirketler. SASA’da uzun vadedeki beklentiler nedeni ile pozitif görüşüm var. Havacılık, Demir çelik, petrokimya, otomotiv sektörlerinde güçlü 3.çeyrek beklentileri devam ediyor. Bankacılık sektöründe de düşüş sonrası alımlar görebiliriz.

Son olarak şunu belirtmekte fayda var. Borsa Endeksinde yılbaşından bu yana izlediğimiz %40 açıya sahip yükseliş eğimi sona ermiş görünüyor. Önümüzdeki süreçte ya daha az açıyla yukarı hareket devam edecek. Ya da 103000 ile 112000 arasında dalgalanmalar göreceğiz. Daha çok hisse bazlı hareketler ön plana çıkabilir. Unutmayın Borsa’da herkes fırtınaya yakalanır. Ama önemli olan hangi gemide yakalandığın.  Bilançosu güçlü, temeli sağlam, beklentisi olan şirketlerden vazgeçmeyin. Ve orta uzun vadeli düşünün.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.  

“Borsa Piyasa Yorumu” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir