Altın Yorumu ve Teknik Analiz

Altın fiyatlarında hareketli geçen haftanın ardından, bu sefer dün açıklanan Fed tutanaklarının etkisi ile yükselişler görüyoruz. Tutanaklarda Fed üyelerinin faiz artırımı konusunda bölünmüş bir görüntü sergilemesi ABD dolarını küresel piyasalarda zayıflatırken, dolardaki bu gevşeme Altın fiyatlarını destekliyor. Ancak Altındaki yukarı hareketin uzun soluklu olmasını beklemiyorum. Yakın vadede 1290-1300 aralığı test edilebilir ancak bu noktalarda Altın’da tekrar kar satışları gelebilir. Dolar endeksi son bir yılın en düşük seviyesine geriledi ancak bu süre içerisinde Ons Altın 1300 direncini geçemedi. Bunda talep zayıflığının etkisi var.

Altında orta vadede 1300 seviyeleri iyi bir satım, 1220-1230 seviyeleri ise iyi bir alım noktası gibi görünüyor. Kısa vadeli işlemler riskli olabilir. Önümüzdeki dönemde Eylül toplantısı ile birlikte Fed’in ve diğer merkez bankalarının daha etkin olmaya başlaması ile Altında tekrar gerilemeler görebiliriz. Yılın son çeyreğinde de 1200-1300 geniş bandındaki dalgalanmalar devam edecek görünüyor. Altın yatırımcılarının dikkat edeceği unsurlar, Dolar endeksinin 95 seviyelerini geçmesi veya EURUSD paritesinin 1.16 desteğini kırıp kırmayacağı olabilir. Diğer yandan ABD enflasyon verilerindeki seyir izlenmeli. 24-26 Ağustos tarihindeki Jackson hole toplantısında yapılacak açıklamalar ve 20 Eylül Fed toplantısı izlenmesi gereken gündemler olacaklar.

Gram Altın

Gram Altında ise yukarıda 147-148 seviyeleri şimdilik iyi bir satış noktası gibi görünüyor. 141-142 aralığı alım yapmak için uygun. Bununla birlikte gram altın yatırımcısının Ons altındaki ve Dolar/ TL kurundaki seyirleri yakından izlemesi gerekli. Ons Altın 1300 seviyesini kırar ve aynı zamanda Dolar kuruda 3.57 seviyesini geçerse, gram altında 155 zirvesine doğru seyirler oluşabilir.

Ons Altın Yakın Bakış Grafik
Ons Altın Yakın Bakış Grafik
Altın Uzak Bakış Grafik
Altın Uzak Bakış Grafik

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir