CEMTS 2018/03 Bilanço Analizi, Değerleme ve Teknik Analiz

Çemtaş (CEMTS) 1Ç18 döneminde 23.6 milyon TL net kar açıkladı. Şirket net karı geçen yıl aynı dönemine göre %71 artış kaydetti.

Aynı dönemde satış gelirleri ise %73 büyüme gösterdi ve 170.8 milyon TL düzeyine ulaştı. Faaliyet Karı ise %70 büyüme ile 33.2 milyon TL olurken, Esas Faaliyet Karı %48 artarak 27 milyon TL seviyesinde oluştu. FAVÖK %44 artış sağladı ve 30.8 milyon TL seviyesinde oluştu.

masanotları

Karlılıkta ise geçen yıl aynı döneme göre 3-4 puan arasında düşüşler görülüyor. Ancak 2017 yılının son çeyreğine göre karlılık artmış. Brüt kar marjı %25.6’dan %22.1 seviyesine, FAVÖK marjı ise %21.6’dan %18 seviyesine gerilemiş.

Brüt kar marjındaki gerilemede demir çelik hammadde fiyatlarındaki yükseliş ve stoklardaki artış etkili olmuş görünüyor. Aynı şekilde genel üretim giderleri %76 ve hammadde giderleri %50 artış göstermiş. Buna karşın satış gelirlerindeki artışta yine mamul fiyatlarındaki yükseliş ve kurların yüksek seviyesi etkili olmuş denilebilir. Ancak yine de karlılıkta birkaç puanlık aşağı yönlü gelişme görülüyor. Sonuç olarak satış ve faaliyet karı büyümesi devam ettikçe problem görülmüyor.

CEMTS satış gelirlerinin %38’ini ihracat gelirleri oluşturuyor. Yılın ilk çeyreğinde yurtiçi satışlar geçen yıl aynı döneme göre %89 artarken, yurtdışı satışlar ise %50 büyüme göstermiş. Ton bazında bakıldığında da yurtiçi satışlar %23.6 artışla 28.226 ton olurken, yurtdışı satışlar %3.7 artışla 16.583 ton seviyesinde oluşmuş. Toplam ton bazında satışlarda %15.4 büyüme görülüyor.

Şirket demir çelik ve cevher fiyatlarındaki oynaklığın mayıs ayında durulmasını bekliyor. Bilindiği gibi 2017 yılında elektrod fiyatlarında 10 kata yakın yaşanan artışın çelik maliyetlerini yükselttiği ve hatta elektrod temininde güçlükler yaşandığı belirtilmişti. Son faaliyet raporunda bu konu ile ilgili bir bilgi verilmiş değil.

CEMTS ‘ın 2018 yılı ilk çeyrek itibari ile net borç pozisyonu 104 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Aralık sonu itibari ile bu rakam 85.7 milyon TL seviyesindeydi. Net borç seviyesinde artış var. Ancak şirket geçen yıl 70 milyon TL seviyesinde faaliyet karından nakit üretimi gerçekleştirdi. Başka deyişle net borcun büyük kısmını karşılayan bir nakit üretimi mevcut.
Yabancı para pozisyonu ise döviz fazlasını işaret ediyor. Şirket’in mart sonu itibari ile 10.3 milyon € ve 10.6 milyon $ döviz fazlası mevcut. CEMTS ihracatını yoğun şekilde euro üzerinden gerçekleştiriyor.

Şirket’in cari oranı 2.32 ve likidite oranı ise 1.32 gibi yüksek seviyede bulunuyor. Borç ödeme sıkıntısı görülmüyor.

Nakit Yaratmada Azalma

Olumsuz gibi görünen bir nokta ise nakit akış tablosuna bakıldığında, işletme faaliyetlerinden sağlanan nakit akımındaki azalma gösterilebilir. Ancak burada ticari alacaklardaki artış büyük rol oynamış görünüyor. Fakat bunun nedeni geçen sene Roda limanı satışı kaynaklı olmak üzere Bursa Çimento’dan alacak hesabının bulunması. Şirket’in Bursa Çimentodan 37 milyon TL alacak bakiye bulunuyor. Bu tutar 6 ayda bir iki taksit halinde tahsil edilecek.

DEĞERLEME VE HEDEF FİYAT

2017 analizimde şirketin 2018 ylında satış gelirlerinin %20 artmasını ve FAVÖK rakamının 94 milyon TL olması yönünde beklentileri göz önüne almıştık. Ancak satış gelirlerindeki artış bu hedefleri yukarı revize etmeme neden oldu. Öncelikle satış gelirlerindeki %73 artışın yılın genelinde aynı seviyede kalmasını beklemiyorum. 28 yılında satışların %50 büyüyeceğini varsayıyorum ve FAVÖK marjının %16 seviyelerinde tamamlanmasını bekliyorum. Buna göre CEMTS için 2018 yılında 684 milyon TL satış geliri ve 109 milyon TL FAVÖK karı hedefliyorum.

Hisse nin 2015 yılından bu yana olan tüm çeyrek fd/favök ortalaması 7.48x seviyesinde bulunuyor. Buna göre CEMTS için fd/favök yaklaşımına göre 7.08TL hedef değere ulaşıyoruz. Çemtaş için 12 aylık dönemi kapsayan hedef değerimizi 5.70TL’den 7.08TL ye yukarı yönde revize ediyoruz. Buna göre 5.31TL kapanış fiyatına göre hissenin %33 yükseliş potansiyeli bulunuyor.
2018 yılın 2.çeyrek sonuçları ile değerleme tekrar gözden geçirilecektir.

Şirket için 2017 yılı Bilanço Analizinede göz atabilirsiniz. Tıklayınız. 

CEMTS

CEMTS TEKNİK ANALİZ

Hisse haftalık görünümde yukarı trendini koruyor. 4.80 üzerinde kaldığı sürece pozitif görünüm korunabilir. Hissede 5.78 seviyesi tarihi direnç ve oldukça etkili. Hisse’nin bu direnci kırması durumunda hedef değerimize doğru yükseliş devam edebilir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir