Dolar ve Altın Üzerine Düşünceler

Açıklanan enflasyon rakamları TCMB’nin sıkı duruşunu sürdüreceğini gösteriyor. Buna paralel TCMB’nin fonlama maliyeti 4-5 Eylül tarihlerinde ilk defa %12 seviyesini geçerek %12.01 seviyesinde oluştu. Özellikle çekirdek enflasyondaki bozulma ve yükselme eğiliminin devam ediyor olması, fonlama maliyetindeki yüksek seyirlerin süreceğini bize işaret etmekte. masanotları Bu tabloda Dolar / TL kurunda doğal olarak sakin ve zayıf seyirler izliyoruz. Global piyasalarda ABD Dolar ‘ının zayıf kalması ve yabancı fon girişlerinin de oluşması ile rüzgâr TL’den yana esmeyi sürdürüyor. Bu ortamda, TCMB bu derece sıkı duruşunu koruduğu sürece dışarıdan şok bir dalga gelmedikçe Dolar / TL ’de ani ve kalıcı yükselişler beklemiyorum. Genel olarak dolar kurunda hafif aşağı bir yön var ve 3.52 seviyelerinin üzerinde kalıcı seyirler yükseliş konusunda anlamlı olacak görünüyor. Bunun dışındaki hareketler ani tepki yükselişlerinden öteye geçmiyor. Mevcut rüzgar dolar kurunda 3.40 seviyesini ve altını zorlamasına izin verecek yönde bulunuyor. Elbette şimdilik.

Kore fiyatlamaları

Kuzey Kore’nin hidrojen bombası aksiyonu çok önemli bir gelişmeydi aslında. Küresel piyasalarda bu denli önemli ve dalgalanma yaratacak çapta bir olayın fiyatlamasının Altın, Japon Yeni ve İsviçre Frangından öteye geçmediğini izliyoruz. Son günlerde Avrupa ve ABD borsalarında satış baskısı oluştu ancak bu baskı şiddetli değildi. K.Kore gündemde kalacak görünüyor. Önümüzdeki günlerde füze denemelerinin devam etmeyeceğini kimse garanti edemez. Bu bakışla güvenli liman algısının başta Altın olmak üzere, Japon Yeni ve Frank üzerinde etkili olmaya devam etmesi beklenebilir.

Buna göre Ons Altın için ilerleyen günlerde 1343-1345 dirençlerinin test edilme potansiyeli mevcut görünüyor. Bu seviyeler iyi bir teknik satış noktaları olmakla birlikte, bu seviyelerin geçilmesi durumunda ise 1360-1370 bölgelerine doğru bir Altın yükselişi görebiliriz. USDJPY paritesinde ise 108 seviyesi kritik bir destek noktası. Bu seviyenin kırılması durumunda Yen’de güçlenme ivmelenebilir ve 107 seviyesinin altını zorlayabilir. Elbette bu denli güvenli liman algısına yol açacak bir gelişme dünya borsalarında da satış şeklinde fiyatlanabilir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir