EGEEN Bilanço ve Teknik Analiz, Değerleme

Ege Endüstri (EGEEN) 2Ç17 döneminde 25.5 mn TL net kar açıkladı. Yılın ilk ayında ise 55.2 mn TL net kar ile yılın yarısını tamamladı. İlk çeyrekteki satış temposu korunurken, karlılık 2.çeyrekte artmış görünüyor.

2Ç dönemde ilk çeyreğe göre satışlar %8, FAVÖK %20 artarken, net karda %14 düşüş bulunuyor. Bunda kurların 2Ç dönemde gevşemesinden dolayı oluşan kur farkı giderleri etkili olmuş. FAVÖK’teki gelişme daha önemli ve pozitif. masanotları

Yine ilk çeyreğe göre brüt kar marjı %40’dan %41’e hafif yükselmiş, FAVÖK Marjı ise %33’den %37’ye gelmiş. Olumlu.

Geçen yıl aynı çeyreğe göre ise 2Ç17 döneminde görünüm güzel. Geçen yıl aynı çeyreğe göre satışlar %20, FAVÖK %37 ve net kar %25 artmış. Geçen yıla göre iyi bir 2Ç geçirmiş.

Aynı dönemde karlılıkta gelişmiş. Brüt marj %39’dan %41’e, FAVÖK marjı %32’den %37’ye yükselmiş. Pozitif.

Yılın ilk yarısında ise şirket’in satışları %8 artışla 156.5 mn TL seviyesinde oluşurken, FAVÖK karı %15 büyüme ile 55.1 mn TL seviyesinde oluşmuş. Şirket ilk yarıyı 55.2 mn TL net kar ile kapatırken, kardaki artış %34 olmuş. Pozitif.

Nakit Zengini

Şirket altı aylık dönem itibari ile 113 mn TL net nakit değerlere sahip bulunuyor. Cari oran 6.34 ve likidite oranı 5.33 gibi çok yüksek seviyelerde. Şirket borçlarının ödedikten sonra bile işletme sermayesi ihtiyacı duymayacak durumda. Pozitif.

Döviz pozisyonu ise 156 mn TL seviyesine karşılık gelecek dolar ve euro fazlasına sahip. Kurlarda yaşanacak yükselişler EGEEN için kur farkı gelirleri yaratırken, kurda oluşacak düşüşler kur farkı giderlerine neden olacak. 2Ç bilançodaki kardaki azalmanın nedeni buna örnek.

EGEEN yılın ilk yarısında %89 ihracat yapmış. 2Ç ihracat oranı %92 seviyesine kadar yükselmiş. 3Ç içinde ihracat oranı yükselecek görünüyor. Bu şirketin kar marjlarını olumlu etkileyen bir durum.

Yüksek Bedelsiz Potansiyeli ve Düzenli Temettü Ödemesi

Bilançodaki son durum itibari ile %829 bedelsiz potansiyeli bulunuyor. Bu hep borsa ‘da yatırımcıları heyecanlandıran bir faktör olmaya devam edecek görünüyor.

Ayrıca Şirket her yıl düzenli olarak temettü ödüyor. Son sekiz yılın ortalama temettü verimi %4.83 seviyesinde. Yüksek bir temettü verimine sahip değil ancak 2007 yılından bu yana her yıl düzenli ödemesi yapması olumlu.

EGEEN uzun zamandır izlediğim ve beğendiğim bir şirket. Özellikle birkaç yıl öncesinde bilançodaki büyüme ile hisse fiyatındaki güçlü ralli dikkatimi çekmişti. Düzenli olarak temettü ödeyen bir şirket olması, yönetim kadrosunun tecrübeli isimlerden oluşması ve elastik ihracat kapasitesine sahip olması beğendiğim yanları. Ayrıca nakit yönünden güçlü ve yüksek işletme sermayesi ayrıca beğendiğim tarafları.

Hedef Fiyat

Elbette güzel bilanço yetmiyor. Fiyatın ucuz olup olmaması da önemli. En azından bu yıl için gelen bilançoya göre fiyat ne durumda bir bakalım.

Verilere göre 2017 yılında satış gelirlerinin %15 artışla 292 mn TL seviyesinde oluşması beklenebilir. FAVÖK Marjının yılı %35 kapatacağını öngörüyorum.

Buna göre 102 mn TL FAVÖK beklenebilir. Bu beklentilere paralel olarak fd/favök çarpan yaklaşımına göre 2017 yılı için mevcut bilançoya göre EGEEN için 292 TL hedef fiyata ulaşıyorum.

Bu hedefe göre sınırlı bir yükseliş potansiyeli görülüyor. Hissede oluşabilecek geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Diğer yandan kurlarda yaşanacak yükseliş şirketin hem ihracat gelirlerini hem kar marjlarını olumlu etkilerken, aynı zamanda kur farkı gelirleri yaratması açısından da olumlu olacak. Tersi ise şirketin olumsuz etkileyebilir.

EGEEN ’in çok daha 400TL gibi çok daha yüksek seviyelere ulaşabilmesi için 2015 yılındaki 105 mn TL FAVÖK seviyesinin çok üzerinde rakamlara ulaşması gerekiyor. Şimdilik 2017 yılı için böyle bir tempo görülmüyor. 2018 yılında buna yönelik bir performans görülürse hisse fiyatı da buna paralel etkilenecektir. Ancak bunu şimdiden söylemek zor.

egeen
EGEEN Özet Veriler
EGEEN Teknik Analiz

252 seviyesi üzerinde kaldığı sürece pozitif görünüm devam edecek görünüyor. Güçlenme ve ivmelenme için 276 seviyesi üzerine yerleşmesi gerekiyor. Bu durumda hedef seviyesine doğru yükseliş süreci başlayabilir. 252 seviyesinin altına gerilemelerde 235 desteğine kadar gerilemeler oluşabilir.

EGEENGRAF
EGEEN Uzun Vadeli Grafik

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“EGEEN Bilanço ve Teknik Analiz, Değerleme” için 8 yanıt

  1. İzleme dışında kalan şirketleri incelemiyorum maalesef. Kendi dikkatimi çeken şirketleri yazmaya çalışıyorum. yoksa yetişemem. İlginiz için teşekkürler.

 1. Merhaba Tuncay Bey, emeğiniz için teşekkürler, ben okuyarak/araştırarak ilerlemeye çalışan çok küçük bir yatırımcı sayılırım. Bilançolardan sonra anladığım kadarıyla fk ve öz varlık karlılığı/ pddd ilişkisi gibi basit rasyolarla hisse ederini kabaca da olsa hesaplayıp bilançonun durumunu anlamaya çalışıyorum. Sizin yorumlarınızda da fd/favök çarpan yaklaşımı kullandığınızı anlıyorum. Bu çarpan yaklaşımını google da aradım ancak pek bir şey bulamadım. Önerebileceğiniz bir kaynak var mı? Terminolojiye de çok hakim olmadığımdan belki doğru kelimelerle arayamamış da olabilirim.
  Teşekkürler

  1. kaynak bilmiyorum açıkçası. ama değerleme konulu kitaplarda bulabilirsiniz belki. Birde kaynak olarak ben varım tabii :))

 2. Merhaba Tuncay Bey,

  Öğretici yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Ancak bu yazıdaki hedef fiyatınızın vâdesini anlayamadım, 2017 yıl sonu mu, yoksa gelecek yılın bu dönemi mi?…

  Teşekkürler.

  1. 2017 yıl sonu yada 2018 ocak şubat demek istiyorum. sonraki yazılarımda buna daha dikkat ettim haklısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir