ERBOS 2018/06 Bilanço Analizi ve Değerleme

Erbosan (ERBOS) 2Ç18 döneminde 15.4 milyon TL net kar açıkladı. Şirket bu kar ile birlikte 2018 yılının ilk yarısını %43 artışla 35.9 milyon TL net kar ile kapatmış oldu.

masanotları

Geçen yıla göre performans iyi ancak ilk çeyreğe göre yavaşlama var

2Ç18 döneminde gelir kalemleri ve karlılıklar geçen yıl aynı döneme göre artış kaydetmiş. Buna karşın 1.çeyrek döneme kıyasla hem gelir kalemlerin hem karlılıkta düşüş. 1.çeyrek döneme göre daha az satış daha az FAVÖK ve daha az net kar elde etmiş. İlk çeyrekte 20.5 milyon TL kar elde ederken 2.çeyrekte 15.3 milyon TL seviyesinde oluştu. ERBOS Satış gelirleri ise 1.çeyrekte 130.7 milyon TL olurken 2.çeyrekte 124.4 milyon TL seviyesinde oluştu. Brüt kar marjı yıla %19.7 ile başlarken, 2.çeyrek dönemde %20.2 seviyesine yükselmiş. Bu olumlu. FAVÖK marjı ise yıla %16 ile başlarken, 2.çeyrek dönemde %14.5 seviyesine gerilemiş. Yıl içerisinde karlılıkta dalgalanmalar olabilir.

Geçen yıl aynı çeyreğe göre ise satış gelirleri %25 büyüdü. FAVÖK %30 ve net kar ise %39 artış gösterdi. Geçen yıla kıyasla 1-2 puan daha iyi karlılıkla operasyonel sonuçlar devam ediyor.

6 aylık Dönem

Yılın 6 aylık döneminde ise satış gelirleri %39 artışla 255.1 milyon TL seviyesinde oluştu. Yılın ilk çeyreğinde satış geliri büyümesi geçen yıla göre %53 seviyesindeydi. Bu tempo 6 aylıkta %39 seviyesine gerilemiş görünüyor. Bu normal. Yüksek tempoda büyümeler yıl boyunca korunması zordur.

FAVÖK rakamı ise ilk altı ayda %38 büyüdü ve 38.9 milyon TL seviyesinde, net kar ise %43 artışla 35.9 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Kar marjlarında ise geçen yıla göre hemen hemen paralel görünüm var diyebiliriz.

Satışların Yapısı

Satışların %94’lük kısmı boru ve profil grubundan, %6’lık kısmı çinko gurubundan elde edilmiş. 2Ç18 de boru-profil satışlarının payı 2 puan daha artmış. Boru grubunda satışlar geçen yıla göre %40 büyümüş. Çinko grubu satışları ise %11 küçülmüş. Şirket boru grubu satışlarından %14, çinko grubu satışlarında ise %42 faaliyet kar marjı ile çalışıyor. Çinko satışlarının büyümesi gelecekte şirket için önemli bir hikaye olurdu.

Sonuç olarak elde edilen 35.9 milyon TL net karın %84’ü boru ve profil grubu satışlarından elde edildi.

Nakit Zengini

Haziran sonu itibari ile şirket 69.4 milyon TL net nakit değerlere sahip bulunuyor. Cari oran 1.94 ve likidite oranı 1.17 gibi yüksek seviyelerde. Şirket’in borç sorunu yok.

Yine Haziran sonu itibari ile şirketin 3.5 milyon döviz pozisyon açığı ve 670 bin € döviz fazlası bulunuyor. Şirket satışlarının yaklaşık yarısını ihraç ediyor ve ihracatını dolar bazında gerçekleştiriyor. Aynı şekilde hammadde girdileri de dolar bazında bulunuyor. Şirket kur riskini döviz pozisyonu ile yönetirken, yüksek ihracat doğal bir korunma sağlıyor. ERBOS için kur riski söz konusu değil.

Yüksek Bedelsiz Potansiyeli

Haziran itibari ile 14 kat bedelsiz potansiyeli bulunuyor.

Projeksiyonlarda Aşağı Yönlü Revize

28 Mayıs tarihindeki raporumda verdiğim 2018 yılı beklentilerimde son sonuçlara göre aşağı yönlü revize yapmak gerekiyor. 2018 yılı satış geliri beklentimi 600 milyon TL’den 550 milyon TL seviyesine indiriyorum. FAVÖK Marjı beklentimi %14 seviyesinde koruyorum. Buna bağlı olarak FAVÖK beklentimi 84 milyon TL’den 77 milyon TL seviyesine düşürüyorum. Net kar beklentimi ise 80 milyon TL’den 71.5 milyon TL düzeyine revize ediyorum.

Değerleme ve Hedef Fiyat

Son iki yıllık fd/favök ortalaması 5.6x seviyesinde bulunuyor. Mevcut beklentilerimi dikkate aldığımda ERBOS için 6-12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 108TL’den 96TL seviyesine aşağı yönlü revize ediyorum. Hisse ‘nin son borsa kapanışı 76.45TL ‘ye göre %26 yükseliş potansiyeli bulunuyor.
Değerleme ve tahminler 3.çeyrek verilerinin ardından tekrar gözden geçirilecektir.

erbos201806

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“ERBOS 2018/06 Bilanço Analizi ve Değerleme” için bir yanıt

  1. Merhaba Tuncay bey, değerlendirmeniz için çok teşekkürler, henüz bu çeyreği okumadım ancak erbos genelde faaliyet raporlarında pek detaylı bilgi, gelecekten beklentiler veya dönem içerisinde satış/anlaşma haberleri vermiyor, bu durum da açıkçası bende biraz çekimserlik yaratıyor. Bazı şirketlerin yaptığı gibi dönem sonuçlarını ve beklentilerini açıklamak üzere sizlere analist sunumu yapıyorlar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir