TTRAK 2018/06 Bilanço Analizi ve Değerleme

Türk Traktör (TTRAK) 2Ç18 döneminde 80.5 milyon TL net kar açıkladı. Bu sonuçla birlikte 2018 yılının ilk yarısını 136.7 milyonTL net kar ile kapadı.

TL Bazında Performans Geçen Yıla Paralel

Hem 2Ç17 hemde 6A17 döneme göre operasyonel performanslar geçen yıl ile paralel gidiyor. 6 aylık dönem itibari ile satış gelirleri geçen yıl aynı döneme göre %4 büyüdü ve 2 milyar 124 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK rakamı %6 artışla 246.4 milyon TL düzeyinde oluştu. Net kar ise %1 küçüldü ve 136.7 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Rakamlar geçen yıl ile paralel şekilde oluştu.

masanotları

Kar marjlarında da önemli değişimler görülmedi. Brüt kar marjı 6 aylık dönemde %17.6, FAVÖK marjı %11.6 ve net kar marjı %6.4 düzeyinde geçen yıl ile çok yakın seviyelerde devam ediyor.

Satış gelirlerinin %32’si ihracattan oluşuyor. Şirket’in yurtiçi satışları %7 küçülürken, yurtdışı satışlarında TL bazında %32 artış görülüyor. Bunun büyük bölümü Dolar kurundaki artıştan kaynaklanıyor.

Adet Bazında iç satışlar %30 daraldı

Adet bazında ise ilk 6 ayda yurtiçi traktör satışları %30 daraldı. Yurtdışı traktör satışları ise adet bazında %4 arttı.

TTRAK 2018/06 döneminde 19.421 adet traktör satışı gerçekleştirdi. Geçen yıl aynı dönemde bu rakam 24.908 adet seviyesinde oluşmuştu.

Haziran sonu itibari ile şirketin 1 milyar 400 bin TL net borcu bulunuyor. Net borç yılbaşında 685 milyon TL seviyesindeydi. Cari oran 1.9x ve likidite oranı 1x seviyesinde bulunuyor. Borç çevirme rasyoları oldukça güzel. Net Borç / FAVÖK oranı ise 2.8x seviyelerinde bulunuyor. Başka deyişle borç riski yok.
TTRAK Haziran sonu itibari ile 12.8 milyon € döviz pozisyon açığına sahip. Şirket bu kur riskinin %53’lük kısmını koruma altına durumda. Ayrıca ihracat kapasitesi doğal koruma sağlıyor.

Temettü Şirketi

TTRAK ideal bir temettü şirketi. Son 11 yılın hepsinde temettü ödemesi yaptı. Bu süre içerisinde ortalama temettü verimi %7.7 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık ortalama temettü büyüme oranı ise %8 olurken, son onbir yılda ortalama FAVÖK büyümesi %17 oldu.

Diğer şirketler için Temettü Şirketleri çalışmama bakabilirsiniz. 

Değerleme ve Hedef Fiyat

TTRAK 2018 yılında geçen yıla yakın seviyelerde finansal sonuçlar açıklayacak görünüyor. Şirket şuana kadarki performansı ile 2018 yılını için 4 milyar 380 milyon TL satış geliri, 508 milyon TL FAVÖK karı ve 332 milyon TL net kar ile kapatacak görünüyor.

TTRAK ‘ın son 19 çeyrek f/k ortalaması 13.3x ve fd/favök ortalaması 10.8x seviyesinde gerçekleşmiş. Şu anda hisse 8.15 f/k ve 7.92 fd/favök çarpanı ile tarihsel ortalamasının altında işlem görüyor.

Bu beklentilere ve bu tarihsel çarpanlara göre TTRAK için 12 aylık dönemi kapsayan vadede 78TL hedef fiyat hesaplıyorum. Hisse son borsa kapanışı olan 48.80TL’ye göre uzun vadede %59 kazandırma potansiyeli bulunuyor.

Piyasa algılamalarının son zamanlarda kötümser olması nedeni ile mevcut fiyatlamalar tarihsel ortalamalarının altında seyrediyor. Piyasa adil fiyatlama yapmıyor. Örnek vermek gerekirse geçen yılda aynı satış aynı kar rakamları vardı ancak piyasa TTRAK hissesini 80TL üzerinde fiyatlıyordu. Ama şuanda aynı karlılığa rağmen 48.80TL seviyesinde fiyatlıyor. Bunda piyasa algılamalarının geçen yıla göre bozuk olmasının büyük etkisi var.

Kısa vadede piyasa beklentileri kötümser kaldıkça TTRAK hissesinde mevcut seviyeler devam edebilir. Piyasa beklentileri ve atmosferin iyileşmesi durumunda uzun vadede hedef fiyatına doğru yükselişler görülebilir.

ttrak201806

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“TTRAK 2018/06 Bilanço Analizi ve Değerleme” için 3 yanıt

  1. Sayın Üstadım,
    Değerlendirmeniz için çok teşekkürler. TTRAK yüksek temettü performansından yararlanmak için geçtiğimiz yıldan beri düzenli aldığım ancak beni üzen bir kağıt oldu. Ben aldıkça düştü. Mahandra’nın Türkiye’ye traktör yatırımı yapabileceği ve bunun da kağıdı baskıladığı konuşuluyor ancak yine de firmanın karlılığı vs. düşmüş değildir. Ayrıca iş makinesi alanına da yatırımı var. Temeli sağlam olan bir firma ve üstelik koç grubunun da lokomotiflerinden. Bu kağıdın değerinin altında işlem görmesinin bizim bilemediğimiz farklı bir nedeni mi var ? Saygılarımı iletiyorum.

  2. Tuncay Bey, değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler. Hissenin şu anki fiyatları oldukça cezbedici duruyor. Hakkımızda hayırlısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir