EREGL 2018/09 Bilanço Analizi, Değerleme ve Strateji

Ereğli Demir Çelik (EREGL) 3Ç18 döneminde beklentilerin altında 1 milyar 337 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 1 milyar 507 milyon TL seviyesindeydi. Bu sonuçla birlikte Şirket 2018 yılının 9 aylık dönemini %53 artışla 3 milyar 914 milyon TL net kar ile kapadı.

masanotları

Çeyreksel Dönem

3Ç18 döneminde satış gelirleri beklentilerin üzerinde 7 milyar 792 milyon TL seviyesinde oldu. Piyasa beklentileri 7 milyar 319 milyon TL seviyesindeydi. Satış gelirleri 3Ç17 dönemine göre %77.7 büyüdü.

FAVÖK rakamı da beklentilerin üzerinde 2 milyar 567 milyon TL seviyesinde oldu. Beklentiler 2 milyar 308 milyon TL seviyesindeydi. FAVÖK karı artışı 3Ç17 döneminde göre %117 artış gösterdi.

Net kar rakamı ise beklentinin altında kaldı. Bunda en önemli neden vergi karşılığının 3Ç18 döneminde yüksek gelmesi etkili olmuş görünüyor.
Kar marjlarının 2Ç18’e göre yaklaşık 2 puan düşmesi, satış gelirlerindeki artışla fazlasıyla karşılanmış. Ancak yüksek vergi karşılığı net kar rakamının daha düşük kalmasına neden olmuş.

3Ç18 döneminde Bürt kar marjı %31.6 olurken, 2Ç18’de %33.6 seviyesindeydi. Burada 2 puanlık düşüş var. FAVÖK marjı da %32.9 olurken bir önceki çeyrekte %34.4 seviyesindeydi. Burada da yaklaşık 2 puanlık düşüş var.

Ancak geçen yıl 3Ç17 dönemine göre kar marjları 6 ile 8 puan arasındaki yüksek seyrini korumuş durumda. Geçen yıla göre karlı seyir sene başından bu yana devam ediyor.

Operasyonel olarak faaliyet sonuçları olumlu.

9 Aylık Dönem

2018 yılının 9 aylık öneminde ise satış gelirleri geçen yıl aynı döneme göre %46 artışla 19 milyar 421 milyon TL oldu. FAVÖK karı ise %71 büyüme ile 6 milyar 414 milyon TL düzeyinde gerçekleşti.

Kar marjlarında geçen yıla göre 5 ile 6 puan arasında artış görülüyor. Sonuç olarak EREGL 9 aylık bölümü %32 Brüt Kar Marjı ve %33 FAVÖK marjı ile tamamlamış durumda.

ABD Doları Bazında Sonuçlar

Bilindiği gibi EREGL’nin fonksiyonel para birimi ABD Doları. Başka deyişle şirket bilançosunu ABD Doları bazında tutuyor. Bu sonuçlara göre 9 aylık dönemde satış gelirleri %14.2 artışla 4 milyar 225 milyon $ olurken, FAVÖK karı %31.4 artışla 1 milyar 364 milyon $ seviyesinde oldu. Net kar ise %19.5 büyüdü ve 852 milyon $ seviyesinde gerçekleşti. Dolar bazında da büyüme devam etmiş. Pozitif.

Üretim ve Satışlar

Şirket’in ton bazında üretim ve satışları ise karışık seyretmiş. Önemli ağırlığa sahip olan yassı ürün üretimi ve satışları yatay kalırken, satış miktarı 5 milyon 591 bin ton seviyesinde oluştu. Uzun mamul üretimi ise %31 düşerken, satışlarda 656 bin ton oldu ve geçen yıla göre %35 geriledi.

EREGL nakit bir firma. Eylül sonu itibari ile toplamda 2 milyar 563 milyon TL nakitleri bulunuyor. Net borcu yok. Cari oran 2.8x ve likidite oranı 1.7x gibi yüksek oranlarda.

Şirket satışlarının %14’ünü ihracat yapıyor. İhracatın %80’lik kısmı AB ülkelerine. İhracatın sadece %9’luk kısmını Kuzey Amerikaya yapıyor. Başka deyişle toplam satışlar içerisinde Amerikanın payı %1.3 seviyesinde. ABD’nin yaptırımlarından etkilenecek seviyede değil.

3Ç18 döneminde karlılığın bir miktar düştüğünü belirtmiştik. Ton başına FAVÖK rakamı ise 219$ seviyesinde olmuş. Bu rakam 2Ç18’de 223$ seviyesindeydi. Önceki çeyreğe göre düşüş var. Ancak geçen yıl aynı dönemde ise 143$ seviyesindeydi. Geçen yıla göre karlılık yüksek devam ediyor.

Değerleme ve Hedef Fiyat

EREGL için2018 yılı 8.8 milyar TL satış geliri beklentimi 8.6 milyar TL seviyesine çekiyorum. FAVÖK marjının da %32 seviyesinde yılı kapatacağını bekliyorum.

Şirket’in 2013 yılından bu yana işlem gördüğü fd/favök ortalaması 6x seviyesinde bulunuyor. Bu rakam önceki bilançoda 6.22x seviyesindeydi. Fiyatlamada düşüş var. EREGL şu anda 3.8x gibi çok düşük bir fd/favök çarpanında işlem görmekte. Piyasanın fiyatladığı bu oran 2008 yılından bu yana en düşük seviye. Başka deyişle EREGL orta ve uzun vadeli fiyatlamalarına göre oldukça iskontolu seviyede bulunuyor.

Bu verilere göre EREGL için 12 aylık hedef fiyatımı 14.80TL olarak koruyorum. Nakit varlıklardaki artış hedef fiyatı olumlu etkilemesine karşın, ekonomide beklenen yavaşlamanın EREGL’nin son çeyrek finansallarını yavaşlatabileceği beklentisi nedeni ile hedef fiyatımda değişiklik yapmıyorum. Hisse’nin son kapanışı olan 8.99TL fiyata göre %65 yükselme potansiyeli bulunuyor.

Hisse son bir ayda Borsa İstanbul’da %15 seviyelerinde düşüş gerçekleştirdi. Borsa endeksine göre ise %10 daha kötü bir performans yaşadı. Ancak bilanço sonuçlarına bakıldığında hissedeki düşüşün bilançodan kaynaklı olmadığını düşünüyorum. Yabancı satışları, pozisyonunu kapatmak isteyen bir fon satışı olabilir. Bir diğer neden ise yılın son çeyreğinde ekonomideki durgunluğun daha fazla hissedilmesi bununda son çeyrek ve2019 finansallarına etki etme beklentisi olarak görülebilir. Ekonomideki daralma beklentisinin güçlenmesi ve şiddetli gerçekleşmesi hissede ciddi baskılar yaratabilir. Bunu ilerleyen süreçte göreceğiz.

Yassı mamul satışlarında tonaj olarak önemli bir artış yok. Ancak son çeyrekte bu grupta gerilemeler olması beklentilerin altında bir sonuç gelmesine neden olabilir.

Teknik Strateji

Hisse teknik olarak hem günlük hem haftalık grafiklerde ciddi anlamda sat konumunda bulunuyor. Göstergelerin aşırı satış konumunda olması teknik tepki yükselişi ihtimali olduğunu gösteriyor. Ancak yinede hissenin güçlenmesi için ilk başta 9.90 seviyesindeki haftalık ortalama direncinin üzerine yerleşmesi gerekli. Bunun olması durumunda yukarı yönlü toparlanma ve güçlenme devam edebilir. Mevcut pozisyonlar için 8.40 seviyesindeki aylık ortalama desteği stop loss alınabilir ve bu seviye üzerinde kaldığı sürece pozisyonlar korunabilir. Yeni pozisyon açmak için veya mevcut pozisyonlara ilave yapmak için ise hisse’nin 9.90 üzerine yerleşmesini görmek ve sonrasında harekete geçmekte fayda var. Genel görünüm teknik olarak olumsuz.

2018/06 EREGL Analizini okumak isteyebilirsiniz. Tıklayın. 

EREGL

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“EREGL 2018/09 Bilanço Analizi, Değerleme ve Strateji” için 4 yanıt

  1. Tuncay Bey selamlar. Analiz icin tesekkurler. Eregli her ay 1000 tl 1 yaşındaki oğlum için topluyorum. 5 yıl sabırla her ay alıcam ve 5 yıl sonra bir degerlendirme yapacagim. Bu sekilde bir yatirim stratejisi icin Eregli yi nasıl goruyorsunuz. Temel olarak? Selamlar

    1. Uzun vadeli çocuk için yatırımlarda düzenli temettü ödeyen şirketleri tercih etmek daha sağlıklı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir