Borsa, Dolar ve Fed

Yarın ABD Merkez Bankası Fed faiz toplantısı gerçekleştirecek. Perşembe günü ise TCMB faiz toplantısı var. Toplantılar öncesinde borsa ve döviz piyasalarında temkinli seyirler görüyoruz bu normal.

Piyasalarda Fed’in yarınki toplantısında faizini 25 baz puan arttıracağına yönelik olasılıklar %100 seviyesinde bulunuyor. Bunun anlamı piyasaların geneli Fed’in faiz artırmasını bekliyor. Üstelik bu yüksek beklenti uzun zamandır var ve bu nedenle faiz artırımı bugüne kadar yapılan fiyatlamalarda bulunuyor. Dolayısıyla Fed’in beklentilere paralel faiz artırması durumunda piyasalarda önemli bir hareket beklemiyorum.

Revizyonlar Borsa için Önemli

Ancak yarınki toplantı sadece faiz artırmak yada artırmamak değil tabi ki. Karar metninin tonu önemli olacak. Başkan Yellen’in vereceği mesajlar önemli olacak. Ve hepsinden önemlisi ekonomik tahminlerde revizyon olup olmayacağı v olacaksa ne yönde olacağı.

Açıkçası mevcut enflasyon ve büyüme verilerine göre yukarı yönlü revizyonlar beklemiyorum. Büyük ihtimalle Fed sürpriz yapmadan tamamen beklenen yönde hareket edecek. Aslında bu Fed’in aradığı bir ortam. Piyasalar tamamen Fed’e hazırlanmış durumda.

TCMB Pas geçebilir

Fed’in sürpriz yapmaması ve güvercin bir duruş sergilemesi durumunda, TCMB’nin de aksiyon almasını beklemiyorum. Kaldı ki TCMB’nin AOFM ni indirmesi için faizlere dokunmasına gerek yok. Fonlama kompozisyonu ile oynaması yeterli. TCMB GLP faizinde indirime gitmek için enflasyonda daha somut gelişmeler görmek isteyebilir.

Böyle bir sonuçta global piyasalarda bir rahatlama olabilir. Sonraki Fed toplantısı Temmuz sonunda yapılacak ve açıkçası bu toplantıya yönelik beklenti yüksek değil. bir sonraki faiz artırımı için Eylül toplantısı öne çıkıyor.

Borsa ve TL için İyimserim

Bu nedenle küresel piyasalarda rahatlama olabilir. Bu rahatlama ile birlikte ABD Dolarında gevşek seyirler devam edebilir, GOÜ para birimlerine girişler devam edebilir. Dolar (USDTRY) iç piyasada güçlü 3.50 desteğinin altına gerileyebilir ve Borsa Endeksinde 3 sent direnci olan 106000 seviyelerini görebiliriz. Beklentim açıkçası bu yönde.

Buna karşılık Fed’in yılın geri kalanı için 1 den daha fazla faiz artırımı mesajı vermesi, ekonomik projeksiyonlarında yukarı yönlü revize yapması bizim için kötü senaryo olacaktır. Bu durumda Dolar kuru 3.50 seviyesini 2017 için en düşük seviye yapabilir ve yeniden 3.70 seviyesine doğru yükselebilir. Borsa endeksinde ise 100.000 seviyesini zirve yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir