OTKAR Şirket Analizi

9 Haziran 2017 Cuma günü SMM, Altay tankı ile ilgili Otokar’ın verdiği teklifi uygun bulmayarak ihtiyacın ihale yöntemi ile karşılanacağını bildirdi. Bu haber üzerine OTKAR hisseleri Borsa‘da ilk etapta %14 değer kaybetti, günün ilerleyen saatlerinde kayıplar %9 seviyesine kadar çekildi ve günü 113TL seviyesinde kapadı. Hisse önceki gün 126.30TL seviyesinde kapanmıştı.

Şimdi biraz bakalım. Aşağıda OTKAR’ın 20171Ç gelir tablosu özeti bulunuyor. Görüldüğü gibi satışlar geçen yıl aynı döneme göre %57 artarken, Esas Faaliyet Karı %146 artmış. Net kar ise %355 büyümüş. Şirket 2016 yılının tamamında elde ettiği net karın yarısından fazlasını sadece ilk çeyrekte elde etmiş. Bu tempo ile devam ettiği taktirde 2017 yılında 90-100 milyon TL net kar rakamına ulaşacak görünüyor. Üstelik bu muhafazakar bir tahmin.

Kar marjlarına bakıldığında ise Bürt kar marjı %24.5 seviyesi ile geçen yıla kıyasla nerdeyse aynı kalmış. FAVÖK Marjı ise %9.5’den %11.5 seviyesine yükselmiş.

OTKAR için 100-110 TL Hedef Değer Belirleniyor

Şirketin yıl sonunda 100 milyon TL net kar elde edeceğini varsaydığımızda bu hisse başı 4.16TL net kar eder. OTKAR’ın f/k rasyosu şu an yüksek olsada son iki yılın ortalamaları 25 seviyesinin üzerinde bulunuyor. En az 25x f/k verirsek 104.6TL hedef fiyat elde ederiz. Üstelik yıl sonunda 100mn TLnin üzerinde net kar elde ederse bu rakamdan çok daha fazlasını elde ederiz. OTKAR için yapılan bu hesaplamada, mevcut bilançoda Altay Tankı projesi yok. Genel olarak analist raporları Altay projesinin hissede ek olarak 35-40TL gibi ek değer yaratacağını bekliyordu. Ve buna paralel olarak 140TL gibi hedef değerler hesaplıyordu. Ancak genelde OTKAR için hesaplanan konsensüs hedef değer 100-110TL arasında dalgalanıyor.

OTKAR Özet Gelir Tablosu
OTKAR Özet Gelir Tablosu

Şirket Ağustos 2016 tarihinde fiyat teklifini sunduğunu ilan etmesinin ardından mevcut proje hissede fiyatlanmaya başladı ve 145TL gibi seviyelere kadar yükselişler olmuştu. Şimdi bu haberin ardından mevcut fiyatlamayı iskonto ediyorlar.

Burada bilinmesi gereken, Altay tankı olmasa bile OTKAR’ın 100-110TL arasında bir değeri zaten var. SMM’nin açıklamasının ardından Altay projesinin gerçekleşme olasılığı oldukça düşmüş durumda. Ancak yinede önümüzde bir ihale süreci olacağından bu hissede beklenti yaratacaktır. Bu beklenti olduğu için hisse fiyatındaki düşüş %14 ile sınırlı kaldı. Muhtemelen ihale tarihi netleştikten sonra hissede beklenti alımları tekrar etkisini gösterebilir. Ancak bu sefer sınırlı kalabilir.

OTKAR İhaleyi Alamazsa Ne Olacak

Peki Otokar ihaleyi alamaz ise ne olacak. Hissede bir kar satışı görebiliriz. Ancak unutmayalım. Şirket’in zaten 100-110TL yi bulan bir değeri var. Eğer dalgalanma olur ve hisse 100TL’nin altına gerilerse bu alım için fırsat yaratacaktır. Mevcut durumda OTKAR değerinde hatta değerinin bir miktar üzerinde görülüyor. Yeni alım için fırsatlar beklenmeli. Mevcut hisseler ise eğer uzun vadeli alındıysa tutulabilir. Kısa vadeli trade için alındıysa fazla zorlanmaz.

Teknik Analiz

Aşağıda OTKAR’ın aylık grafiği görülüyor. Geri çekilmede tam 105 seviyesinden geçen 22-aylık ortalamasından tepki gösterdi. Şimdilik 105 seviyesi güçlü destek. Ancak bu seviyenin altına gerileme oluşursa, savrulma etkisiyle 75 seviyesindeki 50 aylık ortalamaya doğru düşüş görebiliriz. Ancak böyle bir düşüş Borsa için  orta vadeli alım için güzel bir fırsat olabilir.

OTKAR Teknik Analiz
OTKAR Teknik Analiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir