Cari Açık Verisi: Portföy Yatırımları Nisan’da Şahlandı

Cari işlemler açığı nisan ayında beklentilere paralel 3.615 milyon $ seviyesinde geldi…

İlk dört aylık cari açık rakamı 11.596 milyon $ seviyesine ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde 10.959 milyon $ seviyesinde cari açığımız oluşmuştu. Geçen yıla göre cari açıkta %5.8 artış var.

2017 beklentileri 38 milyar $ seviyelerinde… Yıllıklandırılmış cari açık ise 33.227 milyon $ seviyesine ulaştı. Yıllıklandırılmış bazda artış devam ediyor. Yıl başında cari açık 32.590 milyon $ seviyesindeydi. 2017 yılında cari açık verisi 38 milyar $ seviyesini bulabilir. Beklentiler de bu seviyelerde yoğunlaşıyor.

Mevcut veri ile yıl sonunda %4.7-%5 aralığında bir cari açık görebiliriz. Sürdürülebilir bir rakam ama iyileşme yok.

Dış ticaret açığı artıyor… Dış ticaret açığının %6.5 artması cari açık verisinde etkili olmuş. Hizmetler dengesinde özellikle Turizm sektöründeki iyileşme pozitif etki ederken, birincil gelir kalemindeki yatırım çıkışları negatif etki etmiş.

Finansman sıcak para ile devam, doğrudan yatırımlar yavaş…

Finansman tarafında ise portföy girişlerinin büyük etkisi var. Doğrudan yatırımlar nisan ayında 362 milyon $ olurken, yılın ilk dört ayında 2.365 milyon $ doğrudan yatırım çekmişiz. Geçen yıl aynı dönemde 2.500 milyon $ seviyesindeydi. Burada geçen yılın altında gidiyoruz.

Portföy yatırımları ise nisan ayında adeta şahlanmış… Nisan ayında portföy girişi 3.259 milyon $ olurken, yılın ilk dört ayında 7.676 milyon $ olmuş. Geçen yıl aynı döneme göre %19 portföy girişinde artış var.

Rezerv kullanımı sürüyor… Finansman tarafı bu kalemlerle 3.661 milyon $ ile cari açığı finanse ediyor olmasına rağmen yine de TCMB rezervlerinden 3.819 milyon $ kullanım bulunuyor. Bununla birlikte yılbaşından bu yana TCMB rezervlerinden 7.815 milyon $ kullanım gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Sonuç olarak

Dış ticaret açığındaki artış cari açığı büyütmeye devam ediyor. Turizm gelirlerinde önümüzdeki aylardaki verilerde daha çok pozitif katkı görülecektir. Ancak portföy yatırımlarında hızlı bir yükseliş var ve bunun gelecek verilerde de devam etmesi beklenebilir. Finansman tarafında sıcak para girişi ile finansmanı sağlıyor oluşumuz ideal değil. Doğrudan yatırımlarda önemli bir artış görülmüyor. Cari açık beklentilerinde şimdilik önemli bir kırılma bulunmuyor.

Dolarda kısa vadede etki yaratacak veri değil… Verinin TL üzerinde mevcut trendinde kırılma yaratacak etkisi yok. USDTRY için 3.50 kritik desteğini izlemeyi sürdürüyoruz. Ancak uzun vadede cari açık rakamı kurdaki geri çekilmelerin sınırlı kalmasına nede olurken, Dolarda 3.50 seviyesinin altına düşüşler olsa bile bunun kalıcı olmasına engel oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir