Güçlü Dolar Süreci Başlamış Görünüyor

Global piyasalarda özellikle hisse senetlerinde ralliler devam ederken ve iyimser hava sürerken, ABD dolarındaki güçlenme şimdilik piyasalar için fazla problem değil. Dolar endeksi eylül ayında 91 seviyelerine gerilemesinin ardından son 2 aydır sürekli yükselerek 95 seviyelerine ulaşmış durumda.

Bu ABD dolarında küresel anlamda yaklaşık %4.3 oranında değerleme anlamına geliyor. Peki ne oldu da ABD doları güçleniyor. Öyle ya, ABD’de çekirdek TÜFE enflasyonu %1.7 seviyesinde. Üstelik bu rakam çok değil 2017 yılı başlarında %2.25 seviyesindeydi. Aynı şekilde Fed’in yakından izlediği kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinde artış %1.3 seviyelerine kadar geriledi. Bu rakamda yıl başında %1.8 seviyelerindeydi. Bunların yanında muhtemel yeni Fed Başkanı Powell, piyasalar tarafından Yellen’ın devamı olarak bile nitelendirilecek kadar güvercin bir isim. Bütün bunlar olurken neden ABD doları güçleniyor?

Öncelikle ABD’de istihdam iyileşmeye devam ediyor. İşsizlik oranı düşüşü sürdürüyor. Ücretlerdeki artış yüksek hızda olmasa bile yükseliyor. Fed şunu iyi biliyor ki, bu sürecin sonunda enflasyon bir şekilde olacak. Ayrıca Fed’in bu beklentisini ÜFE enflasyonu haklı çıkarıyor. ABD’de ÜFE yılbaşından bu yana %1.5’dan %2.20 seviyesine ulaşmış bulunuyor. İleride hem talep kaynaklı hem de maliyet kaynaklı olarak enflasyonda ivmelenme olursa şaşırmamak lazım. Bu nedenle Fed faiz artırımını ısrarlı bir şekilde koruyor. Piyasalar artık bunu algılamış görünüyor. Fed’in faizlerini aralık ayında arttırma beklentisi ve 2018 yılında 3 faiz artırımı beklentileri artık piyasaların fiyatladığı bir oldu.

Bu nedenle ABD dolarında küresel güçlenme görülüyor. Fed beklentileri yavaşta olsa fiyatlamalarda kalıcı etkiler yaratıyor. ABD 2 yıllık tahvil faizleri son 2 ayda %1.30’dan %1.63 seviyesine yükseldi. 10 yıllık faizler ise %2.04’den %2.48 yükseldi ve sonrasında %2.31 seviyesine gevşedi. Kısa tarafta ise yükseliş halen sürüyor. EURUSD paritesinde 1.17 seviyesinin altına inmesi ile trend bozulması başladı bile. Gelecek zamanda fiyatlamaları daha net hissedebiliriz. Güçlü dolar sürecine çoktan girdik gibi duruyoruz.

Bu yazı 9 Kasım 2017 tarihli Dünya gazetesinde yayımlanmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir