Haftalık Borsa, Dolar ve Piyasa Beklentileri 4 Şubat 2018

Borsa Endeksi Ocak ayını %14 primle kapadı. TCMB’nin 16 Ocak toplantısında faizlerde indirim yapmaması ve ilerleyen süreçte sıkı duruşu sürdüreceğini üzerine basarak ifade etmesi, yabancı yatırımcılar tarafında kur riski olmayacağı mesajı olarak algılanmış görünüyor. O tarihten itibaren yabancı girişlerinin yoğunlaştığını ve hisse senedinde alıcılı olduklarını TCMB verilerinden açık şekilde gördük ve görmeye devam ediyoruz. Yabancıların iki haftada yaptığı hisse alımları 1 milyar $ seviyesini geçmiş durumda.

masanotları

Geçen hafta aslında hem TCMB hem Fed piyasalara önemli mesajlar verdi. TCMB enflasyon raporunda sıkı duruşu tekrar yinelerken dolar kurunda aşağı yönlü seyrin hızlanmasını sağlamış görünüyor. Fed ise hem karar metninde hem Powell söylemlerinde önemli derecede değişikliğe giderek parasal sıkılaşmaya ara vereceğinin sinyallerini verdi. Fed karar metninde kademeli faiz artışları ifadesi çıkarıldı ve faiz artırımı için sabırlı olunacağının işareti verildi. Bu karar ABD dolarının küresel piyasalarda gevşek kalmasına neden olurken, içeride aşağı yönlü ivme kazanan DolarTL kurunun düşüşünü destekledi. Diğer yanan küresel hisse senedi piyasalarında risk iştahının sürmesini sağlarken, borsalardaki olumlu seyirler devam etti. Bu gelişmeden Borsa BIST100 endeksi ve TL, olumlu yönde faydalandı ve faydalanmaya devam ediyor.

Borsa Hızlı Çıkış Sonrası Soluklanabilir

Geçen hafta Borsa endeksi 105930 seviyesini görmesinin ardından kapanışı 102937 seviyesinden sağladı. Gördüğü en yüksek seviyeden yaklaşık 3000 puanlık bir düzeltme yaptı diyebiliriz. Bir süredir endeksin hızlı çıktığını ve bir düzeltme gelebileceğini belirtiyoruz. Ancak bu düzeltmenin nasıl ve ne şiddette olacağını kestirmek zor. Bunu izleyerek göreceğiz. Bazen bir süre yatay bir seyir göstermesi de düzeltme olarak algılanabilir.

Bu noktada 103500 seviyesindeki 22-aylık ortalamasının altına gerileyerek bu seviyenin altında kapanış gerçekleştirdik. Teknik göstergeler 103500 seviyesinin henüz geçilmesinin erken olduğunu gösteriyordu. Ancak bazen enstrümanlar önden yükselmesinin ardından yataya girerek göstergelerin kendisine yetişmesini de bekleyebilirler. Bunu ilerleyen süreçte göreceğiz.

Teknik olarak 102500 seviyesini kısa vadeli destek olarak izliyoruz. Borsa endeksinin bu seviyenin altına gerilemesi durumunda 100800 desteğine doğru baskı görebiliriz. 100800 seviyesi kritik bir destek olabilir. Önceden bu seviye güçlü bir dirençti ve endeks geçtiğimiz aylarda bu seviyeyi geçmekte başarısız kalmıştı. Bu nedenle geri çekilmelerde önemli bir destek görevi görebilir. Ancak bu seviyeden konuşmak için öncelikle borsa endeksinin 102500 seviyesinin altına gerilediğini görmemiz gerekiyor. Ancak 100800 seviyesine yakın noktalardan güçlü tepki yükselişlerinin yeniden etkili olmaya başladığını görebiliriz.

Aksi senaryoda ise, yani borsa endeksinin 102500 seviyesi üzerinde tutunması durumunda ise tekrar ilerleyen günlerde yukarı yönlü denemeler görmemiz mümkün. Bu noktada 105900 seviyesini direnç olarak izleyeceğiz.
Uzun vadede endekste önemli yükseliş sinyalleri oluştu. Problem sadece hızlı yükselişin ardından bir miktar soluklanma ihtiyacının oluşması. Bu noktada 18500 puanlık bir yükselişin ardından düzeltmenin gelmesini doğal karşılamak gerekir. Bunun 3000 puanlık kısmı geçen hafta gerçekleşti zaten. Düzeltmenin 100800 seviyesine doğru genişlemesi kısa vadeli alım satım yapanların canını sıkabilir. Uzun vadeli yatırımcılar için ise doğal sınırlar içerisinde bir geri çekilme olarak algılanmalı.

Bilançolar Geliyor

Açıklanan bilançolar, hisse bazlı hareketlerin oluşmasına neden olabilir. Ancak bilançolar sonrasında kar satışları görebiliriz. Banka hisselerinin çoğunluğunda bilançoların gelmesi bu sektörde kar satışlarının bir miktar daha artmasına neden olabilir. Böyle bir gelişme endeksi aşağı baskılayabilir.

Düşüşte problem yaratacak noktalar 100800 desteğinin altına geri çekilmeler olacaktır. Ciddi anlamda moral bozacak gelişme borsa endeksinin ise 50-haftalık ortalamanın geçtiği 99200 seviyesinin altına gerilemesi olacaktır. Bu gelişmeler olmadıkça endekste geri çekilmeler uzun vadede ve büyük resimde doğal sınırlar içerisinde bir düşüş olarak algılanmalı. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi böyle hareketler kısa vadeli oyuncuların canını sıkabilir.

Dolar TCMB ve Fed Desteği İle Geriliyor

DolarTL teknik olarak düşüş süreci içerisinde bulunuyor. Kısa vadede 5.16 ve 5.13 destekleri izlenebilir. Bu seviyelerin altında 50-haftalık ortalamanın geçtiği 5.04 seviyesi görülebilir. USDTRY’deki düşüşün menzilini uzatması için 5.04 seviyesinin altına gerilemesi teknik olarak gerekli. Böyle bir durumda daha aşağı seviyeler görülebilir. Elbette bu haftalar alabilecek bir gelişme. Yukarıda ise 5.50-5.55 seviyeleri önemli eşik seviyeler olmaya devam ediyor.

DolarTL’nin yeniden yükseliş eğilimine girdiği söylemek için 5.55 seviyesinin üzerine yükselmesi ve bu seviye üzerine yerleşmesi gerekiyor. Bu durumda TL’deki değer kaybı ilerleyen süreçte hızlanabilir.

Pazartesi günü açıklanacak Ocak ayı enflasyonu DolarTL için önemli olabilir. Beklentiler TÜFE’de aylık %0.9 artış olacağı yönünde. Beklentilerin çok üzerinde oluşabilecek bir veri DolarTL’de yukarı yönlü dalgalanmalar yaratabilir. Buna karşın beklentilerin altında oluşabilecek bir veri de dolar kurundaki düşüşü destekleyecektir. Çekirdek TÜFE’de eğilimde burada önemli olacaktır.

Haftaya Hem ABD hem Avrupa kanadında PMI verilerini alıyor olacağız. Çarşamba günü Fed Başkanı Powell’ın konuşması önemli olabilir. Geçen haftaki mesajlarından farklı mesajlar vermesini beklemiyoruz. Perşembe günü ise Avrupa komisyonu ekonomik tahminlerini açıklayacak. Avrupa ekonomisine yönelik beklentiler hem EURUSD hem de ECB için ışık tutabilir. Yine Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararını alıyor olacağız. Faizlerde ve tahvil alımında değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Ancak Başkan’ın konuşmalarında Brexit ile ilgili yorumlar yakından izlenecek.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir