SODA 2018/12 Bilanço Analizi, Değerleme

Soda Sanayi (SODA) 4Ç18 döneminde 81.4 milyon TL net kar açıkladı. Net kar geçen yıl aynı döneme (4Ç17) göre %66, bir önceki çeyreğe göre (3Ç18) %90 düşüş gösterdi. Bu sonuçla birlikte Şirket 2018 yılını 2017 yılına göre %135 artışla 1.556 milyon TL net kar ile kapadı.

masanotları

Çeyrek Dönem Analizi

4Ç18 döneminde, 4Ç17 dönemine göre satışlar %51 artışla 987.5 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Brüt satış karı aynı dönemde %50 artışla 330.8 milyon TL seviyesinde olurken, FAVÖK %48 büyüdü ve 233.2 milyon TL düzeyine oluştu. Net kar ise %66 daralma ile 81.4 milyon TL oldu.
Bir önceki çeyreğe ise (yani 3Ç18 dönemine göre) satışlarda %3.1 artış, FAVÖK’te %30 ve Net karda %90 düşüş görüldü.

Karlılık ise 4Ç17 dönemine göre hemen hemen aynı kalırken, bir önceki çeyreğe göre düşüşler görüldü. Brüt kar marjı %33.5, FAVÖK Marjı %23.6 ve net kar marjı %8 seviyesinde oluştu. Bu oranlar 3Ç18 döneminde daha yüksekti.

Net kardaki ve karlılıktaki düşüşte doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki artışın maliyetlere etkisi, satış ve pazarlama giderleri, net operasyonel giderlerin oluşması ve portföy yatırımlarında son çeyrekte döviz kurlarına bağlı yazılan zararın etkisi oldu.

SODA 4Ç18 döneminde, yatırım faaliyetlerinden 96mn TL zarar yazmış bulunmaktadır. Bunda son çeyrek TL’deki değerlenmenin etkili olduğu belirtilmektedir. Şirket’in yaklaşık 750 milyon TL değerinde ABD doları cinsinden sabit getirili menkul kıymet portföyü bulunmaktadır.

4Ç18’de Vergi Öncesi Zarar

Şirket 108 milyon TL net finansman gideri neticesinde, vergi öncesi 46.7 milyon TL zarar açıklamıştır. 128.3 milyon TL vergi geliri sayesinde 4Ç18 dönemini 81.4 milyon TL kar ile kapatmıştır. Vergi gelirinde cam fiber yatırımları için alığı teşviklerin etkisi olmuştur.

Aynı dönemde 4Ç17 döneminde göre yıllık bazda Soda Kimyasallarında ton bazında satış %1 artarken, birim fiyatları dolar bazında %1 büyüme göstermiştir. Krom kimyasallarında ise satışlar ton bazında %4 artarken, şirket dolar bazında güçlü fiyatlamaların sürdüğünü belirtmiştir.

4Ç18 döneminde 591 bin ton Soda Kimyasalı ve 84 bin ton Krom kimyasalı üretilmiştir. Satışlar ise Soda ürünlerinde 568 bin ton ve Krom ürünlerinde 41 ton seviyesinde oluşmuştur.

Yine 4Ç18 döneminde uluslararası satışların konsolide satışlar içerisindeki payı geçen yıl aynı döneme göre %77’den %75’e gerilemiştir. Yabancı para birimi satışların konsolide gelirler içerisindeki payı ise %86 seviyesinde oluşmuştur.
SODA açıklama notunda ayrıca maliyetler içerisinde yabancı para oranının %57 olduğunu belirtmiş ve bu durumun, döviz kurlarında yaşanan ani yükselişlere karşı doğal bir koruma sağladığını bildirmiştir.

Yıllık Dönem Analizi

Sonuç olarak SODA 2018 yılında satış gelirlerini %40 artırarak 3.430 milyon TL seviyesine çıkarmıştır. FAVÖK karı ise aynı dönemde %55 büyümüş ve 957.5 milyon TL seviyesinde oluşmuştur. Net kar ise %135 artışla 1.556 milyon TL düzeyinde gerçekleşmiştir.

Kar rakamlarının en büyük gerçekleştiği dönem 3.çeyrek dönemde olmuştur. Bunda döviz kurundaki yükseliş etkili olmuştur. Aynı şekilde kar marjlarında da 3.çeyrek dönemde önemli artışlar gerçekleşmiştir.

Şirket 2018 yılını %38 Brüt kar marjı, %28 FAVÖK Marjı ile tamamlamıştır.
2018 yılında Krom satışları eliminasyon öncesi toplam satışlar içerisinde %30 pay alırken, Soda ürünleri %70 pay almıştır. Geçen yıl Krom satışları %27 seviyesindeydi. Buna ek olarak Şirket Krom satışlarından %45 brüt kar marjı elde ederken, Soda ürünlerinde bu oran %35 seviyesindedir. Krom satışlarının toplam satışlar içerisindeki payının yükselmesi Soda’nın karlılığını pozitif etkilemektedir.

2018 yılında toplam satışların %72’si Türkiye pazarına, %28’i Avrupa pazarına gerçekleşmiştir.

2018 yılı sonu itibari ile Soda’nın toplam 2 milyar TL seviyesinde yabancı para fazlası bulunmaktadır. 241 milyon $ ve 106 milyon € döviz fazlası vardır. Döviz kurlarındaki yükselişten olumlu etkilenirken, düşüşlerden kur farkı gideri yazmaktadır. Bu yıl bunun etkilerini net bir şekilde gördük. 3.çeyrekte pozitif etkiler görürken, 4.çeyrekte negatif etkilenmiştir.

Yine yıl sonu itibari ile Soda Sanayi’nin 1.150 milyon TL net nakit pozisyonu bulunmaktadır. Cari oran 4.30x ve likidite oranı 3.52x gibi yüksek seviyelerdedir. Görüldüğü gibi borç sorun olmayan bir şirkettir.
Şirket bilgi notunda Cam fiber operasyonlarının Ocak ayında faaliyete başladığını bildirmiştir.

Projeksiyonlar ve Hedef Fiyat

Soda Sanayi 2018 yılını beklentilerimize paralel kapatmıştır. Kar marjı beklentimizin bir miktar altında kalmıştır. 2018 yılında döviz kurlarında yaşanan aşırı dalgalanma şirketlerin karlığını ve kar rakamlarında oynamalara neden olmuştur. Hem ürün özelliği, hem menkul kıymet portföy yatırımları nedeni ile kur hareketlerine oldukça hassasiyet göstermektedir.

2019 yılında satışların %15 artışla 3.945 milyon TL olmasını, FAVÖK Marjının %25.2 seviyesine oluşmasını ve FAVÖK rakamının 994 milyon TL olmasını bekliyoruz. Yıl içerisinde kur hareketleri, satış mikslerinin etkisi ve gelişmelere göre beklentilerimiz şekil alacaktır.

Yılın ilk çeyreğinde döviz kurlarındaki zayıf hareketler nedeni ile yatırım faaliyeti giderleri görebiliriz. Ayrıca yılın ikinci çeyreğinden itibaren ise 2018 yılına kıyasla baz etkisinden dolayı daha yumuşak kar rakamları oluşabilir. Bütün bunlar döviz kurlarının stabil kalması durumunda geçerli.

Bunlara göre SODA için 12 aylık dönemi kapsayan 9.02TL hedef fiyatımı koruyorum. Son borsa kapanış fiyatı olan 6.96TL’ye göre hisse nin %29 kazandırma potansiyeli bulunuyor. Hisse son bir yılda %60 yükselmiş, Borsa endeksine göre ise %84 daha fazla getiri sağlamıştır.

SODA Teknik Analiz

Hisse’nin 7 seviyesinin altına gerilemesi teknik olarak olumsuz bir gelişme. Bu seviyenin yeniden üzerine çıkıp yerleşmekte başarısız kalması durumunda baskı devam edebilir. 6.80 desteği yakın vadede izlenebilir. Bu desteğinde kırılması durumunda ilerleyen süreçte 6.20 desteğine doğru baskı görebiliriz. Ancak 6.20 bölgeleri alım için güzel fırsat noktası olarak düşülebilir. Buna karşın hissenin yeniden 7 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda ise 7.73 ve 8.26 dirençleri ilerleyen süreçte tekrar test edilebilir. 8.26 direncinin geçilmesi durumunda ise hedef fiyatımıza doğru çıkış sürebilir. Mevcut durumda henüz teknik olarak olumlu bir görünüm yok.

soda

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“SODA 2018/12 Bilanço Analizi, Değerleme” için 3 yanıt

 1. teşekkürler.
  hisse başına kar bir önceki yıla göre %100 artiş ile 1.55 tl ye gelimiş.
  yaklaşık nekadar temettü dağıtabilir.

 2. Merhabalar Tuncay bey. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum hatta sizin 12 aylık verdiğiniz hedef fiyatlardan bir excel tablom bile var. Ben bu şirket değerleme olayını araştırıyorum uzun zamandır. Finans bölümü mezunu değilim. Lakin bilgisayarcıyım. Şirket değerleme için ise çeşitli rasyolar var. Bunu siz ne şekilde yapıyorsunuz. Bir temel analiz programı ile mi yoksa kendi oluşturduğunuz bir formül ile mi. Böyle bir excel çalışması var ise paylaşırsanız sevinirim. Sonuçta siz yazıyorsunuz faydalanıyoruz ama farklı hisseler dikkatimizi çekebiliyor. Belki siz belli bir süre sonra yazmayı bırakacaksınız. Bize balık tutmayı öğretebilir misiniz. Teşekkür ederim.

  1. Anıl bey,

   Excel tablom tabiki var ancak paylaşmıyorum. Bu konularda uygulamalı eğitimler almak gerekiyor aslında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir