Haftalık Borsa, Dolar ve Piyasa Beklentisi

Piyasalarda dolar kuru açısından iyimser bir haftayı geride bırakırken, TL üzerindeki iyimserlik Borsa üzerinde fazla görülmedi ve endeks 94100 seviyesindeki 50-günlük ortalamasını yine geçmeyi başaramadı. Hisse senedi yatırımcıları bir yandan 94100 seviyesi geçilemediği için karamsar olurken, endeksin halen 92000 seviyesi üzerinde tutunması ümitlerin devam etmesini sağlıyor.

masanotları

TL’nin geçtiğimiz haftayı iyimser ve diğer GOÜ para birimlerine göre daha pozitif geçirmesinde, TCMB’nin verdiği faiz artırımı sinyali etkili oldu denilebilir. Bilindiği gibi Pazartesi günü açıklanan enflasyon verisinin ardından TCMB’nin verdiği mesajlar piyasalar tarafından net bir faiz artırım sinyali olarak algılanmıştı ve bu durum dolar kurunun daha stabil seyretmesini hatta haftanın son günü faiz beklentilerinin fiyata yansıması sonucunda kurda gevşemenin oluşmasını sağladı.

Geçen hafta ABD Dolarının global piyasalarda değer kaybetmesi, zayıflayan G.Afrika randının yeniden güçlenmesi de, TL üzerine olumlu etkiler yaratan diğer faktörler oldu.

Büyüme ve TCMB Bekleniyor

Gelecek hafta Pazartesi günü 2.çeyrek büyüme verisini alacağız. Beklentiler %5.3 yıllık büyüme olacağı yönünde bulunuyor. Bilindiği gibi 1.çeyrek büyümesi yıllık bazda %7.4 seviyesinde oluşmuştu. Diğer yandan Perşembe günü TCMB’nin faiz toplantısı bulunuyor. Piyasalarda beklentiler karışık. Bakıldığında 200 ile 700 baz puan arasında beklentiler mevcut. Ancak genel ağırlık 500 baz puan seviyelerinde bulunuyor. Başka deyişle %17.75 olan faizin %22.75 seviyesine yükseltileceği yönünde. Aslında Merkez Bankası zaten fonlama maliyetini bir süredir %19.25 seviyesinde tutuyor. TCMB’nin işi kolay değil. Bir yandan döviz kurlarını dizginlemek ve hızlanan enflasyonu kontrol altına almak için faizi arttırması gerekirken, diğer yandan aşırı bir artırım zaten soğumakta olan ekonomiyi iyice yavaşlatabilir.

TCMB’nin faiz artırım beklentisi Cuma günü TL üzerinde daha net hissedilmeye başlandı. Piyasada TL alımları hızlandı ve dolar kuru geriledi. TCMB’nin beklentilerin altında faiz artırması yada pas geçmesi durumunda Perşembe günü borsa ve dolar kuru açısından kötü bir gün olabilir. Dolar kurunda zirveye doğru yukarı hareketler görebilir. Hatta pas geçmesi durumunda yeni rekorlar bile gelebilir. Bu nedenle 13 Eylül oldukça önemli bir tarih.

Buna karşın etkili bir hamle kurda sert gerileme yaratacağı gibi, bu durum borsa üzerinde faizlerin yükselmesi açısından ilk etapta baskı yaratabilir. Ancak TL’nin güçlü kalacağı beklentileri zaten dolar bazında ucuz olan Borsa’da yabancı alımlarını tetikleyebilir ve bu durum hızlı yükselişi beraberinde getirebilir.

Bunun öncesinde Pazartesi günkü büyüme verisi de önemli olacak. Beklentilerin çok altında gelebilecek bir büyüme verisi faiz beklentilerini törpüleyebilir. Bu durum kurda Cuma günü oluşan düşüşün tekrar yerine konmasına neden olabilir. Aynı şekilde güçlü bir büyüme verisi ise faiz artırım beklentilerini güçlendirebilir ve bu durum kurda gevşemenin hızlanmasına yardımcı olabilir.

Perşembe günü aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankasının da faiz toplantıları bulunuyor. Bu toplantılarda faizlerde bir değişiklik beklenmiyor. Ancak yinede açıklamalar önemli olabilir.
Cuma günü ise içeride Temmuz ayına ait cari işlemler verisini alacağız. Cari açık verisinden daha önemli olan cari açın finansmanı olacak. Hatırlanacak olursa önceki aylarda cari açık portföy yatırımları ile finanse edilememiş, TCMB rezervlerinden finanse edilmişti. Bu durum rezervlerde önemli düşüşlere neden olmuştu.

DolarTL

Perşembe günü TCMB’den etkili bir adım gelmesi durumunda DolarTL kurunda 50-günlük ortalama olan 5.50 seviyesi beklenebilir. Ancak ilerleyen süreçte dolara talebin devam etmesi olası olduğundan kurda kalıcı bir düşüş oluşmayabilir. Ancak kur daha stabil kalabilir. TCMB’nin etkili adımı döviz kurlarının orta vadede stabil kalması açısından önemli olacak. Buna karşın beklenti altında kalan bir hamle ya da pas geçilmesi gibi bir senaryoda Dolar kurunda sert yükselişler görebiliriz.

Borsa BIST100

Borsa endeksinde aslında strateji net bir şekilde görünüyor. Endeks 50-günlük ortalamasının üzerine yani 94100 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda ilerleyen süreçte güçlenebilir ve daha yukarı seviyeler görülebilir. Bu durumda 99200 seviyesi gelecek haftalarda yeni direnç hedefi olabilir. Buna karşın 92000 desteğinin kırılması durumunda ise satış baskısı 85000 seviyelerine doğru artabilir. Pazartesi günkü büyüme verisinden itibaren beklentiler piyasalar üzerinde hissedilecek görünüyor. Ancak Perşembe günü piyasalar açısından kilit bir gün olabilir.

TCMB kararının yumuşak kalması durumunda ise açıklamanın etkilerini karşılamak için Hazine Bakanlığından, BDDK’dan ve diğer finans kurumlarından art arda kolektif açıklamalar görebiliriz. Ancak bunlar ne kadar etkili olur söylemek güç.

Borsa endeksinin 94100 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda portföylerdeki hisse oranı %100’e kadar arttırılabilir. Ancak bu gerçekleşmedikçe hisse oranını sınırlı tutmakta en fazla %50 seviyesinde kalmak sağlıklı olmaya devam edecektir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir