Haftalık Borsa ve Dolar yorumu ve Piyasalar

Borsa BIST 100 endeksindeki yükseliş devam ederken 120000 seviyesindeki psikolojik direncin üzerine yükseliş oluştu. Ocak ayındaki yükselişte sanayi hisselerinden banka hisselerine kayma oluştu. Son yükselişte banka hisselerindeki yükselişin büyük katkısı bulunuyor. masanotları

Bankalardaki alımlar devam edecek görünüyor. Özellikle enflasyonda beklenen düşüşün faizlerde gerileme yaratacağı beklentisi banka hisselerini olumlu etkiliyor. Borsa’daki rekorların bankaların katkısıyla olduğunu söylemek mümkün. Bilindiği gibi Aralık ayına kadar endeksteki yükselişte bankaların katkısı yoktu. Onlarda oyunun içine girmesiyle rekorlar oluşmaya başladı.

Bilançolar Başlıyor

Önümüzdeki hafta bilanço beklentileri iyice hissedilecek. Salı günü Arçelik, TSKB, Çarşamba günü Garanti Bankası, Ereğli, Perşembe günü Tofaş ve Cuma günü İş Bankası ve Otokar şirketlerinin 4Ç17 finansal sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Sonraki hafta ise yine pek çok şirketin net karları açıklanmaya devam edecek.

Arçelik için 4.çeyrek net kar beklentisi 177milyon TL, Akbank için 1 milyar 476 milyon TL ve Garanti Bankası için 1 milyar 570 milyon TL net kar beklentileri şimdiden mevcut.

Hisse bazlı hareketlerin endeks üzerinde hissedilmeye başlanacağı bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz. Bu hem iyi hem de hisse bazında oynaklığı artırabilecek bir durum. Yatırımcıların dikkat etmesinde fayda var.

Borsa Endeksinde Kritik Yerler

Borsa endeksinde 120400 seviyesi üzerinde tutunma sürdükçe yukarı yönlü harekette gücünü koruyacaktır. Borsa’ da genel görünüm pozitif kalmaya devam ediyor. 120400 seviyesi üzerine yerleşen bir endeks bize yukarı hareketin ilerleyen günlerde de ara vermeden sürebileceğini gösterecek. Buna karşın endeksin 120400 üzerinde kalmakta başarısız olması durumunda ise kar satışları görülebilir. Bu satışlarda 118395 seviyesindeki önceki zirve seviyesi ilk destek olurken, 116400 seviyesindeki 22-günlük ortalama da daha etkili bir destek olabilir.

Borsa endeksi bu seviyelere gerilese bile endeksteki genel pozitif görünüm bozulmaz. Yaşanan düşüşü genel yükseliş içerisinde bir düzeltme olarak algılarız.

BIST 100 Endeksi için 121600 seviyesi ise dolar bazında 32500 dolar seviyesindeki dolar bazlı dirence karşılık geliyor. Bu seviye oldukça önemli. Bu nedenle bu noktalarda zorlanmalar veya endekste dinlenme isteği görülebilir.

xu100
Dolar / TL Nasıl Görünüyor

DolarTL kurunda ise 3.73 seviyesi güçlü destek olduğunu bir kez daha gösterdi ve bu noktalardan tepkiler alıyoruz. Aslında teknik olarak göstergelerde uyuşmazlık net bir şekilde görünüyordu ve bu tepki yükselişi sürpriz değil. USDTRY paritesi 3.78 seviyelerinde seyrediyor. Kur için 3.8080 seviyesini önemsiyorum. Bu seviyenin üzerine yerleşmedikçe kurda ana eğilimin zayıf ve aşağı yönlü kalmaya devam ettiğini düşüneceğim. Buna karşın 3.8080 seviyesinin üzerine yükselmesi ve yerleşmesi durumunda ise yukarı yönlü momentum güçlenebilir.

DolarTL kurunda 3.73 desteği ise oldukça önemli. Bu desteğin kırılması durumunda aşağı yönlü düşüş 3.67 seviyelerine hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Ancak bunun için yeni bir global rüzgara ve ABD dolarındaki zayıf görünümün devam etmesine ihtiyaç bulunuyor. Çarşamba günkü Fed toplantısı ve sonraki fiyatlamalar bu açıdan önemli olabilir.

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizlerindeki yükseliş

ABD 10 yıllık tahvillerinin önce %2.45 seviyesini ardından %2.64 seviyesini geçerek %2.71 seviyesine ulaşmış olması piyasalarda temkinli olmakta yarar var şeklinde algılanıyor. Şahsen piyasalarda risk iştahının artmış olmasının ve sabit getirili menkul kıymetler gibi güvenli limanlardan çıkarak hisse, emtia gibi riskli varlıklara yönelme isteğinin bunda daha fazla etkili olduğunu düşünüyorum.

abd10y

Önümüzdeki hafta içeride önemli veri bulunmuyor. Salı günü TCMB enflasyon raporu beklenecek. ABD tarafında ise Pazartesi günü ABD kişisel gelir ve harcamalar verisi gelirken, Çarşamba günü Fed toplantısı izlenecek. Fed’e yönelik büyük bir sürpriz beklenmiyor. Basın konuşması olmayan toplantıda faiz artırımı beklenmiyor. Cuma günü ise ABD istihdam verileri takip edilecek.

 

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir