Haftalık Borsa ve Piyasa Beklentileri 28 Ocak 2019

Yeni haftaya Asya Borsa ‘ larında karışık seyirler, ABD future endekslerinde hafif negatif bir görünüm ile başlıyoruz. Davos zirvesindeki açıklamaların küresel piyasalara damga vurduğu bir haftayı geride bıraktık diyebiliriz. Özellikle Çin’li yetkililer ve işadamlarının umut verici mesajları ticaret savaşları nedeni ile oluşan küresel endişelere bir miktar su serpti diyebiliriz.

masanotları

İçeride ise kurdaki hareketlenmeye izin verilmeyeceği mesajının net bir şekilde verilmiş olması başta yabancı yatırımcıları harekete geçirmiş görünüyor. Borsa endeksinde geldiğimiz noktanın beklenenden çok daha hızlı gelinen bir nokta olduğunu söylemek mümkün. 102900 seviyelerinin aylık bazdaki grafiklerde 22-aylık ortalamalara karşılık geliyor olması hızlı yükselişin bu noktalarda duraklamalara neden olabileceğini gösteriyor. Bu noktadan itibaren 102900 üzerine yerleşme olmadıkça yeni alımlar yaparken dikkatli olmakta fayda var. Genel olarak piyasalar pozitif ve orta vadeli yükseliş ilerleyen haftalarda devam edebilir. Ancak kısa vadede dalgalanmaların olabileceği seviyelere gelmiş görünüyoruz.

Küresel piyasalardaki olumlu havanın devam ettiği bir haftayı geride bıraktık. ABD borsaları önemli dirençlerinin üzerine çıkarak Ayı piyasasından çıkarken, Borsa BIST100 endeksindeki yükseliş hız kaybetmeden devam etti. Ancak gelinen noktalarda bir miktar dikkat etmekte fayda var. Teknik göstergelerin gösterdiği noktadan daha ileride bir seviyede olduğumuzu görmekteyiz. Bu endekste bir soluklanma sürecinin oluşabileceğini gösteriyor. Dolar kurundaki düşüş ise yabancı fon girişinin hızlandığını gösteriyor. Nitekim verilerde bunu doğruluyor.

Gündem Yoğun

Bu hafta oldukça yoğun bir gündeme sahip olacak. Salı günü İngiltere kanadında Brexit anlaşması için B planının Parlamentoda oylanması bekleniyor. Aynı gün ABD tüketici güveni verilerini alacağız. Çarşamba günü ise ABD-Çin ticaret görüşmelerinin 2.etabının başlaması bekleniyor. Küresel endişelerin azalmasında bu görüşmelerin önemli bir rolü olmuştu. Çarşamba günü en önemli gündem Fed Faiz kararı ve Powell açıklamaları olacak. Powell’den gelebilecek faiz artırımlarına ara verilebileceği sinyali başta Türkiye olmak üzere tüm GOP’larda pozitif dalgaların artarak devam etmesine neden olabilir. Bu Fed toplantısı kritik görünüyor. Aynı gün yine ABD büyüme verileri Almanya TÜFE ve içeride 2019 yılı ilk enflasyon raporunu alıyor olacağız. Perşembe günü ABD-Çin görüşmeleri devam ederken, Çin PMI verileri ile güne başlayacağız. Küresel iştah için bu veri önemli olabilir. Aynı gün Euro bölgesi büyüme verileri, ABD kişisel tüketim ve harcamalar verileri takip edilecek. Cuma günü ise ABD istihdam verisi haftanın bir diğer önemli verisi olurken, Çin İmalat PMI verileri yine önemli veriler arasında olacak.

BORSA

Borsa BIST100 endeksinde görünüm pozitif. Ancak beklenenden daha yüksek seviyelere beklenenden bir miktar erken ulaşmış gibi bir görüntü var. Bir haftada aylık ortalamalara ulaştığını söyleyebiliriz. Bu noktada 102900 seviyesindeki 22-aylık ortalama önemli bir direnç olabilir ve bu noktalarda veya bu noktaya yakın bölgelerde satış baskıları gelebilir. Geri çekilmelerde ise 100800 ve 100000 seviyelerinin üzerinde tutunması önemli olacak. Başka deyişle soluksuz çıkışın ardından bir miktar soluklanma olabilir. Ancak 100000 üzerinde kaldığı sürece pozitif görünüm devam edecek görünüyor.

USDTRY

DolarTL kurunda TCMB’nin toplantısında faiz indirimi yapmayacağı sinyali vermesi ile birlikte yabancı girişlerinin arttığını fon girişlerinin hızlandığını görmekteyiz. Bunu aynı haftadaki TCMB verileri de destekliyor.

18 Ocak ile biten haftada yabancılar 712 milyon $ hisse pozisyonu alırken, DİBS pozisyonlarında 122 milyon $ satışa yönelmişler. Net bazda girişin hızlandığını görmekteyiz. Çarşamba günkü Fed toplantısı DolarTL içinde önemli olacak. Powell’den ekstra bir mesaj gelirse aşağı yönlü baskının artarak devam etmesi beklenebilir. Teknik olarak 5.35 seviyesi ve 5.55 seviyesi önemli dirençler görünüyor. Aşağıda ise 5.20 ve 5.17 destekleri izlenecek. 5.04 seviyesindeki 50-haftalık ortalama ise güçlü bir destek görünümünde bulunuyor. Genel olarak 5.50 seviyesi altonda kaldığı sürece DolarTL kurunda aşağı yönlü bir süreç izleyeceğiz. Çarşamba günü önemli olabilir.

Borsa ve piyasalarda bol kazançlar dilerim.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“Haftalık Borsa ve Piyasa Beklentileri 28 Ocak 2019” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir