Haftalık Borsa ve Piyasa Beklentisi 24/06/2019

Yenilenen İstanbul seçimleri tamamlandı. Belirsizliğin ortadan kalkmış olması bakımından piyasalar için olumlu karşılıyoruz. 31 Mart tarihinden sonra seçim belirsizliğinin piyasalar ve TL üzerindeki olumsuz etkilerini görmüştük. Bu nedenle belirsizliğin kaybolmuş olması önemli. Seçim’in ardından Cumhurbaşkanı ve MHP Lideri’nin ağzından erken seçimin aleyhine yapılan açıklamalarında olumlu olduğunu söylemek mümkün.


masanotları

Ekonomik Sorunlar Masada

Seçimin geride bırakılmasının ardından hükümet’in ekonomi ile dış politika’ya ağırlık vermesi, piyasadaki risk algısını düşürmesi bundan sonra piyasalar için önemli bulduğumuz bir nokta. Sonuçta ekonomide bekleyen sorunlar halen devam ediyor. Yüksek işsizlik, yıllık hedefin nerdeyse %75’ine yılın ilk beş ayında ulaşan bütçe açığı, baz etkisiyle düşmesi beklenen ancak çekirdek verilerde halen yukarı doğru eğilimi süren enflasyon, sanayi üretimindeki zayıf seyir, yüksek faizler ve tüketim harcamalarındaki düşüş gibi konular piyasaların izlemeye devam edeceği önemli konular olmaya devam ediyor. Bunun yanında ABD ile ilişkiler, S-400 konusundaki gelişmeler, henüz gündemi tam meşgul etmeyen Akdeniz’deki gelişmeler iç meselelerin yanında dış politikadaki önemli konular arasında yer almakta.

Gözler Erdoğan-Trump Buluşmasında

Bu nedenle iç piyasada siyasetin gündemden düşmesi ve normalleşmesi ve ivedi bir şekilde ekonomik reformlara ve dış politikaya odaklanmanın görülmesi bekleniyor.
Önümüzdeki hafta iç piyasalar için en önemli gündem 28-29 Haziran tarihlerinde yapılacak G-20 zirvesi ve bu zirvesi gerçekleşmesi beklenen Trump-Erdoğan buluşması olacak. S-400 konusunda yapılacak açıklamalar ve verilecek mesajlar oldukça önemli olacak. Pazartesi günü Haziran ayı kapasite kullanım oranı verisini alacağız. Çok güçlü olmasa da sanayi üretiminin gücü konusunda fikir verebilir.

Dışarıda ise Salı günü Fed Başkanı Powell’ın konuşması, Perşembe günü ise ABD 1.çeyrek büyüme verileri izlenecek. Cuma günü ise ABD çekirdek tüketici harcamaları verileri, Euro bölgesi TÜFE ve İngiltere büyüme verileri izlenecek.

Borsa

Borsa endeksinin 95000 seviyesindeki 50-haftalık ortalamasını geçmekte başarısız kaldığını izliyoruz. Bunun yanında 93800 desteğinin üzerinde kalmakta ısrarlı olduğunu da izliyoruz. Bunu piyasaların beklemede olduğu yönünde okuyoruz. Endeksin 95000 seviyesi üzerine yükselmesi ve yerleşmesi durumunda uzun soluklu bir yükseliş şansı oluşabilir. 95000 direnci halen önemini koruyor. Bu seviyenin geçilmesi durumunda ise 96600 seviyesindeki 22-haftalık ortalama seviyesi önemli bir diğer direnç olabilir. Satışların gelmesi durumunda ise 93800 desteğinin altında satışlar sertleşebilir. Bu durumda 93000, 92000 ve 90000 destekleri ön planda kalacak. Günlük grafiklerde toparlanmalar görülüyor. Geçen haftaki gerileme bir düzeltme olarak görülüyor. Günlük grafikte 92000 seviyesi üzerinde seyirler korunduğu sürece pozitif görünüm devam edebilir. Haftalık görünümde ise 95000 direncinin üzerinde kapanışlar gelmesi durumunda toparlanma sinyalleri almaya başlayacağız.

Dolar

DolarTL kurunda ise 5.64 seviyesindeki 50-haftalık ortalama büyük önem taşıyor. Şimdilik aşağı yönlü bir eğim görülüyor. Ancak 5.64 veya bu seviyeye yakın noktalardan tepki alımları görebiliriz. Bu alımların ne kadar güçlü olacağını izleyeceğiz. DolarTL kurunun şu an için 5.64 seviyesinde olan 50-haftalık ortalamasının altına gerilemesi ve bu seviyenin altında haftalık kapanışlar gerçekleştirmesi durumunda ise önemli bir aşağı yönlü eğilim sinyali almış olacağız. Yukarıda ise 5.91 seviyesi ve üstü seviyeler algılamaların yeniden bozulduğunu gösterecek.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir