HEKTS 2018/09 Bilanço Analizi, Değerleme ve Teknik Analiz

Hektaş (HEKTS) 3Ç18 döneminde 16.2 milyon TL net kar açıkladı. Bu sonuçla birlikte şirket 2018 yılının 9 aylık bölümünü 90.6 milyon TL net kar ile kapatmış oldu. Şirket’in net karı yıllık bazda %92 artış gösterdi.

masanotları

Çeyreklik Dönem

Çeyreklik bazda bakıldığında 2Ç18 ve 1Ç18 dönemlerine göre hem satış geliri, hem FAVÖK hem net kar rakamları daha düşük gerçekleşti. Bunda mevsimselliğin etkisi olduğunu söylemek mümkün. Diğer yandan borçların etkisi ile artan finansman giderleri de kar rakamını aşağı çeken diğer faktör. Ancak eskiden HEKTS 3Ç dönemleri ölü dönem olarak geçiriyordu. Oysa şimdi oldukça ciddi satış gelirleri ve karlılık elde edilmiş durumda.

Çeyrek sonuçlarında karlılık neredeyse 2.çeyrek döneme paralel gerçekleşmiş. Brüt Kar Marjı %41.8, FAVÖK Marjı %33.6 seviyelerini korumuş. Bu rakamlar 2Ç18 döneminde de bu seviyelerdeydi. En yüksek kar marjları 1.çeyrek dönemde olmuştu. Bunda da mevsimsel ve sezon etkileri bulunuyor.

9 Aylık Dönem Analizi

Yılın 9 aylık döneminde ise satış gelirleri %98 artarak 418.4 milyon TL seviyesinde oluştu. Şirket için yılsonu 450 milyon TL beklentimizin büyük bölümü gerçekleşmiş oldu. FAVÖK karı ise %151 artışla 150.3 milyon TL seviyesinde oluştu. Bu rakamda yılsonunda beklediğimiz 135 milyon TL beklentimizin üzerinde bulunuyor. Şirket yılın ikinci yarısını beklentilerimizden daha güçlü geçiriyor. Geçen yıla göre ikici yarıyıl performansı daha güçlü gidiyor. Net kar rakamı ise %92 artışla 90.6 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Kar marjları geçen yıla göre yüksek seviyelerini koruyor. Şirket 9 aylık dönemi %43 Brüt Kar marjı ile kapatırken, geçen yıla göre 4 puanlık iyileşme var. FAVÖK marjı ise aynı dönemde 8 puan gelişerek %35.9 seviyesinde oluştu. Karlılık ve satış performansı oldukça olumlu.

Satış gelirlerindeki artışta hem şirketin ürün gamına eklediği yeni ürünlerin etkisi var hem de suruç tünelinin açılması ile birlikte artan hektar alanlarına bağlı olarak artan talebin etkisi bulunuyor. Şirket faaliyet raporunda GAP projesinin kademeli olarak devreye girmeye devam etmesi ile hektar alanlarının giderek artmasını bekliyor. Sektörde en önemli risk olarak ise çiftçinin yüksek borçlarını gösteriyor.

Sektördeki Yeni Gelişme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle “Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçiye Kiralanması’’ projesi hayata geçirilecek. 218 bin çiftçiyi ilgilendiren bu proje ile; ’’Çiftçiler bir mülkiyet sahibi olma noktasında bu arazileri kiralayıp akabinde bedeliyle satın alabilecekler. Arazilerin büyüklüğü yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare araziyi ilgilendiriyor. Tarım arazilerinin çiftçilere doğrudan ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden on yıla kadar kiralanması sağlanacak. Kiralama yapılabilmesi için 31 Aralık 2017 tarihinden önce bu arazilerin 3 yıl süreyle kullanılmış olması gerekiyor. Bu gelişmeler HEKTS için yeni bir hikâye olurken faaliyetleri üzerinde olumlu etkiler yaratması bekleniyor.

Diğer yandan bitki koruma ürünleri tarımda yeni yükselen değer olarak gösteriliyor. Yılın ilk dokuz ayında bitki koruma ürünleri pazarının %25 büyüdüğü varsayılıyor. Hektaş bu pazarda aynı dönemde %70 büyüme ile sektörün çok üzerinde büyüme gösteriyor.

Buna ek olarak Organomineral gübre üretimi Şirket için yeni ve katma değeri yüksek bir ürün pazarına girmesini sağlamış durumda. Önceki çeyrekte Şirket Eskişehirde fabrika kiralamış ve organomineral gübre üretimine başlamıştı. Bu çeyrekte gübre üretimi giderek hızlanmış.

Üretim ve Satışlar

Şirket 2018 yılı 9 aylık dönemde toplam 18.4 milyon ton üretim gerçekleştirirken, geçen yıl aynı dönemdeki üretim miktarı 6.8 milyon ton seviyesinde oluşmuştu. Bunda yeni ürünlerin etkisi oldu. Teknik madde üretimleri ve organomineral gübre üretimi bunda önemli etki gösterdi. Şirket aynı dönemde 6.4 milyon ton organomineral gübre üretimi gerçekleştirdi. Bu üretim geçen yıl yoktu.

Buna karşılık toplam satış 17.6 milyon ton seviyesinde oldu. Geçen yıl aynı dönemde ton bazında satış 9.2 milyon ton seviyesinde olmuştu. Ton bazında satış miktarında %90 artış bulunuyor.

Yeni ürünler ise, konserve mama, kuru mama, tohum, damlama saf gübre, organomineral gübre, yavaş salınımlı gübre, hazır mamul olarak gösterilebilir. Bu ürünler geçen yıl yoktu.

Borçluluk Artıyor ancak likidite rahat

Şirket’in 2018 Eylül sonu itibari ile 305.8 milyon TL net borcu bulunuyor. Bu rakam 6 aylık dönemde 194.5 milyon TL seviyesindeydi. Borçluluktaki artış devam ederken, ödeme sıkıntısı olduğunu söylenemez. Cari oran 1.62x ve likidite oranı 1.28x gibi yüksek seviyelerde bulunuyor. Ayrıca Net borç / FAVÖK rasyosu 2 seviyesinin bile altına yer almakta. Borç çevirme sorunu görülmüyor.
HEKTS için döviz kuru riski bulunmuyor. Oldukça düşük seviyede bir kur riski var.

KABUK DEĞİŞTİRİYOR

Hektaş bundan önceki yıllarda elde ettiği net karının tamamını yılın ilk yarısında elde eder, yılın geri kalanında zarar eden bir yapıya sahipti. Ancak gerçekleştirdiği dönüşüm ile on iki boyunca kar eden ve satış geliri üretebilen bir yapıya dönüştü.

Piyasa bunu kaçırmadı ve hisse fiyatlarına yansıttı. Hisse yılbaşından bu yana %38 yükseldi. Bu rakam Temmuz ayında %72 seviyesine kadar çıkmıştı. Endekse göre rölatif olarak ise yılbaşından bu yana %68 daha iyi performans gösterdi. Hektaş yatırımcıları son iki yıldır oldukça iyi bir süreç geçiriyor.

Hisse 6.68 fd/favök çarpanında işlem görmekte. Bu çarpanın son yirmi üç çeyrek ortalaması 7.2x seviyesinde bulunuyor. F/K çarpanı ise 7.91x seviyesinde. Bunun da son yirmi üç çeyrek ortalaması 8.7x seviyesinde bulunuyor. Şirket iki ay önce tarihsel çarpanlarının oldukça üzerinde bulunurken şimdi normal seviyelere çekilmiş görünüyor.

Değerleme ve Hedef Fiyat

HEKTS için 2018 yılı satış geliri beklentimizi 450 milyon TL’den 490 milyon TL seviyesine, FAVÖK beklentimizi ise 135 milyon TL’den 175 milyon TL seviyesine revize ediyoruz. Ancak FAVÖK beklentisinin yukarı revizesi şirket değerini yükseltirken, borçluluğun son üç ayda artması şirket değerini aşağı çeken bir faktör oluyor. Buna göre HEKTS için 12 aylık dönemi kapsayan hedef değerimi 13.5 TL seviyesinde koruyorum.

Mevcut 9.70TL fiyata göre HEKTS’ın %39 yükselme potansiyeli bulunuyor.

HEKTS Teknik Analiz ve Strateji

Hisse de 10.20 direnci izlenebilir. Bu direncin geçilmesi durumunda yukarı hareketler güçlenebilir. İlk başta 11 seviyesine ardından 12.40 seviyesine doğru hareket devam edebilir. Aşağıda ise 9.40 desteği izlenebilir. Bu desteğin kırılması 8.50 seviyesindeki desteğin test edilmesine neden olabilir.
Strateji olarak mevcut hisseler kısa vadede 9.40 üzerinde kaldığı sürece tutulabilir. Bu desteğin altında 8.50 desteğine yakın noktalardan alınmak amacıyla satılabilir. Mevcut hisse yoksa, yeni alım ya da mevcut hisseye ilave alım için 10.20 direncinin kırılması beklenebilir. Buna karşın 9.40 desteği kırılırsa alım için 8.50 desteği ya da bu seviyeye yakın noktalar fırsat olarak düşünülebilir.

hektsgraf

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“HEKTS 2018/09 Bilanço Analizi, Değerleme ve Teknik Analiz” için 8 yanıt

  1. Hocam bu organomineral gübre üretiminin bilançoya katkısını nominal olarak ölçemiyoruz galiba. Acaba karlı bir iş mi ne kadar etki ediyor ? Bir de 400 milyonluk bir yatırım yapacağını duyurmuştu be alemde? Bir de geçen yıl vermediği temettü ile ne yaptı acaba? Teşekkür ederim

  2. Yine çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık. Hocam bilançoları iyi gelen şirketlerin hisseleri 2.gün en az %6-%7 primlenirken Hektaş’ta durum tam aksine oldu. Acaba bilanço piyasanın beklentisinin altında mı kaldı?

  3. Tanıdığıyıp tanıyabileceğiniz en iyi insanlar evine gidip sofrasına oturduğunuzda sizin için ne yapacağını bilemez, kuş gibi çırpınır etrafınızda,kendi açlığını unutur yediğiniz her lokmada yüzünüzde gördüğü mutluluk mimikleriyle doyar zaten,böyle insanlar kendinden birşeyler görüversin sizde hele,size bildikleri bütün olumlu olumsuz tecrübelerini,hayat boyu öğrendiği bütün bilgileri öğretmek için aynı sofradaki gibi çırpınır.O yüzden ben böyle insanlara,gerçek bir anne baba ve özellikle öğretmen ruhu taşıyor derim hep.Çünkü böyle güzel insanlar,aileniz ve sizi evladı gibi gören öğretmenleriniz hariç çok büyük bir çoğunluk insan ya almadan vermez ya aldığı kadar verir,ya da en kötüsü alır ama vermez.Bu kadar niye yazdım biliyor musunuz?Sizi dinlediğimde sonralarda izlediğimde hem sesinizde hem yüzünüzde annemden babamdan en sevdiğim öğretmenlerimden eşimden oğlumdan en yakın dostumdan ve kendimden birşeyler gördüm.İnsanın evladına bırakabileceği en büyük miras nedir diye düşünürdüm hep düşüne düşüne son 1 ay içinde buldum.Vicdanlı,nezaket sahibi daha bir sürü meziyetiyle insanın hep yanlarında olmak istediği o iyi insanlar ile,kötü insanları en hızlı şekilde anlama ve ayırtedebilme sanatı.Daha fazla uzatmayayım anlatmak istediklerim anlaşılmıştır herhalde.Sizin gibi insanlar bir ömür etrafımızdan eksik olmasın, evlatlarımızın da etrafı hep böyle insanların yetiştirdiği canlarla dolu olsun.Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir