HEKTS 2018/12 Bilanço Analizi, Değerleme ve Strateji

Hektaş (HEKTS) 4Ç18 ‘de 15.6 milyon TL net kar açıkladı. Bu sonuçla birlikte şirket 2018 yılını önceki yıla göre %116 artışla 106.2 milyon TL net kar ile kapatmış oldu.

masanotları

4Ç18 Çeyrek Dönem Analizi

Son çeyrek dönemde satış gelirleri 78.7 milyon TL seviyesinde oluştu. Satış gelirleri yıllık bazda %91 artarken, çeyreklik bazda %34 düştü. Satışların son çeyrekte gerilemesinde mevsimsel etkiler ön planda bulunuyor.

FAVÖK karı ise 32.7 milyon TL olurken, yıllık bazda %539 yükselirken, çeyreklik bazda %18 geriledi.

Satış ve FAVÖK karındaki çeyreklik gerilemeye karşın net kar çeyreklik bazda %4.2 gibi sınırlı bir oranda geriledi. Yıllık bazda ise %686 artış var. Net kar rakamının sınırlı kalmasında Brüt kar marjının önceki çeyreğe göre %42’den %55 seviyesine yükselmesi etkili olurken, 13 milyon TL tutarında vergi geliri yazmasının etkisi oldu. Normalde HEKTS veri öncesinde 2.4 milyon TL kar elde etti. Net karı 15.6 milyon TL seviyesine yükselten vergi geliri oldu.

HEKTS son çeyrekte düşen kurların etkisiyle finansman gelirlerinde ciddi azalma yansıttı. Hem satış gelirlerindeki çeyreklik düşüş hem bunun yarattığı aleyhte durum, kar marjının yükselmesi ve vergi geliri ile karşılanmış görünüyor.

Yıllık bazda güçlü rakamlar görünse de bir önceki çeyreğe göre satış gelirlerinde düşüşler var. Ancak geçmiş yıllara bakıldığında HEKTS tarihsel olarak en güçlü son çeyrek süreci geçirmiş durumda. Bunda şirketin yeni ürünlerini portföyüne dahil etmesi ve organomineral gübre üretimine başlaması büyük etki yaratmış durumda.

Şirket’in kar marjları son çeyrek dönemde yükselmiş görünüyor. Brüt kar marjı önceki çeyreğe göre %42’den %55 seviyesine yükselirken, FAVÖK Marjı %34’den %42 ‘ye yükselmiş. Yıllık bazda ise kar marjlarında 23 ile 30 puan arasında ciddi yükselişler var.

Ürün miksinin gelişmesi, çeşitliliğin artması ve gübre üretimi bunda etkili olurken, döviz kurlarındaki yükseliş diğer bir neden oldu.

Yıllık Bakış

HEKTS 2018 yılını 497 milyon TL satış geliri ile kapadı. Satış gelirleri yıllık %97 artış gösterdi. Şirket yeni ürünlerle birlikte 2018 yılında 21.267 ton satış gerçekleştirdi. Satışlar ton bazında %92 arttı. Orgonomineral gübre üretimi 7.177 ton olurken, Yavaş salınımlı gübre 590 ton oldu. 2017 yılında bu ürünler dahil toplam 7 ürün satışı yoktu.

FAVÖK karı %181 artışla 183 milyon TL ve net kar ise %116 artışla 106.9 milyon TL oldu.

Kar marjları geçen yıla göre 7 le 11 puan arasında arttı. HEKTS 2018 yılını %45 bürüt kar marjı, %36 FAVÖK Marjı ve %21 net kar marjı ile kapadı.

Kapasite Kullanım oranı 2017 yılında %59 iken 2018 yılında %72 seviyesine yükseldi. Adana Fabrikasında başlayan Orgonomineral gübre kapasite kullanımı ise %42 oldu.

Şirket 2018 yılında yaklaşık 13 milyon TL yatırım gerçekleştirdi.

Sektördeki Gelişmeler

2018 yılsonu itibari ile Türkiye bitki koruma pazarı ve tarım sektörü büyümeye devam etmiştir. Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı verilerine göre de 2017 yılında % 4,9 olan tarım sektörü büyümesi, 2018’de % 1,3 olarak gerçekleşmiş ve 190 Milyar TL olmuştur. Bu büyümede özellikle tarımsal altyapının güçlendirilmesine yönelik yatırımlar, üretim kapasitesi ve teknoloji kullanımındaki gelişmeler etkili olmuştur. Türkiye bu tarımsal hâsıla ile Avrupa’daki birinci sıradaki yerini korumuştur.

Tarımsal ürün ihracatımız 2018 yılsonu itibariyle USD bazında %4 artarak 15,1 milyar olarak gerçekleşmiştir. İşimizi en çok etkileyen yaş meyve ve sebze ihracatındaki artış %4,2 oranındadır. Süs Bitkileri ve mamullerinde % 17,1 artış, Zeytin ve Zeytinyağında % 23,7 artış, Fındık ve mamullerinde ise %12,5 azalış gerçekleşmiştir.

2018 yılı sonuna kadar tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında toplam 14,8 milyar TL tutarında destek ödenmesi öngörülmekteydi. Bu desteklerin %88’lik kısmı yılsonu itibari ile ödenmiştir.

Türkiye genelinde Ocak-Aralık 2018 aylarında düşen yağış miktarı mevsim normallerinde; sıcaklıklar ise mevsim normalleri üzerinde gerçekleşmiştir. İlk çeyrekteki yağışların mevsim normalleri altında kalması sebebi ile özellikle hububat verimleri daha önceki yılların ortalamalarının altında kalmıştır. Hem kalite yönünden hem de rekolte yönünden önemli kayıplar yaşanmıştır.

Son çeyrekte ise özellikle GAP bölgemizde uzun süre devam eden yağışların ve geç ekim yapılmasının sonucu olarak büyük oranda mısır ve pamuk ekim alanı zarar görmüş ve mahsuller hasat edilememiştir.

HEKTS için yeni fırsat

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle “Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçiye Kiralanması’’ projesi hayata geçirilecektir. 218 bin çiftçiyi ilgilendiren bu proje ile; ’’Çiftçiler bir mülkiyet sahibi olma noktasında bu arazileri kiralayıp akabinde bedeliyle satın alabilecekler. Arazilerin büyüklüğü yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare araziyi ilgilendiriyor. Tarım arazilerinin çiftçilere doğrudan ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden on yıla kadar kiralanması sağlanacaktır. Kiralama yapılabilmesi için 31 Aralık 2017 tarihinden önce bu arazilerin 3 yıl süreyle kullanılmış olması gerekmektedir.

Tarımın Dünya’da yükselen bir değer olmaya devam etmesi bitki koruma ürünleri sektörüne de olumlu yansımaktadır. Türkiye bitki koruma ürünleri pazarının 2018 yılı içerisinde TL bazlı olarak %25 büyüdüğü tahmin edilmektedir. Bu varsayımla HEKTS Bitki Koruma ürün grubunda 2017 yılına kıyasla %85 büyüme ile pazarın % 60 üzerinde bir büyüme göstermiştir.

HEKTS tarım ilaçları sektöründe ilk sıraya yerleşmiştir.

Borçluluk Artıyor

2018 yılı sonu itibari ile HEKTS’ın net borcu 337 milyon TL seviyesine ulaştı. Bu rakam 2017 yılı başında 65 milyon TL ve 2016 yılı başında ise 8 milyon TL gibi düşük bir seviyedeydi. Borçlanmanın artmasında yapılan tahvil ihraçları il borçlanmanın etkisi oldu.

Son net borç / FAVÖK rasyosu 1.8x seviyesinde bulunuyor. Bu makul bir seviye. Şirket borcun kaldıraç etkisini şu ana kadar başarılı kullanmış görünüyor. Cari oran 1.5x ve likidite oranı ise 0.75x seviyesinde bulunuyor. Geçen yılki güçlü oranlar yok ancak mevcut seviyeler de makul.

Ancak burada şu notu belirtmek isteriz. Borçluluktaki artış hızının devam etmesi gelecekte şirket için borç sorunu yaratabilir.

Temettü

Bir temettü şirketi olan HEKTS, geçen yıl dönem karını bünyeyi güçlendirmek amacıyla dağıtmama kararı aldı. Borçluluğun arttığını dikkate alırsak, temettü konusunda yorum yapmak zor olacaktır. Kabuk değiştirdiği tek konu faaliyetler olmayabilir. Temettü politikası ve borçlanma politikasında da kabuk değişimleri göze çarpıyor.

KABUK DEĞİŞTİRİYOR

Hektaş bundan önceki yıllarda elde ettiği net karının tamamını yılın ilk yarısında elde eder, yılın geri kalanında zarar eden bir yapıya sahipti. Ancak gerçekleştirdiği dönüşüm ile on iki boyunca kar eden ve satış geliri üretebilen bir yapıya dönüştü.

Piyasa bunu kaçırmadı ve hisse fiyatlarına yansıttı. Hisse son bir yılda %49 yükseldi. Bu rakam geçtiğimiz Temmuz ayında %72 seviyesine kadar çıkmıştı. Endekse göre rölatif olarak ise son bir yılda %66 daha iyi performans gösterdi. Hektaş yatırımcıları son iki yıldır oldukça iyi bir süreç geçiriyor.

Projeksiyon ve Hedef Fiyat

2019 yılında HEKTS için satış gelirlerinin %20 büyüme ile 596 milyon TL seviyesine ulaşmasını bekliyoruz. 2018 yılındaki %97’lik satış artışında yeni ürünlerin gelmesinin ve kurlardaki yükselişin etkisi vardı. 2019 yılında aynı oranda artış beklenmemeli. FAVÖK Marjının ise %41.6 olmasını ve 248 milyon TL seviyesinde oluşmasını bekliyoruz. İlerleyen yıllarda FAVÖK marjının %39 seviyelerine gerilemesini öngörüyoruz. Son olarak 2019 yılındaki net kar beklentimiz ise 140 milyon TL seviyelerinde bulunuyor.

HEKTS için f/k, pd/dd, fd/favök, fd/satış ve f/satış yaklaşımlarına göre 12 aylık dönemi kapsayan 13.50TL hedef fiyatımızı koruyoruz. Hissenin son borsa kapanışı olan 10.94TL seviyesine göre %23 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Strateji

Son bir iki haftadır hissede hızlı yükseliş sonucunda ortalamalarından fazla uzaklaştı. Yeniden 10 seviyesi veya bu seviyenin altına geri çekilmeler oluşması durumunda alım için fırsat yaratabilir. Hissenin hızını kaybetmeyip 12.50 seviyesindeki zirve direncine yaklaşması durumunda kazandırma potansiyeli açısından cazibesi azalabilir.

9 aylık Bilanço Analizini de okumak isterseniz tıklayınız. 

hekts

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“HEKTS 2018/12 Bilanço Analizi, Değerleme ve Strateji” için 2 yanıt

 1. Tuncay bey merhaba
  HEKTAŞ’ın 2019/3 bilançosunu inceleyebildiniz mi?
  İnceleyebildiyseniz değerlendirmelerinizi beklerim.
  Selamlarımla
  Turgut Doğancalı

  1. Selamlar Turgut Bey,

   Son bilançoya rapor yazamadım ama yazacağım. Normalde HEKTS her dönem incelediğim bir şirket. sitemde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir