HEKTS Hektaş 2021/09 Bilanço Analizi

Hektaş (HEKTS) 3Ç21’de 83.7 milyon TL net kar açıkladı. Net kar yıllık %100, önceki çeyreğe göre %188 artış gösterdi. Kardaki artışta güçlü satış gelirleri, faaliyet giderlerindeki disiplin etkili oldu. 3Ç20’ye göre 60 milyon TL daha fazla net finansman gideri olmasına karşın açıklanan kar rakamı oldukça başarılı. HEKTS bu sonuçla yılın 9 aylık kısmını %54 artışla 187.9 milyon TL net kar ile kapatmış oldu.

masanotları borsa

HEKTS 3Ç21 de 526 milyon TL ile son on yılın en yüksek çeyreksel cirosuna imza attı. Aynı dönemde yurtiçi satışlar yıllık %141 artış gösterirken, ihracat gelirleri yıllık %444 artışla 18.6mnTL seviyesinde gerçekleşti. Satışlardaki artışta bitki besleme ürün portföyünün genişlemesi, üretim kapasitesinin artması, ürünlerin bulunurluk anlamında sayısal dağılımındaki yükselişin etkisi bulunuyor.

İhracatın toplam satış içindeki payı 9 aylık dönemde %4 gibi küçük bir paya sahip ancak gelişme 2022 için umut verici. Brüt satış karı 3Ç21’de %38 olurken, geçen yıl aynı döneme göre 3 puan gerileme gözlendi.

FAVÖK 176mnTL ile yıllık %137 artarken, FAVÖK Marjı 2 puana yakın yükselişle %33.4 seviyesinde oluştu. 9 aylık FAVÖK %98 artışla 390mnTL oldu ve FAVÖK Marjı %27.4 ile yatay oluştu.

HEKTS 9 aylık dönemde organomineral gübre üretimi %10 artışla 57.9 bin ton seviyesinde gerçekleşti. Bitki koruma ürünleri üretimi ise geçen yıl aynı döneme göre %42 artarak 21.9 bin ton olarak gerçekleşti.

Eylül sonu itibari ile 1.635mnTL net borcu bulunuyor. Net borç / FAVÖK oranı 3.6x seviyesinde. Yönetilebilir bir oran. Cari oran 1.27x ve likidite oranı 0.95x ile ideal seviyelerde. Olumlu.

Dolar Bazında Ciro Büyümeye Devam

Hektaş’ın ciro büyümesi TL bazında olmasının yanı sıra ABD Doları bazında da büyümesini koruyor. Yıllıklandırılmış dolar bazındaki ciro 215.3 milyon $ seviyesine ulaştı. Bu rakam 2020 yılı sonunda 144.7 milyon $ seviyesindeydi. 2017 ve öncesinde yıllık yaklaşık 70 milyon $ seviyesinde ciro gerçekleştiren bir Şirketti. Bu açıdan bakıldığında HEKTS için büyüme hikâyesinin devam ettiğini görmekteyiz.

HEKTS Dolar Bazında Yıllıklandırılmış Satışlar

Bununla birlikte Şirket’in nakit akışları 3Ç’de bir miktar daha bozulmuş. Faaliyetlerden nakit çıkışı 6 aylık döneme göre 363mnTL’den 653mnTL’ye yükselmiş. Bunda en büyük etken işletme sermayesindeki bozulma. Bu bozulmada ticari alacaklardaki ve sınırlı da olsa stoklardaki artışın etkisi var. Sonuç olarak yılın 9 aylık bölümünde faaliyetlerden ve yatırımlardan toplamda 856 milyon TL nakit çıkışı olurken, bu çıkış 906mnTL borçlanma ve sermaye artışı ile finanse edilmiş.

HEKTS Beklentileri

Geçtiğimiz ay gerçekleştirdikleri yatırımcı toplantısında gelecek ile ilgili bazı paylaşımlarda bulundular. Bunlara göre 2022 yılında inorganik yatırımların dönüşünün başlamasını ve borçların azalmasını planlıyorlar. Ferbis markası ile alt markalardaki rekabeti koruyorlar ve Hektaş’ın raf payını artırıyorlar. Bitki koruma pazarında %20 Pazar payına sahipler ve halen bu pazarda büyük büyüme potansiyeli olduğunu düşünüyorlar. Arma İlaç’ın hayvansal ilaç pazarında ciroya etkilerini 2022 ‘de görmeye başlayacaklar. Areo Tohum’un ciroya etkisi 2 sene sonra bekleniyor. Organomineral gübre’de verimliliğin artması bekleniyor. Özel gübre ürünlerinin kar marjlarının yüksek olduğu ve büyüme potansiyelinin güçlü olduğunu düşünüyorlar. 2022 yılında ihracat beklentileri bulunuyor. Yine geçtiğimiz yıllarda alınan Sunset kanalı ile ihracatta önemli ilerlemeler bekleniyor. Şirket ihracat oranının üç yıl sonra en az %20 olmasını hedefliyor. Şu an ihracat %4 seviyesinde.

Değerlendirme

Açıklanan finansal sonuçları büyüme anlamında olumlu karşılıyorum. Satışlardaki güçlü seyir devam ettiği sürece HEKTS için kar rakamındaki büyüme de beraberinde gelmeye devam edecek görünüyor. Şirket Ar-Ge  çalışmalarına büyük önem veriyor. Areo Thumculuk ile yapılan tohum ıslah çalışmaları, yeni satın alınan Ferbis ile yeni bitki koruma ürünlerinin üretimi ve Orhangazi’de geliştirilen izlenebilir gıda güvenliği projesi oldukça önemli. Özellikle izlenebilir gıda güvenliği projesi ile Carrefoursa ile yapılan işbirliği ve blockchain teknolojisinin kullanılması HEKTS için önemli projelerden birisi.

Cirodaki büyüme oldukça tatmin edici ve 2022 yılında devam etmesini beklemek için yukarıda pek çok sebep bulunuyor. Özellikle kar marjı yüksek ürünlerin artması ve ihracatın devreye girmesi Şirket’e yönelik beklentilerin güçlü kalmasını sağlıyor.

Hektaş Faaliyet Raporunu mutlaka okuyunuz. Özellikle Ar-Ge ile ilgili kısımları. Tıklayın.

2021 Beklentileri ve Hedef fiyat

HEKTS için 2021 yılı sonunda cirosunun %90 artışla 1926 milyon TL seviyesine ulaşmasını, FAVÖK Marjının yılı %29.3 seviyesine kapatmasını ve 564 milyon TL FAVÖK elde edilmesini öngörmekteyim.

İNA modelimde yaptığım revizyonlar ile HEKTS için hedef fiyatımı 8.15TL’den 9.75TL seviyesine revize ediyorum. Borsa kapanışı olan 9.18TL fiyata göre %6.2 gibi sınırlı bir büyüme potansiyeli bulunuyor. Önümüzdeki dönemde Şirket’in büyüme performansı ve büyüme kanallarındaki gelişmenin seyri hedef fiyatın yukarı revizyonunda önemli bir rol oynayacak. Özellikle Ar-Ge çalışmalarından çıkacak sonuçlar uzun vadede çok farklı fiyatların oluşmasına neden olabilir. Ancak şu aşamada piyasa çarpanlarının tarihsel yüksek seviyelerine yakın olduğu dikkate almakta ve gelişmeleri görmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

HEKTS f/k Diyagramı
HEKTS Özet Gelir Tablosu

Detaylı bilgi için resmi tıklayın.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“HEKTS Hektaş 2021/09 Bilanço Analizi” için 3 yanıt

  1. Teşekkürler Tuncay bey.. Büyük emek vermişsiniz. Umarım öngürüleriniz doğru çıkar ve hem şirket kazanır hem yatırımcısına kazandırır hemde ülke tarımına, ekonomisine ve insanımıza fayda sağlar.

  2. elinize sağlık. bir tarım şirketleri analizi veya en azından bir gubrefabrikası analizi de yaparsanız çok güzel olur tuncay bey,
    Aslında yeni çıkan bir fon da var bu konuda, fon konusundaki bakış açınızı da çok merak ediyorum
    saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir