Borsa Haftalık Piyasa Yorumu 7/11/21

Borsa Endeksi oldukça kritik bir seviyeye geldi. Ocak-Mart döneminde tam 3 kez test ettiğimiz ancak geçmeyi başaramadığımız 1580 seviyelerini yeniden test ettik ve Endeks bu seviyelerde bir kapanış gerçekleştirdi. Gelinen nokta önemli bir eşik seviyesi. Eşik kelimesinin sözlük anlamına baktığımızda şöyle bir ifade karşımıza çıkıyor: “Bir tepkinin başlamasında, ortaya çıkmasında etkili olan ruhsal, fizyolojik nokta.” Eşikte bulunmak ise bir süreçten başka bir sürece geçişi ifade ediyor. Buradan hareket edersek Endeksin 1580 eşik seviyesini geçmesi durumunda yeni bir sürece girmesi beklenebilir. Bu hızlı çıkışın devamı olarak düşünülebilir. Bu nedenle hisse senedi piyasaları önemli bir noktada. BIST100 endeksinin 1580 seviyesini geçmesi ve bu seviye üzerine yerleşmesi durumunda ilerleyen haftalarda 1800 seviyelerine doğru teknik olarak bir yükseliş süreci ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu elbette banka hisselerindeki seyre bağlı olacak.

masanotları borsa

Buna karşın BIST100 endeksinin 1580 seviyesini geçmekte başarısız kalması durumunda ise geri çekilme hızlı olabilir. Bu açıdan bakarsak yatırımcıların hata yapmaya çok açık olabilecekleri bir hafta bizi bekliyor olacak görünüyor. Öncelikle Borsa’ya yeni girecekler için yanlış bir nokta olduğunu belirtmekte fayda var. Endeksin 1580 seviyesi üzerine yerleştiğini görmek daha faydalı olacaktır. Muhtemelen bu seviyenin üzerinde yeni alıcılar gelebilir.

Faiz indirimi ile beraber Bankalarda rallinin başlaması, sonraki TCMB toplantısını anlamlı kılıyor. 18 Kasım tarihindeki toplantıda 100 baz puan geniş çevrelerce beklenirken, faiz indiriminin sonlandığına yönelik algı oluşması durumunda alımlar ikinci bir evreye geçebilir. Bankalar halen çok ucuz ve faiz indirimleri ile kar marjlarının artacak olması sürpriz değil.

Borsa Endeks Grafiği

Dolar

Dolar kurunda TL’yi koruyan bir faktör bulunmuyor. Faiz indirim beklentilerinin devam etmesi kurdaki yukarı hareketi desteklemeye devam edecek görünüyor. Geçen hafta yurtiçi yerleşiklerin satışları geçici bir rahatlama sağlamış olabilir ancak dövize olan talep devam edecektir. Perşembe günü açıklanacak Eylül ayı cari işlemler verisi bu açıdan takip edilmeli. 500 milyon dolar cari fazla beklenen veride, beklentilerin üzerinde gelebilecek bir rakam DolarTL kurunda rahatlama sağlayabilir. Ancak sınırlı olacaktır. Dolar kurunda ikna edici bir rahatlama olduğunu söylemek için 9.40 seviyesinin altında seyirler oluşması gerekli. Bu olursa 9 seviyesine doğru gerilemeler görebiliriz. Buna karşın yukarıda ise 9.85 direnci önemli ve bu seviye geçilirse 10 seviyesine doğru hareket görmemiz mümkün. DXY’de 94.65 seviyesinin üzerine yükselişler oluşursa bu ABD Dolarının dünya piyasalarında güçlenmesinin sürmesi anlamına gelecek, böyle bir gelişme içeride DolarTL kurunun 9.85 direncini geçmesine neden olabilir.

DolarTL Grafiği

ALTIN

Ons Altın giderek sıkışıyor. Yukarıda 1830 direncini geçilirse yukarı doğru kalıcı bir süreç başlayabilir. Bunu yapamadığı sürece bu seviyeye doğru yükselişlerin ardından satışlar görebiliriz. Aynı şekilde aşağıda ise 1740 seviyesi etkili oluyor. Ancak dip noktalarının giderek yükseliyor olması dikkat çekici. 1740 seviyesinin altına gerileme olursa bu durumda aşağı doğru düşüş kalıcı olabilir. Aksi halde bu seviyeye doğru oluşan düşüşlerin ardından alımlar etkili olmaya devam edecek görünüyor. Pazartesi ve Salı günü Fed Başkanı Powell’ın konuşmaları takip edilecek. Ayrıca DXY’nin 94.65 seviyesi üzerine çıkıp çıkmayacağı da Ons için önemli olabilir.

Ons Altın Grafiği

LÜTFEN SON SAYFADAKİ YASAL UYARIYI OKUYUNUZ!!

Borsada yeni iseniz ve bilgi sahibi olmak istiyorsanız. Temel Borsa Eğitimimi tavsiye ederim. Bilgi ile hareket edin. Tıklayınız.

İleri Düzey Şirket analizi ve değerleme öğrenmek istirosanız tıklayınız.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir