TURKCELL TCELL 2021/09 Bilanço Analizi

Turkcell (TCELL) 3Ç21’de beklentilerin üzerinde 1429 milyon TL net kar açıkladı. Beklenti 1279mnTL seviyesindeydi. Net kar 3Ç20’ye göre %18, önceki çeyreğe göre %28 artı. Açıklanan net kar tüm zamanların en yüksek çeyreklik kar rakamı oldu. Bu artışta satış gelirlerindeki performans, finansal disiplin ve kar marjlarındaki önceki çeyreğe göre toparlanma etkili oldu.

masanotları borsa

Faaliyet Performansında Güçlü Seyir

Konsolide gelirleri 9354 milyon TL ile yıllık%22 büyüme gösterdi. Abone bazlı büyüme, veri ve dijital servis gelirlerindeki artış etkili olurken bunlara ek olarak yurtdışı gelirlerin ve cihaz satışlarındaki büyüme katkı sağladı. Brüt Marj %32.2 ile 3Ç20’ye göre yatay, 2Ç21’e göre 3 puanlık yükseliş gösterdi.

Turizm Olumlu Etkiledi

Turizm sezonunda Türkiye gelen ziyaretçi sayısının artması da abone kazanımında etkili oldu. 3Ç21 de 1.2 milyon abone kazanımı olurken 2Ç07’den bu yana en yüksek çeyreklik abone kazanımı oluştu. 9 aylık dönemde abone kazanımı 2.5 milyon kişi oldu.

FAVÖK 4.030 milyon TL ile yıllık %18.7 büyüdü. FAVÖK Marjı %43.1 seviyesinde olurken 3Ç20’ye göre 1.3 puanlık gerileme görünüyor. Önceki çeyreğe göre yükseliş var.

TCELL 2021 Hedeflerinde Revizyon Yaptı

Sonuç olarak 2021 yılının 9 aylık döneminde 3647 milyon TL net kar elde edilirken, kar artışı %24 oldu. Satış gelirleri %21 büyüme ile 25.7 milyar TL oldu. Şirket 2021 gelir büyüme beklentisini %18’den %20 seviyesine, FAVÖK beklentisini ise 14.3 milyar TL’den 14.5 milyar TL (2021/09 FAVÖK 10.8 milyar TL) seviyesine revize etti.

TCELL net borç 11.5 milyar TL olurken net borç / favök oranı 0.8x seviyesinde oldukça düşük seviyede. Şirket’in Eylül sonu tibari ile 122 milyon $ döviz fazlası bulunuyor.

TCELL Yatırımcı İlişkilerinin 3Ç21 sunumunu okuyunuz.

TCELL sonuçlara yönelik basın bülteni. Okumanızı tavsiye ederim.

Değerlendirme ve Hedef Fiyat

Açıklanan sonuçları pozitif karşılıyorum. Diğer yandan 3 ana odak noktası olan alanlardaki gelişmeler toplam gelir içinde düşük bir paya sahip olsa da heyecan verici. Şirket’in bu rota da devam etmesi olumlu. Diğer yandan kar marjlarının istikrarlı bir şekilde korunuyor olması uzun vadeli kalıcı büyüme açısından pozitif.

TCELL için İNA Modelime göre 24.27TL hedef fiyat tespit edilmektedir.  Bu rakam %44 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir.

Kaynak: Turkcell

TTKOM 2021/09 Analizimi okuyabilirsiniz.

Borsa konusunda eğitim almak istiyor kendi analizlerinizi kendiniz yapmak istiyorsanız Borfin eğitimlerimi tavsiye ederim. Linklerini aşağıda paylaşıyorum.

Borsa’da 1-3 yıldır bulunuyorsanız Temel Borsa Eğitimimi tavsiye ederim. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak Borsada pahalıya patlayabilir.

İleri Temel analiz yapmak ve Şirket değerlemesi konusunda eğitim arıyorsanız tıklayın.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir