BORSA HAFTALIK YORUM

Önümüzdeki hafta ABD piyasaları Perşembe ve Cuma günü kapalı olacak. Diğer yandan teknik olarak bakılırsa hem S&P 500 endeksinde hem DAX endeksinde bir miktar yorulma sinyalleri görülüyor. Bu kısa vadede borsa endekslerine kar satışları gelebileceğini gösteriyor olsa da orta vadede pozitif görünümün korunduğu söylenebilir. Kısacası dış piyasalarda satışlar gelse bile uzun ömürlü olması beklenmemeli.

masanotları borsa

BORSA

Borsa endeksi geçen hafta %6 yükseldi. Sanayi endeksi %5 yükselirken Bankacılık endeksinin yükselişi %12.2 oldu. Aynı şekilde DolarTL kuru ise %12 yükseliş gösterdi. Borsa endeksinin ve Türk varlıklarının dolar bazında ucuzlamış olması ile hisse senetlerinde başlayan yukarı hareket devam edecek görünüyor. Aslına bakılırsa Borsa endeksi yükselmiyor. Sadece Dolar ve enflasyona karşı seviyesini muhafaza etmeye çalışıyor diyebiliriz. Ancak piyasada TCMB’nin faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisinin sürmesi ve TL’deki değer kaybını durduracak bir adımın gelmeyeceği beklentisi, Dolar kurunda yukarı hareketin süreceği ve hisse senetlerinin giderek daha fazla ucuzlayacağı beklentisinin sürmesini sağlıyor. Bu bağlamda borsa endeksi için olumlu beklentiler devam edecektir.

Bu dönemde ilk bakıldığında hem tarihi ucuz seviyelerde olması hem de faiz indirimlerinden pozitif etkilenecek olması nedeni ile Banka hisselerindeki yükseliş devam edecek görünüyor. Diğer yandan yatırımcıların bu dönemde seçici olmaları lazım. İhracat oranı yüksek, döviz gelirleri olan, bunun dışında döviz zengini olan Şirketler önümüzdeki dönemde fayda sağlayacaktır.

Diğer yandan kur yükselişi stok maliyetlerinde kendisini göstermesi beklenebilir. Stokların yerine koyma maliyeti şirketlerde maliyet artışlarını beraberinde getirecektir. Bu noktada maliyet yönetimini iyi yapan ve fiyat artışlarını ürünlerine yansıtmayı başarabilen şirketler bu dönemi hasarsız hatta fayda ile bile geçirebilirler. Bu nedenle büyük firmalar her zaman daha şanslıdırlar. Çünkü hem nakit yönetimini hem işletme sermayesini iyi yöneten kadroları vardır hem de Pazar lideri olmaları avantaj sağlamaktadır. Küçük ve orta ölçekte piyasa değerine sahip olan şirketlerde ise iyi yönetilen şirketleri iyi seçmekte yarar var.

Teknik olarak Borsa endeksine yorum yapmak çok mantıklı olmayabilir. Döviz bazında endeks neredeyse yerinde sayıyor. Bu tıpkı aşağı doğru giden yürüyen bir merdivende yukarı çıkmak gibi. Ancak simetrik üçgen hedeflerine bakıldığında 1850 seviyesi şimdilik bir hedef olarak görülebilir.

DOLAR

Dolar kurundaki yükselişin şimdilik bir limiti yok gibi duruyor. TCMB’nin son tutumu TL’deki değer kaybının önüne geçecek bir faktör olmadığını gösterdi diyebiliriz. Özellikle geçen hafta dolar kurundaki yükselişin yabancı alımlarından değil içeriden geliyor olması durumu iyice tehlikeli kılıyor. Diğer yandan Dolar endeksi DXY’nin yukarı hareketini güçlendirmesi içeride zaten savunmasız kalan TL’yi daha fazla hırpalayacaktır. DolarTL kuruna teknik olarak bakmak çok anlamlı değil. Ancak uzun vadeli grafikler ve simetrik hedefler 12TL seviyesinin çok daha üzerinde seviyeler görülebileceğini gösteriyor. Grafiği inceleyebilirsiniz.

ALTIN

Ons Altın son dönemdeki yükselişi DXY’nin değer kazanması ile durulmuş görünüyor. Uzun zamandır koruduğu sıkışmadan yukarı yönlü kurtulan Ons Altında geri çekilme 1830 seviyelerine doğru olabilir. Ancak bu seviyeler alım için değerlendirilebilir. Bir süredir 1870 seviyesi direnç oldu. Bu seviyeyi geçebilirse yukarı hareket 1915 direncine doğru güçlenebilir.

LÜTFEN YASAL UYARIYI OKUYUNUZ!!

Borfin Eğitimim

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir