Borsa Haftalık Piyasa Yorumu

Piyasalarda sürprizler bitmiyor. Yurtdışında enflasyon ve Fed gibi konular gündemdeyken, yeni Varyant Omicron Cuma günü borsa endekslerine ve piyasalara damga vurdu. Günün en çok dikkat çeken hareketi petrol fiyatlarındaki %11-12’lik düşüştü. DAX %4 geriledi ve yarım gün açık olan S&P endeksi %2.3 düştü. Petroldeki düşüş neredeyse Mart 2020 psikolojisini yansıtır nitelikteydi. Bu psikoloji ile yeni haftaya başlarken, muhtemelen piyasalar negatif seyrini sürdürecek. Pazartesi sabahı öncelikle küresel düşüşü fiyatlamayan Asya Borsalarında %4-5 lere varan düşüşler görebiliriz. Petroldeki seyir, future endekslerin seyri önemli olacak. Ancak büyük ihtimalle dikkatler yeni varyant ile ilgili yetkili kuruluşlardan gelecek açıklamalarda olacak. Özellikle mevcut aşılarla ilgili gelecek açıklamaları piyasalar dikkatle bekleyecek.

masanotları borsa

Bu açıdan bakarsak küresel satış dalgası haftanın ilk günlerinde devam edebilir. S&P endeksi 4527 seviyesindeki 50-günlük ortalamasına kadar, DAX endeksi daha önceden gerilediği 14750 seviyelerini görebilir. Herşey açıklamalara bağlı görünüyor.

BORSA

Borsa endeksi ise Cuma günü %2.35 düşerken, küresel satışlardan etkilendi diyebiliriz. Diğer yandan teknik olarak kritik simetrik hedeflere yaklaştığını dikkate alırsak, yeni varyant düşüş için iyi bir bahane olmuş görünüyor. 1760 ilk destek olurken 1724 sonraki destek noktaları ancak çok güçlü seviyeler değil. Bu seviyelerinde altına gelirsek 1656 seviyesindeki 22-günlük ortalama desteği test edilebilir.

Diğer yandan Borsa endeksinde hareketin 100 endeks hisselerinden BIST100 dışı hisselere kaydığını izliyoruz. Ayrıca Cuma günü varyant haberleri ile İlaç, Perakende, Teknoloji, Gübre, Sağlık gibi sektör hisselerinde canlanma başladı. Ayrıca ihracat oranı yüksek hatta döviz fazlası olan hisselerde canlılığın korunduğunu izledik. Gelecek hafta bu sektörlerdeki canlı görünüm devam edebilir.

Buna karşın, havacılık, Turizm gibi sektörlerdeki satışlar devam edebilir.

DOLAR

Dolar kuru ile ilgili yorum yapmaya gerek görmüyorum. Yukarı yönlü yükselişi durduracak bir gelişme veya bir kurum mevcut değil. DolarTL 13.50-11.60 arasında bir süre dalgalansa bile orta vadede daha yukarı seviyeleri görebilir.

ALTIN

Ons Altın 1790 seviyesindeki 50-günlük ortalama desteğinde tutunmuş görünüyor. Geçen hafta tepki beklerken 1830 seviyesine doğru bu tepkinin gerçekleştiğini gördük. Ancak Cuma günü Covid ile ilgili oluşan psikoloji Altın üzerinde baskı yarattı ve kazançlarını geri vermesine neden oldu. Mart 2020 düşüşünde vadeli piyasalarda teminatların yanması, Ons Altın üzerinde ciddi baskı yaratmıştı. Aynı beklentiler yine baskı yaratıyor olabilir. 1790 seviyesinde tutunmaz ise 1730 seviyelerine doğru düşüş görebiliriz.

HEKTS Bilanço Analizimi okuyabilirsiniz.

LÜTFEN YASAL UYARIYI OKUYUNUZ!!

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir