Borsa Haftalık Piyasa Beklentileri

Dış piyasalarda Omicron’a yönelik endişelerin hafiflemesi ile ABD borsa endekslerinde güçlü toparlanmalar oluştu. Bu durum Türkiye gibi diğer global piyasalara dışarıdan negatif etki gelmesini önledi diyebiliriz. İçeride ise Borsa BIST100 endeksi %6.55 yükseliş ile 2.035 seviyesinden haftayı tamamladı. Endeksin son bir aylık getirisi %25.33’e ulaştı.

masanotları borsa

Borsa Endeksinde Enflasyon Tema’lı TL bazındaki yükseliş Sürüyor

Borsa endeksinde enflasyon ve 2022 yılı bilançolarının hem kur hem enflasyon etkisiyle yüksek geleceği tema’sı ile yükseliş devam ediyor. Görünüşe göre ekonomik aktivitelere yönelik olağanüstü bir olumsuz haber gelmedikçe yükseliş devam edecek görünüyor. Özellikle ihracatı yüksek veya döviz bazında satış geliri elde eden şirketlerin ortalama kur seviyesinin yüksek olacağı beklentisi ile 2022 yılında yüksek ciro ve yüksek hisse başı kar getireceği beklentileri hisse fiyatlarındaki yükselişi destekleyecek görünüyor. Özellikle büyük şirketlerde bu beklentinin yüksek olması, doğal olarak Borsa Endeksinin de TL bazındaki yükselişinin devam edeceği beklentisini destekliyor.

Dolar bazında Borsa endeksi halen 1.5 sent seviyelerine seyrediyor ve bu rakam düşüşün başladığı 1.7-1.8 sent seviyelerinden halen uzak. Genel olarak beklentiler Borsa endeksindeki yükselişin ilk başta 1.7-1.8 sent seviyelerine doğru olabileceği yönünde. Bu seviye ise yaklaşık olarak 2400 endeks seviyelerine karşılık geliyor. Grafikte simetrik kanal hedefi ise 2236 seviyesini gösteriyor. Aşağıda ise 1884 seviyesi kritik destek konumunda ancak oldukça uzak bir noktada. Kısa vadeli alım satımcılar için ise saatlik grafikte 50 saatlik ortalama stop olarak alınabilir. Bu ise şimdilik 1990 seviyesinden geçiyor ve her saat yükseliyor.

Ancak açıkçası Borsa endeksi olarak şu anda aşağı doğru inen yürüyen bir merdivende yukarı çıkmaya çalışmaktan başka bir şey yapmıyoruz.

Borsa Endeksi Grafiği

Dolar Kurunda Karar Haftası

Önümüzdeki hafta Merkez Bankaları’nın faiz kararları izlenecek. Çarşamba günü Fed, Perşembe günü TCMB, İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankalarının faiz kararları takip edilecek. Cuma günü ise Japonya Merkez Bankası izlenecek.

Fed’e yönelik faiz artırımı zaten beklenemez. Ancak tahvil alım hızındaki yavaşlamanın aylık 15 milyar$’dan 20 milyar$’a artırılıp artırılmayacağı önemli olacak. Ayrıca ekonomik projeksiyonlar yayınlanacak ve özellikle nokta tahminlerde 2022 yılında kaç faiz artırımı olacağı yönündeki ipuçları önemli olacak. Özellikle tahvil alım miktarındaki azaltmanın artması durumunda DXY’de yukarı hareketler olabilir. Bu durum EURUSD paritesinde aşağı yönlü baskı yapabileceği gibi içeride DolarTL kurunda yukarı yönlü baskıya neden olabilir.

İçeride ise gözler TCMB’de olacak. Beklentiler 100 baz puanlık bir indirim olacağı yönünde bulunuyor ve bu beklentinin fiyatlara yeteri kadar yansıdığı düşünülüyor. Ancak karar metnindeki ifadeler daha fazla ön plana çıkabilir. Önceki toplantıya ait karar metninde TCMB sınırlı alanın kullanımının Aralık ayında tamamlamayı değerlendireceğini belirtilmişti. Açıkçası 200 baz puanlık faiz indiriminin de fiyatların içerisinde büyük ölçüde olduğunu düşünüyorum. Çarşamba günü en az 100 en fazla 200 puanlık indirime gitmesini ve karar metninde gelecek faiz indirimleri için sınırlı alanın 2022 yılının ilk yarısına kadar tamamlandığı yönünde mesaj vermesini ve bir süre faiz indirimlerini durdurduğu mesajını vermesini bekliyorum. Aksi halde son iki haftadır TCMB’nin gerçekleştirdiği müdahalelerin anlamı olmayacağını düşünüyorum. Bu şekilde bir hareketin ardından kurda sınırlı da olsa müdahale etkisi yaratması ve Dolar kurunun sonraki süreçlerde 12-14TL arasında stabil bir seyre girmesi beklenebilir. Aksi halde ise yani TCMB’nin faiz indirimine gitmesi ve karar metninde ucu açık ifadelerini sürdürmesi durumunda ise Dolar kurunda yukarı hareketin devam etmesi ve yeni rekor seviyelerin oluşması beklenebilir.

DolarTL Grafiği

ALTIN

Ons Altın 1780 seviyelerinde zayıf seyrediyor. ABD Dolarındaki güçlü görünüm Ons Altın üzerinde baskı yaratmaya devam etmekte. Genel stratejide değişiklik yapacak bir gelişme yok. Ons Altında 1850 seviyelerine doğru yükselişler satış fırsatı, 1750 seviyelerine doğru düşüşler ise alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. 1750 seviyesinde tutunmaz ise 1730 seviyelerine doğru düşüş görebiliriz. Çarşamba günkü Fed toplantısında şahin söylemler ve eylemler çıkması durumunda ise Ons Altında 1750 seviyelerini zorlayan seyirler görebiliriz.  

Altın Ons Grafiği

HEKTS 2021/09 Aylık Analizimi okuyabilirsiniz.

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın makalemi mutlaka okuyunuz.

BORFİN İleri Düzey Temel Analiz ve Şirket Değerleme Eğitimim
BORFİN Yatırımcılar için Temel Analiz Eğitimim

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Haftalık Piyasa Beklentileri” için bir yanıt

  1. hocam merhaba;
    dolar kuru ne olursa olsun, sizin de hep tavsiye ettiğiniz sanayi şirketleri dolar bazında hep kazandırmıştır. kasım ayında dolar % 40 arttı, Borsa % 18.4 arttı, benim sanayi hisselerinden oluşan portföyüm % 25,7 arttı. Aralık ayında ise dolar % 2.8 arttı, borsa % 12,4 arttı benim sanayi portföyüm % 11,7 arttı. Benim sanayi portföyümün yıl sonuna kadar dolar artışını geçeceğine inanıyorum. Selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir