MGROS 2020/03 Bilanço Analizi ve Hedef fiyat

Migros (MGROS) 1Ç20’de 136mnTL zarar açıkladı. (Beklenti: -173mnTL). Finansman giderleri zarardaki ana faktör görünüyor. Buna karşın aynı dönemde satış gelirleri %31, TFRS dahil VAFÖK %19 büyüdü.

masanotları

Kar marjlarında yaklaşık 1 puanlık azalma oluştu. TFRS Dahil verilerde Brüt kar %27 artarken, geçen yıl aynı döneme göre brüt kar marjı  %27.5’den %26.8’e gerilemiş. VAFÖK Marjı ise 1 puanlık düşüşle %8.9 olmuş. Karlılıkta çok önemli gerileme olduğu söylenemez.

Satışlarda Güçlü performans

2019 yılında satış gelirleri %24 büyürken, 2020 yılı ilk çeyrekte büyüme hızı %31 seviyesine yükseldi. Güçlü büyümede sana market performansı, temel gıda, temizlik ürünleri ve şarküteri et ürünlerine olan talebin artması etkili oldu.

Güçlü ve zayıf taraflar

MGROS için güçlü taraf ev tüketiminin artması ve daha fazla ürün siparişleri olurken, stok devir hızının artması ve nakit akışlarının iyileşmesi sayılabilir. Zorluklar içerisinde ise kur farkı giderleri, Covid’in getirdiği ekstra maliyetler ve küçük işletmelere destek gösterilebilir.

MGROS bu dönemde Pazar payını %8’den %8.8 seviyesine yükseltmeyi başardı. Geçen yıl aynı döneme göre mağaza sayısı 131 artışla 2231 adet seviyesine yükselirken, satış alanı %2.6 artışla 1.5 milyon metrekare oldu. Online hizmet veren mağaza sayısı ise 199 artışla ilk dört ayın sonunda 366 seviyesine ulaştı.

Pandemiye rağmen yatırımlar devam etti ve ilk çeyrekte 60 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirdi. 2020 yılında yatırım harcamasının 400 milyon TL olması planlanıyor.

Net Borç Geriliyor

Mart sonu itibari ile MGROS net borç 1.873 milyon TL seviyesine geriledi. 1Ç19’da net borç 3.130 milyon TL düzeyindeydi. Net borç / VAFÖK oranı ise 2.4x’den 1.2x seviyesine geriledi. Şirket nisan ayında ayrıca 72mn € erken para ödemesi yapmış. Baka deyişle Net borçtaki azalma 2Ç20 döneminde de devam edecek görünüyor. Oldukça iyi bir gelişme.

Beklentiler revize edildi

MGROS 2020 yılı beklentilerinde yukarı revize gerçekleştirdi. Buna göre önceden %16-%18 açıkladığı satış büyümesi beklentisini %19-%21 seviyesine yükseltti. VAFÖK Marjı %8-8.5 seviyesinde korundu. 120 yeni mağaza hedefi korundu.

Şirket Covid-19 etkisi ile ilgili olarak, Sanal markette online siparişlerin 4 kat, Migros Hemen online siparişlerin 4 kat, online müşteri sayısının ise %90 arttığını bildirdi. Online hizmet veren mağaza sayısı 2 kat artarken, 65 yaş üstü müşteri sayısının 3 kat yükseldiğini bildirdi.

Şirketin yatırımcı sunumu için tıklayınız.

Hedef Fiyat

MGROS için İNA ve piyasa çarpanları yöntemine göre ulaştığımız 12 aylık hedef değerimizi 38TLden 40 TL’ye yukarı revize ediyoruz. Borsa kapanışı olan 29.42TL fiyata göre %36 yükseliş potansiyeline işaret ediyor. Özellikle borç rakamındaki düşüşün devam etmesi hissenin uzun vadedeki fiyatlamasına olumlu etki edeceğini düşünüyoruz.

Kısa vadede 27.50 destek olurken, daha aşağıda 25 seviyesi çok güçlü destek olarak izlenebilir. Yukarıda ise 30.50 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda orta vadede hedef seviyemiz olan 40 seviyesine yükseliş sürebilir. Hisse şuanda önemli bir direnç seviyesinin hemen altında bulunuyor. Kıs vadede 3050 direncini geçip geçemediğini gördükten sonra yeni pozisyon düşünmek daha sağlıklı olabilir.

 

Tekfen analizimi okuyabilirsiniz. TKFEN 2020/03 Bilanço Analizi ve Değerleme

mgros
MGROS Özet Konsolide Gelir Tablosu – Kaynak: Migros

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir