DGKLB Notları

Doğtaş Kelebek mobilya (DGKLB) Yönetim Kurul Başkanı bugün BloombergHT TV’ye konuk oldu. Bu yayından aldığım notları aşağıda sunuyorum.

masanotları
  • İlk üç ayda satışlarda %40 büyüme oldu ve hedefler tuttu.
  • Nisan ayı geçen yıla göre ayı kaldı. Bekleyen siparişler verildi. Mayıs ayı şuana kadar %10 yukarıda gidiyor.
  • 2020 yılı için %40 satış büyümesi hedefi devam ediyor.
  • Günü gelen sıkışmış bir ödeme yok. Zaten Eximbank ile borçlar 5 yıla yayılmıştı. KGF’den alınan kredi ile özel bankalardan günü gelmiş taksitler ödendi. Hiçbir bankadan erteleme talebi olmadı.
  • 2020 ihracat hedefi %16-%17 seviyesinde. Mayıs ayı itibari ile ihracatta kıpırdanma görülüyor. Bundan önce satış yaptığı 26 ülke kapalı sadece 6 ülke açıktı. Şimdi ülkelerde açılmalar ve hareketlilikler başladı.
  • Yurtdışına ülkeler kapalı olduğu için satış yapılamadı. Satış sorunu olduğu için değil. Satışlarımız beklemede.
  • Katarda yapılması beklenen dünya Kupası için oteller ve diğer kuruluşlarla görüşmelerimiz sürüyor. 5 milyon $’lık proje ile anlaştık. İkinci bir projede 2.5 milyon $ seviyesinde ve görüşmeler olumlu sürüyor.
  • ABD’de New Jersey mağazamız açılmıştı. İkinci mağazamız bekletiliyor.
  • Yabancı ortaklıklara sıcak bakıyoruz. Mart ayında finansal ortaklık konusunda görüşme planlanıyordu ancak olmadı.

Anladığım kadarıyla 2020/03 Bilançosunda satışlar %40 artmış olacak gelecek. Sünger maliyetleri biraz zorlamış ancak fiyatlara yansıtmışlar. Kar marjlarına bağlı olarak kar rakamı şekillenecek. Büyüme konusundaki açıklamalar beklentilerimden iyi açıkçası. Ben bu kadar beklemiyordum. 2Ç20’de kur farkı zararı yazacaklar şimdilik öyle görünüyor. Ama esas olan Esas Faaliyet Karı ve FAVÖK olacak. Bu açıdan iyi sinyaller var. Uzun vadedeki pozitif beklentim devam etmekte.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“DGKLB Notları” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir