ARCLK 2020/03 Bilanço Analizi

Arçelik (ARCLK) 1Ç20’de beklentilerin üzerinde 256mnTL kar getirdi, net kar yıllık %13 arttı. Beklentiler 235mnTL kar getireceği yönündeydi. Kardaki en önemli etken 217mn TL ceza tazminat geliri oldu.

masanotları

Şirket’in satış gelirleri geçen yıla aynı döneme göre %12 arttı. FAVÖK rakamında ise %5 gerileme var. Aynı şekilde Esas Faaliyet Karında aynı dönemde %16 düşüş görmekteyiz.

Kar marjları ise geçen yıla göre ve önceki çeyreğe göre yatay seyretti. Şirket 1Ç20’de %32 Brüt Kar Marjı ve %8.5 FAVÖK Marjını korumuş.

Satış gelirlerinde singer Bangladeş’in ciroya katkısı, Türkiye’deki büyüme katkı sağladı. Brüt kar marjının korunmasında Avrupa ağırlıkta olmak üzere yurtdışı satışların payının yüksek olması ve yatay seyreden hammadde fiyatları yardımcı oldu. ABD dolarının güçlü olması ise Zar, TL, PKR ve Sterlin ile yapılan satışlarda karlılıkta baskı yarattı.

Satış Performansı

Şirket TL bazında ciro içerisinde %64 ihracat gelirine sahip görünüyor. İhracat pazarlarında yılın ilk iki ayında büyümeler görülürken, Mart ayında ciddi daralmalar oluşmuş. Özellikle G.Afrika pazarı aylık bazda %50 daralma göstermiş.

Yurtiçi satışlar 1Ç20’de geçen yıla göre %26 büyümüş, Yurtdışı satışlar %6 artış göstermiş. Toplamda ciro büyümesi %13 olmuş. TL bazındaki bu büyümenin %6.5’lik kısmı kur artışından kaynaklanmış. Döviz kurlarının yüksek seyrini koruması durumunda kurun ciroya pozitif etkisi 2Ç20’de de görülebilir.

Ciro’nun %74’lük kısmı beyaz eşya grubundan gelirken, %13’lük kısmı tüketici elektroniği grubundan, Kalanı diğer gruplardan geldi. Genel resim korunuyor.

Borç Sorunu Bulunmuyor

Mart sonu itibari ile ARCLK net borcu 8.268 mn TL seviyesinde. Net borç / FAVÖK rasyosu 2.5x düzeyinde. Oldukça ideal. Cari oran 1.63x likidite oranı 1.2x seviyesinde. Borç çevirme sorunu görünmüyor. Şirket’in nakit akışları güçlü seyrini koruyor. Arçelik’in en iyi nakit akış kontrolü, işletme sermayesi yönetimine ve risk yönetimine sahip şirketlerden birisi olduğunu düşünüyorum.

ARCLK döviz kuru koruma (hedge) politikası vazgeçilmez bir unsur oluşturuyor. Uluslararası operasyonlarında 30 adet döviz kuru ile ticaret yapıyor. Bu nedenle oldukça etkin bir hedge politikası var. Koruma öncesi 373mn TL döviz fazlası görünüyor. Koruma sonrası 318mnTL pozisyon açığı görünüyor. Net döviz açığının sermayeye oranı %3.2 ile çok sınırlı.

Şirket’in Yatırımcı Sunumunu incelemenizi tavsiye ederim. Tıklayınız.

Bir defalık Gelirler 

AB Komisyonu CRT pazarlarında bir grup üreticiye rekabetin ihlali gerekçesi ile ceza uyguladı. Bunun üzerine ARCLK uğranan zararın tazmini için üreticiler arasında yer alan tedarikçilerine dava açtı. Dava sürecinde ulaşma yoluna gidilmiş ve sözkonusu tedarikçilerden 217 milyon TL tazminat geliri elde etmiştir. Bu rakam 1Ç20 gelirlerine yansıtılmıştır. 2Ç20’de tazminatın devamı olan 7 milyon € tutarındaki kısım yansıtılmaya devam edecektir.

Ayrıca şirket 30 Nisan tarihinde tamamına sahip olduğu Token Finansal Teknolojiler A.Ş.’deki paylarının tamamını toplam 312.4 milyon TL Koç Holding ve Temel Ticaret Yatırım A.Ş.’ne satmıştır. Şirket bu satıştan tahmini 237.5 milyon TL vergi öncesi kar beklemektedir. Satış işlemi 8 Mayıs tarihinde tamamlanması beklenmektedir. Sözkonusu 237.5 milyon TL vergi öncesi kar’ın 2Ç20 finansallarına yansımasını bekliyorum.

Değerlendirme

ARCLK 2020 yılı için Covid nedeni ile herhangi bir projeksiyon veremiyor. Bunda haksız sayılmaz çünkü Mart ayıyla birlikte dış piyasalarda sert daralmalar görülüyor. Bu nedenle değerleme yapmak oldukça zor. Ancak uzun vadede virüsün etkisinin sona ermesi ile birlikte ARCLK her zaman değer yaratan özelliğini sürdürecektir. Uzun vadeli 24TL hedefimi koruyorum. Ancak 2020 yılı için fiyatlamaların nasıl olacağını kestirmek güç. 2.çeyrekten sonra çok daha net bir tablo oluşacaktır.

2.çeyrek bilançosunda yukarıda sözü edilen 7 milyon € tazminat geliri devamı ve 237.5 milyon TL iştirak satış karı yansıtılacak. Sonuç olarak geçen yılın üzerinde bir kar rakamı görmemiz sürpriz olmayacak. Ancak bu bir defalık gelir olması nedeni ile fiyatlama kar üzerinden yapılmayacaktır. Bu miktarların ARCLK bünyesine girmiş olması, nakit pozisyonu açısından güçlendirecektir. Bunu olumlu karşılıyorum.

Gerek uluslararası piyasalardaki güçlü Pazar liderliği ve güçlü konumu, gerek profesyonel risk yönetimi, gerek güçlü nakit akış yapısı sayesinde Arçelik’in bu süreci sağlıklı atlatacağını düşünüyorum. ARCLK benim borsa şirketleri arasında beğendiğim firmalardan birisi. Uzun vadede yatırımcısına katma değer sağlamaya devam edecektir.

Kısa vadede ise 15 seviyesi önemli bir destek olurken, bu desteğin altına gerilemesi durumunda satış baskısı yeniden 13 seviyelerine doğru güçlenebilir. Yukarı hareketlerde ise haftalık ortalamaların yoğunlaştığı 17.50 seviyesi güçlü direnç. Bu seviyeyi geçmesi durumunda muhtemelen 24 seviyesindeki uzun vadeli hedefine doğru güçlenebilir.

Bu yazım ilginizi çekebilir:

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın 4

ARCLK
ARCLK Özet Gelir Tablosu

Uyarı

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir