OTKAR 2017 Bilanço analizi, Değerleme ve Teknik Analiz

Otokar (OTKAR) 4Ç17 döneminde beklentilerin üzerinde 48.6 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 30 milyon TL seviyesindeydi. Şirket bu sonuçla birlikte 2017 yılını 99.4 milyon TL net kar ile kapadı. masanotları

Çeyrek Dönem

4.çeyrek dönemde önceki yılın aynı dönemine göre satış gelirlerin %19 aşağıda 415.7 milyon TL seviyesinde oluşurken, FAVÖK %14 gerileyerek 47 milyon TL seviyesinde oluştu. Net kar ise %33 artışla 48.6 milyon TL seviyesinde geldi.
Karlılıkta ise 4Ç17 dönemi Brüt kar marjı açısından %34.6 ile en yüksek dönem oldu. Önceki yıla göre Brüt marj’da 9 puan, FAVÖK marjında 1 puan ve net kar marjında ise 5 puanlık artışlar görülüyor.

OTKAR FAVÖK marjı olarak dalgalı çeyrekler izlemiş görünüyor.

Yıllık Dönem

2017 yılının tamamında ise satış gelirleri %9 artışla 1.785 milyon TL seviyesinde oluştu. FAVÖK ise %9 büyüme ile 185.9 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Net kar ise %43 artışla 99.4 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Kardaki artışta finansman giderlerinin daha yavaş artmış olması ve vergi geliri ayrılmış olmasının etkisi var.

Satış gelirleri OTKAR için beklentim olarak 2 milyar TL satış geliri beklentimin altına kalırken, FAVÖK rakamı 180 mn TL olan beklentimin üzerinde gelmiş görünüyor.

Şirket 2017 yılında %26.4 brüt kar marjı elde etti. Önceki yıla göre sadece 1 puanlık iyileşme var. FAVÖK marjı ise önceki yıl ile nerdeyse aynı %10.41. Karlılık ve satış performansı olarak çok fazla bir sürpriz olduğu söylenemez. Nötr.

2017 yıl sonu itibari ile OTKAR ‘ın 474.7 milyon TL net borcu bulunuyor. Şirket’in cari oranı 1.52x seviyesinde ve likidite oranı ise 1.13x seviyesinde bulunuyor. Borç ödeme sorunu bulunmuyor. Olumlu.

Ancak satış gelirlerinin artmamış olması, FAVÖK performansı olarak düşük kalmış olması faaliyet performansı açısından çok güçlü bir tablo göstermiyor.
Şirket’in çok ciddi bir döviz açığı bulunmuyor. Şirket ayrıca satışlarının %31’ini ihraç ediyor. Şirket’in satış kırılımına bakıldığında ise %39’u ticari Araç satışlarında, %44’ü Savunma Sanayi satışlarından elde ediliyor. Geriye kalan kısım ise yedek parça satışlarından oluşuyor.

Altay Tankı projesi ile ilgili olarak ise, Şirket 17 Kasım 2017 tarihinde Savunma Sanayi Müsteşarlığına seri üretim teklifini sunduğunu bildirmiştir. İhale beklenmektedir.

Değerleme ve Hedef Fiyat

Gelen sonuçlara göre bakıldığında FAVÖK rakamının beklentilerin üzerinde oluşması olumlu. Net borç pozisyonunun azalmış olması da şirket değerini artıran bir faktör. Hem gelen FAVÖK verisi hem son 5 yılın fd/favök ortalaması dikkate alındığında OTKAR için 6-12 aylık hedef fiyatımı 101TL’den 110TL’ye revize ediyorum. Bu hesaplanan fiyat içerisinde Altay Tankı dâhil değildir.
Altay tankının dâhil edilmesiyle birlikte tam olarak belirlemek güç olsa da 130-140TL arasında değerler elde edilebilir.

otkar2017

TEKNİK ANALİZ

Hisse teknik olarak uzun vadede pozitif görünüme sahip. 90 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece pozitif görünüme devam edebilir. Ancak hissede 90-130 arasında yatay dalgalanma süreci yaşanıyor. Yeni bir trend başlaması için 146 direncinin geçilmesi gerekli. 100 ve altı seviyeler ise alım fırsatı verebilecek noktalar.

otkar

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir