Petkim PETKM 3Ç20 Bilanço Analizi

Petkim (PETKM) 3Ç20’de beklentilerin çok üzerinde 290.5 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 183 milyon TL seviyesindeydi. 3Ç dönemde ekonomideki toparlanmaya bağlı olarak petrokimya ürünlerinde yurtiçi talebin artması ve ciroyu desteklemesi net kardaki artışın nedeni. Şirket 9 aylık karı olan 425 milyon TL’nin %68’ini sadece 3Ç20’de elde etti.

masanotları

Satış gelirleri aynı dönemde 2.954mnTL olan piyasa beklentisinin hafif üzerinde 3.037 milyon TL düzeyinde oluştu. 3Ç dönemde ekonomide görülen toparlanma petrokimya ürünlerine talebi özellikle ambalaj, sağlık ve otomotiv sektöründe arttırdı. Bu dönemde polimer ve Fiber grubu spreadleri yükselirken, Aromatikler yatay seyretti.

Şirket bu dönemde 638 bin ton satış gerçekleştirdi. 424 bin ton üretim gerçekleşti. Geçen yıl aynı çeyreğe göre üretim %8 geriledi. Fiber ürünler düşerken, Termoplastik ve Etilen grubu artış gösterdi. Brüt kar marjı %16.8 ile geçen yılın 3.4 puan üzerinde seyretti, ancak önceki çeyreğe göre yatay kaldı.

FAVÖK 456mnTL beklentilerin üzerinde 500 mnTL seviyesinde oluştu. Şirket 9 aylık 1.046 milyon TL FAVÖK karının yarısını sadece 3Ç20’de gerçekleştirdi. FAVÖK Marjı %16.5 ile geçen yılın 3 puan üzerinde seyretti, önceki çeyreğe göre hafif geriledi.

Net Borç 5.4 milyar TL olurken net borç / favök 4x seviyesini yaklaşık 3 çeyrektir koruyor. Cari oran 1.96x, likidite oranı 1.8x ile çok güçlü. Güçlü nakit akışları korunuyor.

PETKM bilançosunu olumlu karşılıyoruz. Ekonomideki toparlanmanın etkileri 4Ç döneminde devam edecek görünüyor. Ancak ürün gruplarında spreadlerde ciddi yükselişler halen mevcut değil. Tarihsel piyasa çarpanlarına göre makul olan hissede uzun vadeli 5.11TL hedefimizi koruyoruz.

Türk Telekom TTKOM 3C20 Bilanço Analizimide okuyabilirsiniz. 

Petkim PETKM Yatırım Sunumu için tıklayınız. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Petkim PETKM 3Ç20 Bilanço Analizi” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir