Ülker Bisküvi ULKER 3Ç20 Analizi

Ülker Bisküvi (ULKER) 3Ç20’de beklentilerin üzerinde 323 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 239 milyon TL seviyesindeydi. Şirket’in net karı yıllık %27  artış gösterdi. Cirodaki yıllık %18 büyüme, brüt kar marjındaki 1.6 puanlık yükseliş ve güçlü FAVÖK Marjı net karı pozitif etkiledi. Yatırım faaliyetlerinden gelen 1 milyar TL kur farkı geliri ve Finansal borçlardan oluşan 1.2 milyar TL’lik kur farkı gideri 3Ç finansallarının en hareketli kalemi oldu. Şirket buradan net 200 milyon TL kur gideri yazdı.

masanotları

Satış gelirleri beklentilerin hafif üzerinde 2.228 milyon TL ile yıllık %18, çeyreksel %4 büyüdü. Yeni ürünler ve fiyat düzenlemeleri etkili oldu. Değer bazında İhracat %41 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye atıştırmalık sektörünün geçen yıla göre %23 büyüme temposunun korunması cirodaki büyümede önemli oldu. Brüt kar marjı yıllık 1.6 puan artışla 3Ç20’de %28 seviyesinde gerçekleşti. ULKER’in 3Ç20 döneminde uluslararası satışları ton bazında %4.5 artışla 42.858 ton, yurtiçi satışları %1.7 düşüşle 94.807 ton oldu. Bisküvi ve çikolata ciroda en büyük payını korudu.

FAVÖK geliri ise beklentilerin üzerinde 386 milyon TL olurken, yıllık %23, çeyreksel %2 büyüdü. FAVÖK Marjı yıllık 0.7 puan artışla %17 oldu. Önceki çeyreğe göre hafif düşüş var. Çikolata ve Bisküvi kategorilerindeki güçlü performans ve uluslararası satışların pozitif etkisi etkili oldu. İhracat satışlarının FAVÖK Marjı %21.4, yurtiçi satışların ise %14.9 seviyesinde oluşmakta.

Eylül sonu itibari ile net borç 726 milyon TL olurken, net borç / favök oranı 0.48x oldu. Cari oran 2.12x ile oldukça yüksek. ULKER 726 milyon $ döviz fazlası ve 606 milyon € döviz açığına sahip. Bununla beraber net poziyon fazlası 139 milyon TL olup açık pozisyon bulunmuyor.

9 Aylık Dönem

Bu sonuçlarla birlikte ULKER 2020 yılının 9 aylık bölümünü 729.3 milyon TL net kar ile kapadı. Net kar geçen yıla aynı döneme göre %2 geriledi. Satış gelirleri %19 büyüme ile 6.749 milyon TL olurken, Yurtiçi satışlar %15.6, yurtdışı satışlar %28.1 büyüdü. Aynı dönemde ton bazında satışlar %3.1 artışla 437.687 ton seviyesinde gerçekleşti.

FAVÖK %23 artışla 1.181 milyon TL olurken, FAVÖK Marjı %17.50 ile geçen yılın 0.5 puan hafif üzerinde oluştu.

Değerlendirme

ULKER için 2020 yılındaki %20 ciro büyümesi ve %17.6 FAVÖK Marjı beklentimizi koruyoruz. Buna paralel olarak 31.60 TL hedef fiyatımızı sürdürüyoruz. Şirket’in açıkladığı finansalları olumlu karşılıyoruz. Güçlü Ciro ve FAVÖK büyümesini olumlu buluyoruz. Her ne kadar işletme faaliyetlerinden nakit akışlarında zayıflama olsa da uzun vadeli pozitif görüşümüz sürüyor. Ekim ayının ikinci yarısında yaşanan düşüşte BIST100 endeksinden negatif ayrışan hissede bilanço sonuçlarının son iki gündür yaşanan tepki yükselişine destek vereceğini düşünüyoruz.

Petkim PETKM 3Ç20 Bilanço Analizimi okuyabilirsiniz. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Ülker Bisküvi ULKER 3Ç20 Analizi” için bir yanıt

  1. Tuncay bey merhaba. Geçtiğimiz ay Ülker 650 milyon dolarlık tahvil ihracı yaptı.Gelen paranın büyük kısmıyla borcunu kapatıp kalanıylada yatırım yapacağını açıkladı. Daha öncede sendikasyon kredisi kullanmış. Tahvil faizini geri ödeyeceği parayı esas faaliyet karından ödeyecek. Şirketin karlılığı dolayısıyla düşecek. Halka açık kısmındada citi ve deutche sürekli yerli banka ve aracı kurumlarla da alım satım yaparak maliyet düşürmeye çalışıyorlar ama hisseyi seviyorlar ve çıkmıyorlar. Fiyatı üç yıldır kontrollü zikzak çiziyor. Beni düşündüren
    1.Neden fiyatı yükselttirmiyorlar? 2.takastaki bütün hisseleri topladıktan sonramı fiyatı yükseltecekler? 3.yoksa patron 2016 da ikinci halka arzda yabancılara pladisi Londra borsasına kote edecem diyip çokmu fazla satmış 6 dolarlardan.şimdide intikamını hissede ky pek yok. Yerli fonların çıkmasını ı bekliyorlar.. Ülker tek gidemeyen ve en sağlam bilançolu gıda hissesi. Yayınlarınızıda izliyorum. teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir