PETKM 2020/06 Bilanço Analizi

Petkim Petrokimya (PETKM) 2C20’de beklentilerin üzerinde 147.2 milyon TL net kar açıkladı. Beklenti 116.2milyon TL idi. Net kar yıllık %54 daraldı. Şirket ilk çeyrekte 13 milyon TL zarar açıklamıştı. Bu sonuçla birlikte Şirket ilk altı ayı %72 düşüşle 134 milyon TL net kar ile kapadı. Geçen yıl aynı çeyreğe göre 554 düşüşte, cirodaki %28’lik düşüş, daha fazla vergi karşılığı ve faaliyet giderlerindeki artış olumsuz etki yaratırken, kur farkı gelirleri, yatırım faaliyetlerinden sağlanan karlar ise pozitif yönde etki gösterdi.

masanotları

FAVÖK aynı dönemde beklentilerin üzerinde 392 milyon TL oldu. Beklentiler 284 milyon TL seviyesindeydi. FAVÖK yıllık %27 gerilerken, önceki çeyreğe göre %154 artış kaydetti. Yılın ilk yarısında %34 düşüşle 546 milyon TL FAVÖK oluştu. FAVÖK Marjı 2C20’de geçen yıla göre yatay kaldı ve %17.5 oldu. İlk çeyreğe göre ise 12 puanlık artış var. Bunda Haziran ayından itibaren petrokimya ürünlerindeki iyileşme ve stok farkları etkili oldu. Nafta Etilen spreadi Mayıs ayında 194$ seviyesine düşmesinin ardından Temmuz ayında 341 $ seviyesine yükseldi.

Satış gelirleri 2.241 mn TL ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Şirket bu dönemde 548 bin ton satış gerçekleştirdi. Üretim 378 bin ton ile geçen yılın %17 altında kaldı.

Net borç 4.766 milyon TL olurken, net borç / FAVÖK oranı 3.62x oldu ve hafif yükseldi. Cari oran 2.2x ile yüksek seviyede. Borç sorun bulunmuyor.

Yatırımcı sunumu için tıklayabilirsiniz.

Değerlendirme

PETKM için değişik bir durum yok. Satış sorunu bulunmuyor ancak karlılık sorunu yaşıyor. Fakat fiyatların artmaya başlaması 3.çeyrek için pozitif beklenti yaratabilir. Nafta Etilen spreadlerinde şimdilik önemli bir artış göremiyoruz. Ancak talebin artmış olmasının 3.çeyrek beklentilerini yükselteceğini düşünüyorum.  Piyasa çarpanları makul seviyelerde bulunuyor. Uzun vadeli pozitif görüşümüzü koruyoruz. PETKM için uzun vadeli 5.11TL hedef fiyatımızı koruyoruz. 

Teknik olarak hisse 3.50 seviyesinin üzerine yerleşmiş görünüyor. Günlük grafiklerde halen zayıf. Ancak 4 seviyesindeki 50 günlük ortalamanın üzerine yerleşmesi durumunda 4.50 direncini test edebilir. 3.5 seviyesinin altında 3 ve 2.50 destekleri bulunuyor.

PETKM 2020/03 Bilanço Analizi için tıklayabilirsiniz. 

petkm

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir