SASA Teknik Analiz

Son dönemlerde belki de teknik analizi en zor yapılan grafiklerden bir tanesi SASA. Aşağıdaki grafik SASA’nın günlük çizgi grafiği. Çizgi grafik ne demektir, sadece kapanış seviyelerini alan grafik demektir. Yani en yüksek, en düşük seviyeleri dikkate almaz. Benim için gerçek olan kapanıştır anlayışından hareket eder. Faydalıdır. Ben de bir grafik incelerken her zaman çizgi grafiğine bakarım. Ama böyle günlük al-sat peşinde koşuyorsanız, günlük direnç destek seviyeleri belirlemek istiyorsanız işinize yaramaz.

SASA Grafiği ne diyor?

Grafik hızlı bir yükseliş gerçekleştirdim, bir süre dinlenmek ve soluklanmak istiyorum diyor. Giderek daha sıkışık hareketler yapıyor olması dinlenmenin sonuna yaklaşıyoruz sonucunu çıkarabilir. Genel olarak yukarıdan alçalan bir trend çizgimiz var. Bu çizgi bu yazının yazıldığı gün 7.86 seviyesinden geçiyor. Aşağıda ise 6.20 seviyesinde yatay bir destek var. Bunun öncesinde 7 seviyesini de kısa vadede destek yaptık ancak çok güvenilir olmayabilir.

Mavi çizgi SASA’nın 50-günlük, yeşil çizgi ise 22-günlük basit hareketli ortalamaları. Kısa vadede 22-günlük ortalamasının altına üç ay sonra inmiş. Böyle soluklanma dönemlerinde bu olabilir. Önemli olan 50-günlük (mavi) altına inmesin yeteri. 50-günlük ortalama şimdilik 6.33 seviyesinde ve giderek yükseliyor.

Tahminim ilerleyen günlerde hisse, 50-günlük ortalaması ile öpüşecek ve kıyamet o zaman kopacak. Artık aşağımı yukarımı göreceğiz.

Göstergeler trend yönünün halen yukarı yönde olduğunu veriyor. MACD gördüğünüz gibi sıfır seviyesinin üzerinde. Evet MACD geriliyor ama benim için o önemli değil. MACD’nin sıfır seviyesinin üzerinde olması önemli. Zaten sıfırın altına inerse kabus başlar. RSI göstergesi 50 seviyesinin üzerinde. Buda SASA’yı araba kabul edersek motor devrinin halen yüksek olduğunu gösteriyor. Bunlar olumlu. RSI’da 60 seviyesinin üzeri ralli bölgesi zaten. Dikkat edin, RSI ne zaman 60’ın üzerine çıkmış o zaman hissede ralli başlamış.

SASA Teknik strateji

Aslında basit bir strateji uygulanabilir. Mavi çizginin üzerinde olduğu sürece tut. Yeni alım yapacaksam ya mavi çizgiyle buluştuğu yerde yaparım yada üstteki alçalan kırmızı çizgiyi geçtiği zaman yaparım. Şimdi yapmamım bir anlamı.

Haa ben uzun vadeli yatırımcıyım SASA alıcam atıcam tutucam diyenlerdenseniz farketmez o zaman.

SASA Teknik Analiz
SASA Günlük Çizgi Grafik

Bu yazıda yazılanlar kişisel görüşlerimdir. Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir