Borsa da Gelecek Hafta

Geride bıraktığımız haftada Borsa İstanbul BIST 100 endeksi 100000 seviyesi üzerine yerleşme çabalarını sürdürdü. Endekste momentum kaybı hissedilmesine rağmen 98500 seviyelerindeki 22-günlük ortalamasının altına düşmemek için oldukça inatçı bir tutum sergiledi. Genel olarak global piyasalarda ılımlı seyirler sürüyor. Avrupa ve ABD endekslerinde yer yer satışlar görsekte bu satışlar kar satışının ötesini geçmiyor ve yeniden toparlanmalar gözlüyoruz. Mevcut durum devam ettiği sürece BIST endeksindeki iştahlı seyrin devam edeceğini düşünüyorum. 99000 seviyelerindeki 22-günlük hareketli ortalamasının üzerinde kaldığı sürece endeks ibresini yukarı yönde tutmaya devam edecek görünüyor.

Dolar tarafında ise 3.50 seviyesinin altına gerilemekte zorluk yaşanıyor. Buna karşın USDTRY paritesindeki yükselişlerin ise 3.53-3.54 seviyelerinden öteye geçemediğini izliyoruz. EURUSD paritesindeki yükseliş, euro kaynaklı olduğu için içeride EURTRY paritesini etkiledi ve kur 4.00 seviyelerini zorladı. Ancak Dolar / TL paritesinde önemli bir etki görmedik.

Borsa’da Bilanço Beklentileri Başlayacak

Borsa’da geçen hafta Tuprs, Eregl, Krdmd gibi sanayi şirketlerinde hareketlerin öne çıktığını izledik. Hareketlerin daha çok hisse bazında yoğunlaşması bilanço beklentilerinin yavaş yavaş borsa’da öne çıkabileceğini gösteriyor. Bilanço beklentili şirketleri ön planda tutmakta fayda var. Uzun vadeli bilanço yatırımcıları için bekleyişlerinin meyvelerini alacağı bir aya girdik bence. Haydi hayırlısı.

Borsa için Bilançoların son açıklanma tarihleri belli oldu

Bu arada bilançoların son açıklanma tarihi konsolide olmayanlar için 9 Ağustos, konsolide olanlar için 21 Ağustos olarak açıklandı. Bu elbette son tarih. Bu tarihe kadar şirketler kar rakamlarını açıklayacaklar.

Geçen hafta AMB Başkanı Draghi’nin konuşmaları Euro’yu güçlendirirken, EURUSD paritesi sert yükselişle 1.1440 seviyelerine kadar yükseldi. Adeta bir Draghi sürprizi yaşandı. Açıklanan Euro bölgesi çekirdek enflasyon verileri de Draghi’yi destekler nitelikteydi.

Ancak geçen haftanın başka bir sürprizi tüm büyük merkez bankası başkanlarının şahin açıklamalarda bulunmuş olmasıydı. Bu gerçekten ilginçti. Ancak dünyanın en büyük ekonomilerinin ilerleyen süreçte ısınmaya başlayacağının mesajı birinci ağızdan gelmiş olarak algılanabilir.

Haftaya Gözler ABD Kanadında olacak

Önümüzdeki hafta ABD piyasaları bağımsızlık günü nedeni ile Pazartesi günü yarım gün açık olurken, Salı günü ise kapalı olacak. Başka deyişle haftanın ilk iki günü sakin geçebilir. Ancak Salı gününün bir başka önemi var. Trump’ın merakla beklenen sağlık yasa tasarısının ABD Senatosunda oylanması bekleniyor. Bilindiği gibi geçen hafta istenilen destek bulunamamış ve oylama 4 Temmuz tarihine ertelenmişti.

Tasarının yasalaşması ABD Dolarında hareketlilik getirebilir ve bu piyasalarda etkisi hissedilecek seviyede olabilir.

Cuma günü ise ABD Tarım istihdam verisi alınacak. İstihdamdan daha çok saatlik ücretlerdeki artışta enflasyonist baskıların başlayıp başlamadığı izlenecek.

Enflasyon Bekleniyor

Türkiye’de ise Pazartesi günü Haziran ayı enflasyon verileri açıklanacak. Beklentiler enflasyonun %11.72 seviyesinden %11.40 seviyesine gerileyeceği yönünde bulunuyor. Çekirdek TÜFE’de ise %9.38’den %9.50’ye yükseliş bekleniyor. Beklenen yönde gelen enflasyon verisi TL üzerinde kayda değer bir etki yaratmayabilir. Ancak hem manşet hem çekirdek rakamlarda piyasaları şaşırtacak ve tatmin edecek düşüşler içeride Dolar kurunun 3.50 seviyesinin altına gerilemesini ve Borsa Endeksinde yükselişi hızlanmasını sağlayabilir. Hep birlikte göreceğiz. Bol kazançlı bir hafta dileğimizle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir