SISE 3Ç20 Bilanço Analizi

Şişe Cam (SISE) dün akşam birleşme sonrası ilk finansallarını açıkladı. Şirket 3Ç20’de beklentilerin üzerinde 866 milyon TL net kar açıkladı. Beklenti 717 milyon TL seviyesindeydi. Net kar yıllık %101, çeyreksel %923 artış gösterdi. Net kardaki artışta cirodaki artış ve kur farkından dolayı artan finansal yatırım gelirleri etkili oldu. Net kar’a en büyük katkı Soda grubundan geldi.

masanotları

Satış gelirleri yıllık %26.1, çeyreksel %37 artışla beklentilerin üzerinde 5.798 milyon TL oldu (beklenti: 5639 milyon TL). Düzcam en çok gelir kaynağı olurken, bunu Cam Ev eşyası ve Soda grubu izledi.

3Ç20’de FAVÖK beklentilerin üzerinde 1.266 milyon TL olurken yıllık %24, çeyreksel %109 artış gösterdi (beklenti: 1138 milyon TL). FAVÖK marjı %21.8 oldu, geçen yıla göre yatay kalırken önceki çeyreğe göre 7.5 puan yükseliş gösterdi.

Kar Marjları Önceki Çeyreğe göre Sıçradı

Brüt kar marjı %32.5 olurken, geçen yıla göre 1 puan gevşeme var ancak önceki çeyreğe göre %6.8 artış görüldü. Kar marjlarında önceki çeyreğe göre etkili bir iyileşme var. Bunda artan talep, güçlenen PMI verileri ve sanayi üretim verilerinin etkisi oldu.

Eylül sonu itibari ile net borç 7 milyar TL olurken önceki dönemde 7.9 milyar TL seviyesindeydi. Net borç / Favök 1.8x oldu (önceki 2.2x). Cari oran 2.5x ve likidite oranı 1.9x ile yüksek seviyede.

SISE finansallarını olumlu buluyoruz. Birleşme etkisinin ilerleyen dönemde daha fazla hissesilmesini bekliyoruz. Bu sonuçlarla f/k 9.96x ve fd/satış 1.35x seviyesinde bulunuyor. Şirket’in patentini aldığı yeni teknolojik ürünlerin ve birleşmenin verim etkisinin uzun vadede iyi bir hikaye yaratacağını düşünüyoruz.

9 Aylık sonuçlar

Yılın 9 ayında SISE’nin satış gelirleri %11 büyüme ile 14.362 milyon TL olurken, FAVÖK karı yatay (%1) kalarak 2.859 milyon TL oldu. Şirket bu dönemde %2 artışla 1.392 milyon TL net kar yazdı.

TOASO 3Ç20 Bilanço Analizimi okuyabilirsiniz. 

Şişe Cam yatırımcı sunumları sayfasına gitmek için tıklayınız. 

SISE

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“SISE 3Ç20 Bilanço Analizi” için 4 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir