Türkiye Sigorta TURSG 2020/09 Analiz

Şirket, 9 aylık dönemde 961 milyon TL net kar elde etti

Türkiye Sigorta (TURSG) birleşme sonrasında açıkladığı bilançosunda 9 aylık dönemde 961 milyon TL net kar açıklarken, kar rakamı yıllık %98 artış kaydetti. Önceki çeyreğe göre ise artış %270 oldu. Kar artışında teknik karlılıktaki verimlilik etkili olmuş görünüyor. Özellikle prim artışına karşılık azalan hasar giderleri ve kontrollü faaliyet giderleri kardaki artışı desteklemiş.

masanotları

Prim Üretimi %26 büyüdü

Yılın 9 aylık döneminde prim üretimi geçen yıl aynı döneme göre %26 artışla 6.269 milyon TL seviyesine ulaştı. Piyasa Değeri / Prim Üretimi oranı 1 seviyesinde oluştu. Kar marjı ise %15.3 seviyesinde gerçekleşti. Kar marjında geçen yıla göre 5 puanlık iyileşme var.

Özsermaye %171 arttı

Aynı dönemde Türkiye Sigorta (TURSG) Özsermaye büyüklüğü 3.143 milyon TL seviyesine ulaştı ve yıllık bazda %171 büyüme gösterdi. Piyasa Değeri / Defter Değeri oranı 2.08 seviyesinde bulunuyor. Sektör ortalamasına paralel.  

Teknik Karlılık

Genel Teknik Kar %105 artışla 1.62 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, Net Kar / Genel Teknik Kar oranı 0.95 oldu. Teknik karlılıktaki artışta prim üretimi ve hasarlardaki azalma etkili oldu.

Değerlendirme

Türkiye Sigorta (TURSG) 9 aylık sonuçlarını başarılı buluyoruz. Prim üretimi büyümesi sektör ortalamasına paralel oluştu. Ancak ilerleyen süreçte birleşmenin etkilerini hem verimlilik hemde büyüme üzerinde göreceğimize yönelik düşüncemizi koruyoruz. Mevcut fiyatın birleşmeyi yansıttığını, büyüme beklentilerinin ise uzun vadede etkili olacağı öngörümüzü sürdürüyoruz.

HEKTS Hektaş 3Ç20 Bilanço Analizimi de okuyabilirsiniz. 

SISE 3Ç20 Bilanço Analizimi de okuyabilirsiniz. 

tursg
TURSG 2020/09 Özet Gelir Tablosu

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Türkiye Sigorta TURSG 2020/09 Analiz” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir