Borsa Haftalık Piyasa Beklentisi 1/11/20

Geçtiğimiz kısa haftada Borsa İstanbul BIST100 endeksi %6.6 gibi sert değer kaybederken, BIST100 endeksi 50-günlük ortalamasının altında kapandı. DolarTL kuru ise %4.8 yükseliş kaydetti. GOP para birimleri arasında TL ve Ruble diğerlerine göre negatif ayrıştı. ABD Borsaları ise haftayı %5.5-6.5 arasında değer kaybı ile kapadı. Euronext 100 endeksi %5 düştü. MSCI Gelişen Ülke endeksi ise %2.9 değer kaybetti. Emtia piyasalarında Brent tipi petrol %9.4 geriledi, Ons altın haftayı %1.2 düşüşle kapadı.

masanotları borsa

Piyasalarda Covid-19 Endişesi

Görüldüğü gibi küresel piyasalarda sert satışlar yaşandı. Bunda en büyük neden Covid-19 2.dalga satışlarının her yerde etkili olmasıydı. Avrupa ülkeleri kısıtlamaları artırırken, Fransa, İspanya ve Almanya’da alınan kararlar ekonomide yavaşlama endişelerini yükseltti. Petrol fiyatlarındaki sert düşüş bunu gösteriyor. Aynı etkiyi borsalarda da gördük. Covid-19 2.dalga endişelerinin önümüzdeki haftalarda etkisini sürdürmesi beklenebilir. Dolayısıyla dünyada endekslerdeki zayıf seyirler sürebilir.

ABD Seçimleri

Salı günü ABD seçimlerinin sonuçlanması bekleniyor. Türkiye saati ile geç saatlerde belki de Çarşamba sabah saatlerinde öğrenmiş olacağız. Piyasalarda seçim belirsizliği devam ederken, anketlerde Biden önde gidiyor. Ancak yine de sonuçları görüp ona göre değerlendirme yapmak doğru olacaktır. Sürpriz sonuçları önceki seçimde gördük. Genel olarak Biden’in kazanması Türkiye piyasalarında olumsuz olarak algılanıyor ve güçlü dolar beklentisi yaratıyor. Trump’ın kazanması ise piyasalarda pozitif etki yapabilir ve güçsüz dolar beklentileri devam edebilir. Sonuçların birbirine yakın çıkması durumunda ise seçim belirsizliğinin devam etmesi ise önemli bir risk görülüyor. Bu durumda oy sayımları tekrarlanabilir ve bu belirsizlik günlerce belki haftalarca sürebilir. Böyle bir senaryoda ise borsalardaki küresel satışlar artabilir.

İçeride Enflasyon Bekleniyor

Önümüzdeki hafta yurtiçinde Salı günü enflasyon verileri alınacak. Beklentiler aylık %1.35 olurken, yıllık enflasyonun %11.75’den %12.13 seviyesine yükseleceği yönünde. TCMB geçen haftaki enflasyon raporu toplantısında 2020 enflasyon hedefini %8.9’dan %12.10 seviyesine agresif şekilde yukarı revize etmişti. Pazartesi ise Ekim ayı imalat PMI verileri içeride izlenecek. Bu verinin piyasa üzerinde önemli bir etki yaratması beklenmiyor.  

Dışarıda ABD Seçimleri, Fed Faiz Kararı ve Tarımdışı istihdam Verileri

Dışarıda ise en önemli gündem Salı günü yapılacak ABD seçimleri olurken, Perşembe günü Fed faiz kararı alınacak. Beklentiler faizlerde değişiklik olmayacağı yönünde. Cuma günü ABD tarımdışı işsizlik verisi izlenecek. Salı günü Japonya piyasası kapalı olacak. Pazartesi günü Avrupa ve ABD Ekim ayı İmalat PMI verileri, Çarşamba günü ise yine Avrupa ve ABD Ekim ayı hizmet PMI verileri ön plana çıkacak.

Haftalık Ekonomik takvim için tıklayınız.

Borsa

Borsa endeksinde teknik görünüm ciddi şekilde bozuluyor. Son olarak Borsa endeksi 1130 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının altında kapandı. Tekrar bu seviyenin üzerine çıkmakta başarısız kalırsa aşağıda 1095 seviyesi önemli olacak. Bu seviye hem yükselen trend çizgisinin geçmesi hem de 50-haftalık ortalamanın bulunması nedeni ile önemli. Endeksin 1095 desteğini kırması durumunda trend bozulmuş olacak ve bu durum sıkıntılı bir süreç başlamış olabileceğinin işaretçisi olabilir. Daha aşağıda 1060 ve 1025 destekleri bulunuyor. Bunlara karşın endeksin 1095 seviyesi üzerinde kalması ve alıcıların gelmesi durumunda ise bu seviyelerde toparlanma gelebilir ve 1130 seviyesinin üzerinde yükselme çabaları görülebilir. Küresel borsalardaki satışları takip etmek önemli olacak. Neticesinde yaşanan düşüş sadece Borsa İstanbul’da yaşanmıyor.

Bilançolar Devam  

Bilançolar açıklanmaya devam ediyor. Bugüne kadar gelenlerde EREGL, ARCLK, LOGO, TTRAK, OTKAR, TOASO, FROTO güçlü bilançolar getirdiler. Borsa performanslarında da görülebiliyor.

Önümüzdeki hafta 2 Kasım’da TSKB, 3 Kasım’da TUPRS, ENJSA, 4 Kasım’da CCOLA, THYAO, TTKOM, 5 Kasım’da MPARK, ENKAI, ULKER, KCHOL, 6 Kasım’da MGROS, AKSA, DOHOL, EKGYO, TCELL bekleniyor.

DOLAR

DolarTL ise geçtiğimiz hafta %4.8 yükseldi. Bunda Covid endişelerinin dünyada ABD dolarını güçlendirmesi ve bunun sonucunda dolar endeksinin yükselmesi etkili olurken, TL’deki zayıf seyirde etkili oldu. Bilindiği gibi Dolar TCMB’nin faiz kararından bugüne sürekli yükseliyor. AOFM %13.40 seviyesine yükseldi. Görülen AOFM’nin %14.75 GLP faizine kadar yakınsayacağı. Ancak şu anda bile reel pozitif faize geçmemize rağmen Dolar kurundaki oynaklıkta şimdilik faydasını görmüyoruz. ABD seçimleri ve Fed toplantısı gibi majör takvimleri görmekte fayda var. Ancak küçük düzeltmeler her ne kadar olabilirse de aşağı yönlü bir trend oluşmasını, sürpriz gelişmeler olmadıkça beklemiyoruz.

VESBE 3Ç20 Bilanço Analizi

HEKTS Hektaş 3Ç20 Bilanço Analizi

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir