VESBE 3Ç20 Bilanço Analizi

Vestel Beyaz Eşya (VESBE) 3Ç20’de beklentilere paralel 359 milyonTL net kar açıkladı (Beklenti: 356 mn TL). Net kar aynı dönemde yıllık %180, çeyreklik %67 artış gösterdi. Net kardaki artışta cirodaki %41.3 artış ve kar marjlarında görülen 10 puana yakın yükseliş ana etken oldu.

masanotları

Satış gelirleri aynı dönemde yine beklentilere paralel 2.532 milyon TL olurken, yıllık %41.3, çeyreksel %32 yükseldi. İhracat %75 seviyesinde gerçekleşmiştir. Yılın ilk yarısında daralan Avrupa ihracat pazarı, 3Ç20’de normalleşmeyle birlikte %11 büyüme kaydederken, Türkiye ihracat pazarı %6 büyüme kaydetti. VESBE ‘nin ihracat satışları 3Ç20’de TL bazında %32 arttı.

Aynı dönemde FAVÖK beklentilerin bir miktar üzerinde 530 milyon TL olurken (Beklenti: 513mnTL), FAVÖK marjı yıllık 9 puan, önceki çeyreğe göre 3 puan artışla %21 seviyesinde oluştu. Kar marjlarındaki artışta, zayıf TL, artan EURUSD paritesi, hacimsel satış artışı ve faaliyet gider yönetiminin etkisi var.

9 Aylık Dönem

Yılın 9 aylık döneminde ise satış gelirleri %21 artışla 6.043 milyon TL olurken, FAVÖK %62 büyüdü ve 1.101 milyon TL oldu. Şirket’in net karı %59 artışla 709 milyon TL seviyesine ulaştı. Şirket geçen yılın üzerinde performans sergiliyor. FAVÖK marjı %18.2 ile rekor seviyeye ulaştı.

Eylül sonu itibari ile Şirket’in net borcu önceki çeyreğe göre 675 milyon TL’den 1.115 milyon TL’ye yükseldi. Ancak net borç / favök oranı 0.8x ile halen düşük seviyede. Cari oran 1.2x ile normal seviyede. Borç çevirme sorunu görülmüyor.

Nakit akışları ise yılın 9 aylık döneminde zayıf seyretti ve nakit değerlerinde 73 milyon TL düşüş oluştu. Ticari alacak ve stoklardaki artış etkili oldu.

Genel olarak bakıldığında nakit akışlarındaki bozulma Covid-19 etkisi olarak görülüyor. Bu yıl pek çok şirkette işletme sermayesinde dalgalanmalar görülmekte.

VESBE döviz pozisyonu ise Eylül sonu itibari ile 124 milyon $ fazla ve 189 milyon € döviz açığı şeklinde. Şirket korunma işleminin yanısıra %75 seviyesindeki yüksek ihracat oranı ile doğal koruma sağlıyor. Şirket 9 aylık dönemde satışların %57’sini Avrupa ülkelerine, %25’ini yurtiçine ve %19’unu ise diğer ülkelere gerçekleştirdi. Adet bazında satışlar %2 geriledi, TL bazında %21 arttı.

Projeksiyon ve Hedef Fiyat

VESBE’deki son finansalların ardından 2020 beklentilerimizde revizyon yaptık. Buna göre 2020 satışgeliri beklentimizi 7.343 milyon TL’den 8.449 milyon TL seviyesine, FAVÖK beklentimizi 1.222 milyon TL’den 1.534 milyon TL seviyesine, net kar beklentimizi ise 771 milyon TL’den 973 milyon TL seviyesine yukarı revize ettik.

Bu beklentiler ışığında f/k, fd/satış, fd/favök ve pd/dd piyasa çarpanlarına göre VESBE için 12 aylık hedef değerimizi 33TL’den 38TL seviyesine revize ediyoruz. Borsa kapanışı olan 33.84TL fiyata göre %12 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Avrupa tarafındaki PMI verilerinin güçlü seyrini sürdürmesi durumunda VESBE’nin son çeyrek performansı da güçlü gelebilir. EURUSD paritesi halen 1.18 seviyelerinde ve bu gördüğümüz kadarı ile şirketi pozitif etkiliyor. İçeride kur artışları ise yüksek ihracattan dolayı TL bazında gelirleri yukarı itmeye devam edecek. Covid-19 2.dalganın ne kadar şiddetli olacağı ve Avrupa ülkelerde ne gibi kısıtlamalar olacağı önemli olacak. Sınırlı ve bölgesel önlemler olursa VESBE, ARCLK gibi şirketleri fazla etkilemeyebilir. Ancak nisan ayıdaki gibi ciddi kısıtlamalar olursa son çeyrek performansı zayıflayabilir.

VESBE için uzun vadeli pozitif görüşümüzü koruyoruz. Borsa’da olabilecek düşüşler hissede alım fırsatı verecektir.

VESBE 2020/06 Bilanço Analizi ve Değerleme raporumuda okuyabilirsiniz. 

HEKTS Hektaş 3Ç20 Bilanço Analizi

VESBE Faaliyet Raporu için tıklayınız. 

vesbe

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“VESBE 3Ç20 Bilanço Analizi” için 2 yanıt

  1. Tuncay Bey merhaba. Faydalı paylaşımlarınız için teşekkürler. Temettü yazılarınızı ve çocuğunuz için hesap açın yazılarınızı dikkatle okudum. Temettü 2020 yazınızı şu anda güncellemek isteseniz hangi hisseleri ekleyip çıkarırdınız önümüzdeki 3-5 yıl için ? Her sene , hatta 6 ayda bir güncellemeniz bizlere ışık tutacaktır. Saygılar, kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir