TAVHL 2019/03 Bilanço Analizi ve Değerleme

1Ç19 ÇEYREK DÖNEM ANALİZİ

Şirket (TAVHL) 2019 yılının 1Ç döneminde 145.6 milyon TL net kar açıkladı. 2018 yılının 2. Çeyreğinde şirket 33 milyon TL net kar yazmıştı. Geçen seneye kıyaslandığında %333’luk bir net kar artışı olması dikkat çekiyor. Bunda geçen yıl ilk çeyrekte olmayan Antalya havalimanının finansallara eklenmesi, Atatürk havalimanındaki performans ve TL’nin zayıf seyri etkili oldu.

masanotları

Antalya’nın Etkisi hissediliyor

Şirket 2019 yılı birinci çeyreğinde cirosunu %42 artırarak 1.1 milyar TL’den 1.6 milyar TL’ye taşıdı. Brüt satış karı ise geçen yıl aynı dönemine kıyasla %63 yükseldi. Esas faaliyet karında aynı dönemlerde %70 ve FAVÖK’te %54 artış oluşmuş. Antalya Havaalanının olumlu etkisi 2019 yılı 1Ç finansallarında net bir şekilde hissediliyor. Geçen yıl Antalya Havaalanı gelirleri mevcut değildi. Şirketin finansallarında özellikle Antalya Havalimanının katkısı hissedilir ölçüde. Antalya havaalanı şirket değerlerini geçen yılın aynı dönemine kıyasla oldukça olumlu etkilemiş. Bunun etkisi ciroda ve ana ortaklık net karında hissediliyor.

Bununla birlikte geçen yılın aynı dönemine kıyasla kar marjlarında 5 – 6 puanlık artışlar oluşmuş. FAVÖK Marjı %39.53 seviyesine oluşmuş görünüyor.

TAVHL ‘nin trafik verilerine baktığımızda toplam yolcu sayısında geçen yıl aynı çeyreğe göre %5 büyüme görmekteyiz. Yılın ilk üç ayında 27.5 milyon kişi taşınmış durumda.

TAV Havalimanları’nın Türkiye’de işletmesini üstlendiği havalimanlarının toplam yolcu sayısının, Türkiye’deki havalimanlarının toplam yolcu sayısına oranı ise 2019 yılının ilk çeyreğinde %60 olarak gerçekleşti. Geçen yıl bu oran %55 seviyesindeydi. İtici güç olarak Antalya Havalimanının etkisinden bahsetmek mümkün. Aynı şekilde toplam uçuş sayısı geçen yılın birinci döneminde %55 iken bu yıl Antalya Havaalanının etkisiyle %61 oldu.

Atatürk Havalimanı gelecek çeyreklerde olmayacak

TAVHL için Atatürk havaalanının katkısı 2019 yılı 1Ç döneminde finansallara yansıdı. Ancak bundan sonraki çeyreklerde Atatürk havalimanı olmayacak. Dolayısıyla önümüzdeki çeyreklerde yolcu sayısında ani düşüşler bekleniyor. İlk çeyrekte taşınan 27.5 milyon yolcu sayısının, 15.3 milyon kişisi Atatürk Havalimanından geldiği dikkate alındığında, finansallarda olumsuz etki beklemek yanlış olmaz. Bu durum FAVÖK’ü olumsuz etkileyecektir.

Şirket 2019’da FAVÖK’te %38-42 düşüş bekliyor

Ancak zaten şirket 2018 yılında 2019 yılı için beklentilerine FAVÖK’teki düşüşle ilgili öngörülerini belirtmişti. TAV Havalimanları, 2018 4Ç döneminde yayınladığı beklentilerini aynı şekilde korumuş. Hatırlanacağı üzere, TAV, 2019 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı hariç yolcu sayısını 90-94 milyon olarak öngörürken, yine 2019 yılı için FAVÖK’de %38-42 oranında 2018 yılına göre düşüş beklemektedir. Ek olarak, 2019 yılı için yaklaşık 70- 80mn Euro yatırım harcaması planlanmıştır.

Antalya Havalimanının, Atatürk Havalimanı açığını ne derecede kapatacağı önemli olacak.

Bununla birlikte normal şartlarda şirketin Atatürk Havalimanı işletme sözleşmesi 2021 yılında sona eriyor. Söz konusu erken kapanma nedeniyle oluşacak kayıpların telafi edilmesi beklenilmektedir. Şirket’in uğrayacağı kaybın tanzimi için Devlet Hava Meydanları ile görüşmeler devam ediyor.

Türk Lirasında yaşanan değer kaybının Türk yolcuların alım gücünü etkilemesi nedeni ile Türkiye’deki havalimanlarındaki iç hat yolcu sayısını ve yurtdışına giden Türk yolcu sayısını olumsuz etkiledi. Bununla birlikte TL’deki değer kaybı yolcu başına Duty Free harcamalarını (-%19) ve gümrüksüz mağaza komisyon gelirlerini (-%14) olumsuz etkiledi. Bu açıdan Türk Lirasının seyri önemli olacaktır.

Bununla birlikte ABD Dolarının Euro’ya karşı güçlü seyretmesi nedeniyle Dolar bazlı havacılık gelirleri olumlu etkilendi. TFRS 12’ye göre düzenlenmiş veriler dikkate alındığında 1Ç19’da havacılık gelirleri %17 artış kaydetmiş. Bu açıdan Euro’nun seyri yıl genelinde önemli olacaktır.

Gelirlerin dağılımı içerisinde havacılık sektörünün payı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %34’ten %37’ye yükseldi. FAVÖK dağılımında ise İstanbul’daki havalimanlarının payı 1Ç18’de %55 iken 1Ç19’da %69 olmuş. Gider dağılımında en çok pay personel ücretleri ve sonrasında Kira giderleri olarak görünüyor.

Sonuç olarak, Antalya Havalimanı şirketi olumlu etkilerken Atatürk Havalimanının olmayışı şirket finansallarında ve özellikle FAVÖK’te tahribat yaratması beklenebilir.

Mart sonu itibari ile TAVHL’nin 3.397 milyon TL net borcu bulunuyor. Net Borç/FAVÖK oranı 1.1x seviyesinde bulunuyor. 2019 yılında beklenen düşüş ile bu oran 1.9x seviyesine yükselebilir. Ancak bu oran makul seviyeler kalıyor. Cari oran 1.06x ve likidite oranı ise 1x seviyesinde bulunuyor. Şirket’in borç çevirme oranları iyi.

TAVHL finansallarında geçerli para birimi Euro olması nedeni ile kur riski bulunmamaktadır. Ayrıca Dolar ve TL fazlası bulunmaktadır.

PROJEKSIYON VE HEDEF FIYAT

Şirket için 2019 yılı beklentilerimizi koruyoruz. 2019 yılında satış gelirlerinin %19 oranında düşerek 5.397 milyon TL olacağını düşünüyoruz. 2019 yılı için FAVÖK’ün %40 düşüşle 1.754 milyon TL seviyesinde olabileceğini ve FAVÖK marjının %32.5 seviyelerinde oluşmasını bekliyoruz. Şirket 2019 yılı için tahminlerinde FAVÖK’ün %38 – %42 arasında gerileyeceğini belirtmişti. Hesaplamamıza şirketin tahminlerini dahil ederek projekte ettik. Diğer yandan 2018 yılında gerçekleşen %44 gibi yüksek FAVÖK marjında Euro/TL’de yaşanan yükselişin önemli bir etkisinin olduğunu düşünüyoruz. Bu sene kurda geçen yıl olduğu derecede hareketler ön görmüyoruz. Bu nedenle FAVÖK marjını %32.5 almayı makul gördük. Gelecek bilançolara göre öngörülerimizi revize edeceğiz.

Şirketin çarpanlarına göre belirlediğimiz 12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımızı 31 TL olarak korumayı sürdürüyoruz. Borsa fiyatı olan 24.96 TL fiyata göre hissenin %24 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Şirket haftalık ortalamaların üzerinde güçlü teknik tablo veriyor. Dolayısıyla 22 haftalık ortalamaya denk gelen 23.60 TL ve 50 günlük ortalaması olan 23.85 yakınlarından alım için uygun yerler oluşabilir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“TAVHL 2019/03 Bilanço Analizi ve Değerleme” için 3 yanıt

  1. Tuncay Bey Merhaba ,

    Analiz ilk paragrafı SISE ile başlıyor.Bu anlamda bir karışıklık yaşanmaması adına uyarıda bulunmak istedim.

    Saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir