TTKOM 2020/06 Bilanço Analizi ve Değerleme

Türk Telekom (TTKOM) 2C20’de beklentilerin üzerinde 980 milyon TL net kar açıkladı. Beklenti 807 milyon TL idi. Net kar yıllık %125, çeyreklik %48 artış gösterdi. Net kardaki artışta güçlü operasyonel kar ve finansman giderlerindeki azalma etkili oldu. 6 aylık dönemde net kar %120 artışla 1.641 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

masanotları

FAVÖK aynı dönemde yıllık %20 ve çeyreklik %9 artışla 3.196 mn TL oldu. FAVÖK Marjı ise %46 ile yatay seyretti. FAVÖK karındaki artışta satış gelirlerindeki ivmenin sürmesi etkili oldu. (TTKOM kendi hesaplamasında FAVÖK yıllık %21, çeyreklik %9 artışla 3.237 milyon TL ve FAVÖK marjı %46 olarak açıklandı).  6 aylık dönemde FAVÖK %16 artışla 6.121 milyon TL oldu.

Büyüme Devam etti

Satış gelirleri ise 2C20 döneminde yıllık %21 ve çeyreklik artışla 6.969 milyon TL oldu. 6 aylık dönemde satış gelirleri %19 büyüdü ve 13.272 milyon TL seviyesine ulaştı. TTKOM için 1C20’deki ivmenin 2C20 döneminde devam ettiğini görüyoruz.

Abone Kazanımı devam etti

2C20 de toplam abone kazanımı 315 bin arttı ve 48.7 milyon kişiye ulaştı. Son bir yılda 1.6 milyon yeni abone kazanımı sağlandı. Sabit genişbant, fiber abone sayısını arttırmayı başarırken, Mobil abone kaybı yaşadı. Online kazanlar üzerinden satış gelirleri ayın dönemde %18 arttı. Bu kanal digital dönüşüm süreci için önem taşıyor. TTKOM ayrıca her açıdan 5G’ye hazır olduğunu bildiriyor.

Net Borçluluk Düşüş Eğilimini Sürdürüyor

Haziran sonu itibari ile net borç 16 milyar TL seviyesinde yatay seyretti. Net Borç / FAVÖK oranı 1.4x ile düşük seviyede ve son 6 çeyrektir düşüş eğilimini koruyor. Cari oran 1.05x ve likidite oranı 1.0x ile ideal yerlerde. TTKOM için borç sorunu görünmüyor.

TTKOM için güçlü nakit akışları sürdü. 6 aylık dönem işletme faaliyetlerinden 4.9 milyar TL nakit elde edilirken, yatırım faaliyeti sonrası nakit girişi 2.5 milyar TL oldu. Net borç ödeyicisi olan şirket dönem sonunda hazır değerlerini 325 milyon TL arttırmayı başardı.

TTKOM Finansal Sonuç Bülteni için tıklayınız.

Değerleme ve Hedef Fiyat

Şirket finansal sonuçlarını pozitif karşılıyoruz. Büyümenin devam etmesi, güçlü operasyonel sonuçlar, güçlü nakit akışları ve digital taraftaki güçlenme TTKOM için oldukça olumlu. Başarılı bir süreç yönetildiğini düşünüyoruz.

TTKOM için 2020 yılında Şirket beklentilerine paralel olarak cironun %13 artmasını, FAVÖK karının 12.5 milyar TL seviyesinde olmasını ve FAVÖK Marjının %47 seviyelerinde oluşmasını bekliyoruz. Aynı şekilde 6.4 milyar TYL yatırım harcamasına göre hesaplarımızı yapıyoruz.

Bu beklentiler paralelinde İNA modelimizde bir değişiklik yapmaya gerek duymuyoruz ve TTKOM için 12 aylık hedef fiyatımızı 10TL seviyesinde koruyoruz. Borsa fiyatı olan 7.63TL fiyata göre %31 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

TTKOM 2020/03 Bilanço Analizi ve Hedef Fiyat

ttkom
TTKOM Özet Gelir Tablosu

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir