VESBE 2022/06 Bilanço Analizi ve Hedef Fiyat

Vestel Beyaz Eşya (VESBE) 2Ç22’de beklentilerin üzerinde 693 milyon TL net kar elde etti. Beklentiler 543 milyon TL seviyesindeydi. Net kar yıllık %34 ve çeyreklik %21 artış gösterdi. Net karın beklentilerin üzerinde gelmesinde beklentilerin üzerinde satış geliri ve 2Ç’de 135 milyon TL’lik vergi geliri yazılması etkili olmuş. Vergi öncesi kar 558 mnTL ile 2Ç21’deki 508 mnTL’nin hafif üzerinde gerçekleşti. Yüksek vergi geliri ile %34 lük artış oluşmuş. Net kar marjı aynı dönemde %9.18 olurken, yıllık 2.6 puan ve önceki çeyreğe göre ise 1.5 puana yakın düşüş gösterdi.

masanotları borsa

Satış gelirleri aynı dönemde beklentilerin üzerinde 7552 mn TL oldu. Beklentiler 7377 mnTL seviyesindeydi. İhracat pazarlarındaki daralmaya ve EURUSD paritesindeki zayıf seyre rağmen cirodaki artışta kur farkı ve pazarlama çalışmaları etkili olmuş olabilir. VESBE Brüt kar marjı bu dönemde yıllık 4.2 puan artış ve çnceki çeyreğe göre 0.5 puan düşüşle %20.1 oldu.

FAVÖK 2Ç22’de beklentilere paralel 1050 mnTL seviyesinde olurken, yıllık %54 ve çeyreklik %24 büyüme gösterdi. Bu büyümede cirodaki artış pozitif etki ederken, yüksek faaliyet giderleri baskı oluşturdu. Pazarlama, satış ve dağıtım giderleri kaynaklı faaliyet giderleri yıllık %458 artış gösterdi. Bu oran cirodaki artışın çok üzerinde ve FAVÖK marjındaki daralmaya neden oldu. FAVÖK Marjı 2Ç22’de %14 olurken, yıllık 1.7 ve çeyreklik 2 puan geriledi.

6 Aylık Sonuçlar

VESBE bu sonuçlarla birlikte yılın ilk yarısını %53 artışla 1.265 milyon TL net kar ile kapadı. Satış gelirleri %77 artışla 12.970 milyon TL oldu. FAVÖK %63 artışla 1916 milyon TL oldu. Brüt kar marjı altı aylık dönemde 4 puan arttı ve %20.3 seviyesinde gerçekleşirken, FAVÖK Marjı 1.5 puana yakın düşüşle %14.7 oldu.

VESBE satış gelirlerinin %69’u ihracat gelirlerinden oluştu. 2021 yılında ihracat oranı %78 seviyesindeydi. 2Ç’de Avrupa pazarlarındaki satışlarda yavaşlama, yurtiçi satışlarda güçlenme görüldü.

Kapasite kullanım oranı altı aylık dönemde %79 oldu. Bu oran 2021 yılında %92 idi. Altı aylık dönemde adet bazında satışlar %3 azalış gösterdi.

VESBE’nin dolar bazındaki satış gelirleri yıllık bazda 1.761 milyar $ seviyesinde oluştu. Dolar bazında yıllıklandırılmış satışlar 2021/09 döneminde 1.837 milyar $ seviyesinden bu yana her çeyrek kesintisiz geriliyor.

VESBE Dolar Bazında yıllıklandırılmış satışlar

Haziran itibari ile cari oran 1.05x ve likidite oranı 0.74x ve sınır seviyelerde bulunuyor. Net borç 2457 mnTL seviyesinde bulunuyor. Yılbaşında bu rakam 1222mnTL seviyesinde idi. Net borç / FAVÖK oranı ise 0.8x ile çok düşük seviyede. VESBE için borç sorunundan bahsedemeyiz.

Faaliyetlerden nakit akışları işletme sermayesindeki nakit çıkışlarına rağmen 464mn TL ile pozitif bölgede seyretti. İşletme sermayesindeki nakit akışı zayıflığında grup için alacaklardaki artışın etkisi bulunuyor. Yatırım faaliyetlerindeki nakit çıkışlarına bağlı olarak Şirket net 1.2 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi.

Değerlendirme ve Hedef Fiyat

VESBE’nin finansallarını ılımlı karşılıyorum. Zor bir dönemde kur farkının da etkisiyle olabilecek iyi sonuçlar diyebiliriz. Sonuç olarak yıllıklandırılmış bazda TL bazında satışlarda ve karlılıkta artış devam ediyor. Yılın ikinci yarısında Avrupa pazarlarındaki gelişmeler önemli olacak. ECB ve Fed’in faiz artırımlarının resesyon konusundaki yansımaları, bu pazarları zorlayabilir. Bu gelişmeleri izlemekte yarar var.

VESBE için 2022 yılında kur etkisinin de yardımı ile 28.417 milyon TL satış geliri ve 2.655 milyon TL net kar bekliyorum. Hisse mevcut durumda 7.07x f/k ve 2.53x pd/dd piyasa çaranları ile işlem görüyor. Piyasa çarpanları sektör ortalamalarının altında. VESBE için oniki aylık dönemi kapsayan hedef fiyatım bu beklentilere paralel 11.55TL seviyesinde bulunuyor. Son borsa kapanışı olan 8.65TL’ye göre %33 yükseliş alanını işaret ediyor. Uzun vadede ise büyümesini sürdüren, yeni yatırımı ile kapasite artışı sağlayacak olan bir şirket. Aynı zamanda temettü şirketi özelliği ile uzun vadeli görüşümü pozitif olarak koruyor ve hedef fiyatımızı ilerleyen yıllarda yukarı revize edeceğimi düşünüyorum.

VESBE Özet Gelir Tablosu

HEKTS 2022/06 Analizimi okuyabilirsiniz.

Kendinizi Eğitin. Borfin eğitimlerim hakkında bilgi alabilirsiniz. Görselleri tıklayın.

İleri Temel analiz ve Değerleme Eğitimi
Borsa ve Temel analiz – Borsaya yeni girecek veya en fazla 3 yıldır Borsada olanlar için
VIOP ile Borsa Performansını Arttırma – özellikle bugünler için Önemli
borfin
Teknik Analiz Eğitimi – Herkes İçin

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir