ABD Tarımdışı İstihdam Verisi: Değerlendirme

ABD Ocak ayı Tarımdışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde 200K seviyesinde geldi. Beklentiler 185K seviyesindeydi. Beklentilerin üzerinde bir veri. Aralık ayı verisi de 148K’dan 160K’ya yukarı yönlü revize edilirken, Kasım verisi 252K’dan 216K’ya revize edildi. Son dört aylık verilerde ise istihdamda 12K artık revizyon etkisi var. İstihdam açısından sınırlı dolar pozitif.

masanotları

Saatlik kazanç artışı baz etkisinden mi?

Saatlik kazançlardaki yıllık artış ise %2.6 beklenirken %2.9 seviyesinde oluştu. Aralık ayındaki %2.5 artış ise %2.7 seviyesine revize edildi. Yıllık artıştaki bu yükselme doları pozitif etkileyen önemli bir neden oldu diyebiliriz. Ancak geçen yılın Ocak ayında ise saatlik kazançlardaki yıllık artış %2.9’dan %2.5 seviyesine düşmüş. Başka deyişle saatlik artıştaki bu yükselişte baz etkisi etkili olmuş olabilir. Bu nedenle gelecek aylardaki saatlik kazanç yıllık artışlarında aynı temponun korunup korunmayacağı önemli olacak.

İşsizlik %4.1 seviyesinde devam ediyor.

Mevcut istihdamın ve düşük işsizliğin ileride enflasyonu getirme beklentisi halen devam ediyor bu nedenle bu saatlik artışlardaki toparlanmanın gelecek aylardaki seyrini yakından takip edeceğiz.

Dolar pozitif fiyatlama var

Piyasalarda Dolar endeksi aşırı satım seviyesine gelmişti ve EURUSD, GBPUSD, USDJPY ve Altın gibi pek çok enstrüman direnç/desteklerine ulaşmıştı. Kısacası bir geri dönüş veya realizasyon fiyatlaması için bu veri iyi bir bahane olarak kullanılabilir. Nitekim şu anda piyasalarda bu şekilde dolar pozitif fiyatlamalar yapılıyor. 1.25 seviyelerinde zorlanan EURUSD 1.24 seviyelerine doğru geri çekiliyor, 1.43 seviyelerini geçemeyen GBPUSD 1.41 seviyesine doğru realize ediliyor ve 1350 seviyesini geçemeyen Ons Altın ise 1333 desteğine doğru yaklaşıyor. İçeride ise 3.73 desteğinin altına gerileyemeyen USDTRY paritesi 3.76 seviyesine doğru tepkisini çoktan yaptı bile.

Sonuç olarak veriye bakıldığında enflasyon konusunda net bir sinyal bir sinyal görüyoruz diyemeyiz ancak bir güçlenme olduğu ortada. Gelecek ayki Şubat verisinde ücret artışlarında baz etkisi bu sefer ters yöne işleyecek. Buna rağmen yıllık artış yüksek seviyesini korumayı başarırsa işte o zaman Mart toplantısı öncesinde dolarda çok daha güçlü fiyatlamalar görülebilir. Şu an için dolar pozitif fiyatlama bir miktar daha devam edebilir. EURUSD, GBPUSD ve Ons Altın aşağı, USDTRY, USDJPY yukarı yönlü seyirler azalan bir hızda bir miktar daha görülebilir. ABD 10 yıllıklarındaki yükseliş ise hızlı bir şekilde devam ediyor. 10 yıllıklar %2.8255 seviyesinde bulunuyor ve Aralık sonunda bu güne %2.44 seviyesinden bu noktalara kadar soluksuz yükselmiş durumda. 10 yıllıklardaki bu artışın devam etmesi piyasalarda dolar pozitif algıların güçlenmesine ve borsalarda satışlara neden olabilir. İzlemekte fayda var.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir