AKCNS – Akçansa Hakkındaki Düşüncelerim

Akçansa (AKCNS) 2019 yılı 9 aylık dönemde satış gelirlerini %5 arttırdı. FAVÖK karı aynı dönemde %40, net kar %68 geriledi. Kar marjları ise 2018 yılına göre yaklaşık 10 puan düştü. Sonuç olarak iyi bir 2019 yılı geçirdi diyemeyiz. Ancak bu gelişmelere karşı hisse fiyatı 2017 yılı Şubat ayında 11.5TL seviyelerinden 3 yıla yakın bir süre sürekli düşerek Ağustos 2019 tarihinde 5.30 seviyesine kadar geriledi. Bu gelişmeleri fiyata yeteri kadar yansıttı diyebiliriz. Ağustos ayından bu yana hisse nerdeyse 11TL seviyesine kadar yükseldi ve son 6 ayda iyi bir getiri sağladı.

masanotları akcns

İhracat Kalıcı Olarak Yükseldi

Çimento sektörünün önemli oyuncularından AKCNS ‘da dikkatimi çeken bazı noktalar bulunuyor. Bunlardan ilki yurtiçi talepteki olumsuz gelişmeler Şirket’i ihracata sevk ederken, ihracat oranı %18’den %38 seviyesine yükseldi. Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar, ihracatta önemli ve kalıcı pazarlar kazandıklarını, Başta ABD olmak üzere Batı Afrika Ülkeleri, Akdeniz Havzası gibi farklı coğrafyalara satış yaptıklarını belirtiyor. Genel Müdür ayrıca ABD için geliştirdikleri katma değerli ürünleri ile bu pazarın kapıların açtıklarını ve bugün ABD’nin tercih ettiği en önemli çimento markalarından birisi olduklarını ifade ediyor. Bu açıklamalara bakıldığında yükselen ihracat oranının geçmişteki düşük seviyelere yeniden düşmeyeceğini ve yüksek seviyelerini koruyacağını anlıyoruz. Bunu döviz geliri ve karlılık açısından önemli buluyorum. Sonuç olarak Şirket’in 9 aylık dönemde ihracat gelirleri %131 artış gösterdi.

Yüksek Katma Değerli Ürünler ve yüksek Karlılık

Bir diğer dikkatimi çeken konu ise Şirket’in katma değeri yüksek ürünlere ve dijitalleşmeye odaklanmış olması. Şirket ürettiği özel ürünlerle bir çok ödülün sahibi oldu. 100+Beton ürünü ile Amerikan Beton Enstitüsü (ACI) tarafından global anlamda önem arz eden Mükemmellik Ödülünün sahibi oldu. Ayrıca 1915 Çanakkale Köprüsü’nün stratejik ürün sağlayıcı olan Şirket, bu projeye özel geliştirdiği 1803 beton isimli ürünü’nün denizin ortasında devam eden beton dökümleri tamamlandı.

Dijitalleşme ve Verimlilik

Şirket Dijitalleşmeyi önemli bir strateji olarak görüyor. Dijitalleşmeyi tüm iş süreçlerine dahil ediyor. Yine Genel Müdür Umut Zenar, Şirket’in 2021 yılı vizyonunda, devam eden Ar-Ge süreçleri sonrasında üretimini tamamlayacakları sektöre özgü dijital ürün ve yazılımları yurtdışına ihraç etme hedefleri bulunduklarını belirtiyor. Bu hedefin Şirket’e önemli bir gelir potansiyeli sağlaması bekleniyor.

Şirket’in net borç / favök rasyosu 1.8x seviyesinde ve oldukça ideal. Borç sorunu bulunmuyor. Ayrıca güçlü nakit yaratma yapısına sahip bulunuyor.

Akçansa 3Ç19 Analist sunumuna göz atmanızı tavsiye ederim.

İç Talepteki Canlanma ve Mega Projeler İç Taraf Beklentileri

Yurtiçinde ise AKCNS için iki temel beklenti görmekteyim. Birincisi yurtiçi talebin, beklenen ekonomik büyüme ile artması ve iç satışların 2019 yılına göre daha güçlü gelişmesi. Kanal İstanbul gibi mega projenin şirket hisselerine ilgi yaratması. Bunlarda yeni hikayeler olabilir.

Katma değeri yüksek ürünlerin artması ile birlikte ilerleyen dönemde şirket’in gelir artışının sürdürebilir olmasını ve kar marjlarının yükselişe geçmesini bekliyorum. 2019 9 aylık dönemde %13 seviyesine kadar gerileyen FAVÖK marjının ortalamaların çok altında olduğunu, uzun vadede sürdürülebilir marj seviyesinin %21-23 aralığında olduğunu düşünüyorum. Katma değeri yüksek ürünlerin ağırlığının artması ile birlikte bu marj ilerleyen yıllarda daha yüksek seviyeleri görebilir.

AKCNS için uzun vadeli hedef fiyatım 15.97TL seviyesinde yer alıyor. Mevcut 10.90TL seviyesine göre %46 yükseliş potansiyeline işaret ediyor.

TOASO ile ilgili yazıma da bakabilirsiniz

Bu yazımda ilginizi çekebilir. Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın. 

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“AKCNS – Akçansa Hakkındaki Düşüncelerim” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir