TOASO – Tofaş Fabrika Düşünceler

Borsa 2020 hisseleri isimli çalışmamın devamı niteliğinde bazı şirketler hakkında notlar almıştım. Bu notları birleştirip yayınlamayı düşünüyordum ancak zaman geçiyor. Piyasa hareketli. Bu nedenle yazdıklarımı tek tek yayınlamaya karar verdim. TOASO bunlardan birisi. Emek var yazık olmasın. Buyrun.

Pozitif olduğum bir diğer şirket Tofaş Fabrika. Sektör 15 yılın en düşük sezonunu geride bıraktı. Bu süreç içerisinde TOASO’da toplam satış hacmi %19 düşüşle geçen yılın 9 aylık dönemine göre 240 bin adet’ten 194 bin adet seviyesine düştü. İç piyasa satışları adet bazında %6.4 gerilerken, ihracat satışları %22 geriledi. İç piyasa hacimleri üçüncü çeyrekte hızlanmaya başladı. Adet bazındaki düşüşe rağmen satış gelirleri TL bazında %3 geriledi ve 9 aylık dönemde 13.4 milyar TL oldu. TL bazında satış gelirlerinin yatay kalmasında, TL’nin değer kaybı, iyi maliyet ve nakit yönetimi etkili oldu. TOASO her zorlu durumda iyi yönetilen ve bunu finansallarına yansıtabilen bir şirket.

 

masanotları toaso

Pazar Payı Arttı

2019 yılı için söylenebilecek en önemli gelişmelerden birisi Şirket’in bu süreci binek araçlarda (özellikle Egea etkisi ile) Pazar payını 2018 yılına göre %7.8’den %14.5 seviyesine neredeyse iki kat arttırması oldu. 2020’de sektörde beklenen genişlemeye daha yüksek Pazar payı ile giriyor olmasını önemli bir avantaj olarak görüyorum.

TOASO için 2020 beklentilerine bakıldığında şunları sıralayabiliriz. Ekonomide beklenen büyümeye paralel iç piyasanın 2019 yılına kıyasla net bir şekilde daha güçlü olması bekleniyor. 2019 yılında 400-450 bin adet seviyelerine kadar gerileyen toplam pazarın 2020 yılında 600 bin adet seviyelerini bulması bekleniyor. Şirket için yeni Egea ve Doblo projelerinin finansallara olumlu katkı sağlaması da pozitif beklentiler içerisinde.

Tofaş Fabrika 3Ç19 Analist Sunumuna göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

PSA Fiat Birleşmesi TOASO için Olumlu

Fransız PSA ve Fiat Chrysler birleşmesinin TOASO için yeni fırsat yaratma beklentisi şirket hisseleri için yeni bir katalizör olabilir. Fransız Otomotiv grubu bünyesindeki PSA Türkiye Genel Müdürü Olivier Cornouallie bu birleşmenin Türkiye’de yaratacağı etki ile ilgili olarak oldukça olumlu açıklamalar yaptı. Cournaille açıklamasında birleşme ile 3 milyon aracın ortak platformda üretileceğini ve bu noktada Tofaş’ın Bursa Fabrikasının oldukça önemli olduğunu söylüyor. Tofaş’ın çok iyi bir şirket ve iyi bir üretim merkezi olduğunu belirten Cournaille, evlilikten Tofaş için ciddi fırsatlar çıkabileceğini ifade ediyor. Bu konu Şirket için iyi bir katalizör olacağa benziyor.

Ayrıca Tofaş’ın Al yada Öde sözleşmesinin çok iyi bir koruma sağladığını düşünüyorum. Bu sözleşmenin sonlandırılması elbette şirket için bir baskı yaratabilir. Böyle bir gelişme yok ancak riskler sınıfında bu sıralanabilir.

Temettü Şirketi

TOASO aynı zamanda iyi bir temettü firması. Şirket son 13 yılda her yıl temettü öderken, ortalama temettü verimi %4.4 oldu. Bu rakam son onüç yılın ortalama verimi. Geçen yıl ise temettü verimi %7.6 olmuştu. Ancak temettü ve FAVÖK büyüme hızları oldukça yüksek bir şirket olduğunu belirtmek isterim.

Şirket’in net borç / favök oranı 0.9x seviyesinde ve ideal. Borç çevirme sorunu bulunmuyor.

Bu beklentilere paralel olarak TOASO için 2020 yılında iyi bir hikâye’ye sahip olabileceğini görüyorum. Hisse için uzun vadeli 35TL hedefim bulunuyor. Mevcut 26.80TL borsa fiyatına göre %30 yükseliş potansiyeli bulunuyor. Bilanço sonrasında hedef değer tekrar gözden geçirilecek.

TOASO 9 aylık analizime bakabilirsiniz. Tıklayın. 

Ayrıca bu yazımda ilginizi çekebilir. Borsa 2020 Hisseleri I

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir