AKSEN 2022/03 Bilanço Analizi ve Hedef Fiyat

Aksa Enerji (AKSEN) 1Ç22 finansallarını 9 Mayıs 2022 tarihinde piyasa kapanışı sonrasında açıkladı. Beklentilerin üzerinde net kar açıklayan hisse, bilanço önce 17.01 seviyesinde kapanış yapmasının ardından, 17.95 seviyesine kadar yükseldi ancak piyasa genelindeki olumsuz hava nedeni ile 16.55 seviyesine kadar geri çekildi.

masanotları borsa

AKSEN 1Ç22’de beklentilerin üzerinde 1.176mn TL net kar açıkladı. Beklentiler 858 mn TL seviyesindeydi. Net kar yıllık %466 ve çeyreklik %36 artış gösterdi. Net karda artan satış gelirleri ve yükselen kar marjlarının etkisi oldu. Diğer yandan geçen yıl aynı dönemde net finansal gider yazan Şirket bu dönemde 311 mn TL net finansal gelir yazdı ve net kara katkı sağladı.

Yüksek Elektrik Fiyatları Satışları Destekledi

Satış gelirleri beklentilerin altında kaldı ve yıllık %175 artışla 5.892 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Satış gelirlerinin büyük bir çoğunluğu yurtiçi santrallerden elde edildi. GWSa cinsinden satışlar Afrika santralleri hariç %6 daralma gösterdi ve 4.959GWsa seviyesinde oluştu. Ancak elektrik fiyatlarındaki artışın etkisiyle ciroda güçlü artış görüyoruz. Yurtiçinde satış fiyatları MWsa olarak 1450TL seviyesine yükselirken bu rakam geçen yıl aynı dönemde 300-350TL seviyelerindeydi. Yurtdışında ise fiyatlar 1899TL’den 1407TL seviyesine geriledi. Yurtiçi satışların toplam cirodaki payının yüksek olması nedeni ile ciroda agresif yükseliş elde edildi. Brüt kar marjı yıllık 10 puan, çeyreklik 4 puan artışla %20 seviyesine geldi.

FAVÖK beklentilerin çok üzerinde 1.636mn TL (Şirket hesaplaması 1.507mnTL, %212 yy) oldu ve yıllık %232, çeyreklik %132 artış gösterdi. FAVÖK artışında güçlü satış gelirleri ve artan brüt kar marjları ile giderlerin daha kontrollü artması etkili oldu. FAVÖK Marjı yıllık 5, çeyreklik 15 puan artışla %27.78 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam 2011 yılından bu yana en yüksek karlılık seviyesini gösteriyor.

AKSEN

Mart itibari ile net borç / favök oranı 1.7x seviyesinde ve ideal görünüyor. Cari oran 1.20x ile ideal noktalarda. Yine Mart sonu itibari ile AKSEN 93mn $ ve 32 mn€ döviz pozisyon fazlasına sahip. Kurdaki yükselişlerden pozitif etkileniyor.

Şirket toplam 2706MW gibi yüksek bir kapasiteye sahip bulunuyor. 14 Ocak 2022 tarihinde, Özbekistan’da toplam 740 MW kurulu güce sahip olacak üç adet doğalgaz santrali yatırımının ilk etabı olan 240 MW kurulu güce sahip Taşkent A santrali ve 270 MW kurulu güce sahip Buhara santralinde kademeli olarak ticari üretim başlamıştır. 30 Mart 2022 tarihinde de, 230 MW kurulu güce sahip Taşkent B santralinde test üretimi başlamıştır.

Şirket Beklentileri

AKSEN 2022 yılı beklentilerini paylaştı. Buna göre Şirket 2022 yılında satış gelirlerinin %74 artışla 24.154 mn TL seviyesine ulaşmasını, FAVÖK rakamının ise 5.477 mn TL seviyesinde oluşmasını bekliyor. Bu %23 FAVÖK Marjına karşılık geliyor. Şirket bu beklentilere göre yılın geri kalanında ilk çeyrekteki karlılığın geri çekilmesini bekliyor.

AKSEN Değerlendirme

AKSEN finansalları genel olarak olumlu. Şirket’in yurtdışı santralleri toplam cirodan %15 pay alırken, vergi öncesi karda ise %40 paya sahip. Diğer yandan dolar bazında garantili satış anlaşmaları bulunuyor. Buna ek olarak Şirket mevcut anlaşmalarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Sonuç olarak büyüme hikâyesi AKSEN için sürmekte.

Hisse son bir yılda yatırımcısına %151 getiri sağladı. Borsa endeksine rölatif %51.4 daha iyi performans gösterdi. Uzun vadeli pozitif görüşümü koruyorum. AKSEN için İNA Modelime göre 12 aylık hedef fiyatın 21.55TL seviyesinde bulunuyor. Borsa fiyatı olan 17.82TL’ye göre %21 yükseliş potansiyelini işaret ediyor. Şirket için yeni kapasite anlaşmaları devam ettiği sürece ilerleyen dönemlerde hedef fiyat tekrar gözden geçirilecektir.

AKSEN Özet Gelir Tablosu

AKSA 2022/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

KENDİNİZİ EĞİTİN. Sizlerde analizini yapın ve fiyat hesaplamanızı kendiniz yapın. Görselleri tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Borsa ve Temel Analiz Eğitimi – 3 yıldır borsada olanlar için
İleri Düzey Analiz ve Değerleme – Bilanodan anlayanlar ve geliştirmek isteyenler için
VIOP İle Borsa Performansını Artırma Eğitimi

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“AKSEN 2022/03 Bilanço Analizi ve Hedef Fiyat” için bir yanıt

  1. Emekleriniz için teşekkür ederim hocam sayenizde geleceğin şirketlerini seçmeyi faliyet raporlarının önemini ve borsanın uzun zamanlı bir yatırım aracı olduğunu öğrendik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir