Borsa İçin Soluklanma Zamanı

Geçtiğimiz hafta ABD S&P Borsa endeksi %6.6’ya varan düşüşün ardından gelen tepki alımları ile haftalık kaybının önemli kısmını geri alarak tepkili şekilde kapadı. Aşırı satım bölgelerine gelen endekste bu beklenen bir gelişmeydi. Buna paralel olarak Borsa endeksinde de 2407 seviyesinin altından gelen tepki alımları ile hatayı bu seviyenin üzerinde kapadık.

masanotları borsa

Borsa endeksindeki satışlarda, kar rakamlarının sona ermesinin ardından, ABD piyasalarındaki satış baskısının ve Enflasyona endeksli yeni ürün haberlerinin kar satışı için bahane olarak kullanılması etkili olmuş olabilir. Orta ve uzun vadede borsa için pozitif görüşümü koruyorum. Gelen veriler 2.çeyrek bilançoların, 1.çeyrek sonuçlara paralel gelebileceğini gösteriyor. En azından gelen bu kar rakamları ile birlikte Borsa endeksinin gücünü koruyacağını düşünüyoruz. Dalgalanmanın sona ermesinin ardından bilanço beklentilerinin endekste etkili olmasına yönelik beklentim sürüyor.

ABD tarafında ise S&P endeksinde başlayan tepkinin 4150-4200 seviyelerine doğru devam etmesi beklenebilir. Ancak bu yükselişin tepki olacağını ve ardından tekrar kar satışlarının etkili olabileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla global piyasalarda gelecek hafta olumlu bir hava görsek bile, bu çok uzun sürmeyebilir. Bu durum ileride yine Borsa İstanbul üzerinde baskı yaratabilir.

Borsa Endeksinde 2407 savaşı

Borsa endeksi 2407 seviyesinin üzerinde tutunabilirse, ilerleyen günlerde yukarı doğru hareketlenme oluşabilir. Diğer yandan 2467 seviyesindeki 22-günlük ortalamanın altındayız ve bu olumlu değil. Endeksin 22-günlük ortalama altında kalmaya devam etmesi durumunda 2407 desteğinin altına düşme olasılığı artacaktır. Bu durumda 2300 seviyesindeki 50- günlük ortalamaya doğru bir düşüş görülebilir.

Stratejik olarak 2407 seviyesi üzerinde kaldığımız sürece pozisyonları korumakta fayda var. Endeksin 2407 desteğini kırması ve altında kalması durumunda 2300 seviyeleri denenebilir. Endeksin 2407 altına sarması durumunda sakin yatırımcılar için 2300 seviyesi stop loss alınabilir. Bu dönemlerde kısa vadeli dalgalanmaların uzun vadeli planlarınızı bozmasına izin vermeyin.

Borsa Günlük Grafik

DolarTL de zaten yukarı olan rüzgar kendini gösterdi

Dolar kurundaki yükseliş şaşırtıcı değil. Yükselen cari açık içeride döviz baskısını artırırken, global piyasalarda Dolar endeksinin güçlenmesi, tüm gelişmekte olan ülke para birimlerini negatif etkiliyor. Bunlara içeride sürekli yükselen enflasyon eklendiğinde, TL’de değer kaybı kötünün iyisi olarak bile değerlendirilebilir. Son günlerde TÜFE korumalı yeni bir ürün konusu gündemde bulunuyor. Bu ürünün netleşmesi durumunda kurda bir baskı görebiliriz. Ancak 15 seviyesinin altına gerilemesi artık zor görünüyor. Diğer yandan KKM ürününe olan talebin azalmış olması ve TCMB verilerine göre yurtiçi yerleşiklerin döviz talebinin artıyor olması risklerin arttığını göstermekte. Dolar kurunda yön yukarı. Ancak bu hareket ne kadar ve ne zaman sertleşecek söylemesi zor. VIOP kontratlarında dolar kontratında kısa pozisyon açmanın riskli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim.

DolarTL Grafiği

Ons Altın İdeal Noktalarına Yaklaşıyor

Ons, güçlü dolar baskısı altında 1843 desteğinde tutunmadı ve bu seviyenin altına geriledi. Teknik olarak 1766 seviyesinden geçen destek çizgisi test edilebilir. Bu seviyeler Ons Altında tepki yükselişi beklenecek seviyeler olabilir.

Ons Altın

Çocuğunuza borsa Hesabı açın makalemi okuyabilirsiniz.

Yükselen Çelik Analizime bakabilirsiniz.

AKSEN Analizimi okuyabilirsiniz.

Kendinizi Eğitin. Borfin eğitimlerim hakkında bilgi alabilirsiniz. Görselleri tıklayın.

İleri Temel analiz ve Değerleme Eğitimi
Borsa ve Temel analiz – En az 3 yıldır Borsada olanlar için
VIOP ile Borsa Performansını Arttırma – özellikle bugünler için Önemli

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir