ALKIM 2020/03 Bilanço Analizi ve Fiyat

Alkim Kimya (ALKIM) 1Ç20’de 33.9mn TL net kar açıkladı. Net kar geçen yıla göre %30 yükseldi. Aynı dönemde satış gelirlerinde %2 daralma olurken, FAVÖK karı %9 büyüme gösterdi. Net karın satış performansına göre %30 artmasında, Kur farkı gelirleri, Faaliyet giderlerindeki %4’lük azalma ve özellikle kağıt grubundan gelen verimli sonuçlar etkili olmuş görünüyor.

masanotları

Bölümlere göre bakıldığında kağıt grubunun bu yıl kar rakamında büyük etkisi bulunuyor. Elde edilen net karın ve cironun hemen hemen yarısı kağıt grubundan gelmiş. Kağıt segmentinde kar marjlarındaki sert yükselişler ALKIM konsolide bilançosunu da pozitif etkilemiş.

Kar marjları bu etkiyle birlikte yaklaşık 3 puan yükselmiş. FAVÖK Marjı %24 olurken, Brüt kar marjı %29.3 olmuş.

Satış rakamları ton bazında yaklaşık tüm segmentlerde geçen yıla göre arttığını izliyoruz.

Mart sonu itibari ile Şirket’in 83.4 milyon TL net nakitleri bulunuyor. Cair oran 3.8x gibi çok yüksek düzeyde. Şirket’in nakit durumu oldukça rahat.

Nakit akışları bu dönemde zayıf seyretmiş. İşletme faaliyetlerinden aynı dönemde 9 milyon TL nakit çıkışı gerçekleşmiş. Borç ödemesi, yatırım harcamaları sonunda ise nakit değerlerinde 21 milyon TL azalma olmuş.

Kısa Vadeli ticari Alacakları içerisinde 33.3 milyon TL tutarındaki şüpheli alacağı ile ilgili dava halen devam ediyor. Şirket zaten bununla ilgili aynı miktarda karşılık ayırmış durumda. 2018 yılından gelen bir konu olması nedeni ile sürpriz değil.

Değerlendirme ve Hedef fiyat

Alkim Kimya gerek ürettiği ürün bakımından, gerek nakit zenginliği ve karlılığı açısından en beğendiğim şirketlerden birisi konumunda. Ancak hisse senedi son bir ayda %81, son üç ayda %91 yükseldi. Tarihsel piyasa çarpanlarına bakıldığında ise pd/dd oranı 5.15x ile tarihinin en yüksek seviyesinde bulunuyor. Tarihsel ortalamaları 2x seviyesinde bulunuyordu. Fd/favök rasyosu da aynı şekilde 12.05x ile daha önce görmediği seviyelerde (Tarihsel ortalama 6.08x). Piyasa çarpanlarına göre ALKIM fiyatı çok yüksek görünüyor.

ALKIM PD/DD Tarihsel Grafiği

İNA analizime göre ALKIM için 12 aylık dönemi kapsayan hedef değerimi 8.37TL olarak hesaplıyorum. Borsa fiyatı olan 14.49TL fiyata göre hisse %73 primli görünüyor. Uzun vadede ALKIM yatırımcısına oldukça ciddi bir kazanç getirmiş görünüyor. Ancak mevcut bilanço verilerine göre artık ucuz bir şirket değil.

ALKIM

Uyarı

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir