AKSA AKRİLİK NOTLARI

Aksa Akrilik CFO’su Erdinç Kazak Bir TV kanalına konuk olduğu programdan aldığımız satır başları şu şekilde;

masanotları borsa
  • 2020 yılına iyi başlangıç yapıldı. Tekstil elyafı ilk 3 ay normal kapasitede devam etti. Nisan ayında talep tarafında gerilemenin oluşması ve yapılan planlama sonucunda kapasite kullanımı %50 seviyesine çekildi.
  • Talebin yaz ortası gibi oluşması ve Eylül ayında artması bekleniyor. Özellikle akrilik yün talebinin yaz aylarından itibaren hazırlıklara başlanması ile artması düşünülüyor.
  • Çalışanların %60’sı kısa çalışma ödeneğinde bulunuyor.
  • Şirket’in normal yıllık cirosu 650-700 milyon $ seviyesinde seyrediyor. Ancak bu yıl %25’lik düşüş ile 500 milyon $ seviyesinde ciro tahmin ediliyor. (Şirket 2019 yılında 3.6 milyar TL veya 643 milyon $ ciro elde etmişti. )
  • Yılın başında akrilik elyaf fiyatları 2$/kg seviyesindeyken şu anda 1.60$/kg seviyesine geriledi. Fiyatlardaki bu düşüş ciroyu etkileyecek.
  • Alacak tarafında Exim sigortası ile çalışıyorlar. Bu nedenle yurtdışında tahsilat sorunu beklemiyorlar.
  • Hisse geri alım programı 2018 yılında başladı. Nakit akışına göre ve hissedeki sert düşüşlerde devam ediyorlar. Şu ana kadar Şirket’in %1 seviyesinde kendi hissesini geri almış durumdalar.
  • Akrilonitril Aksa’nın hammaddesi. Tedarik tarafında Çin yok. Ağırlıklı olarak hammadde Petkim’den tedarik ediliyor. Bir miktar kısım ise Asya pazarlarından elde ediliyor. Tedarik konusunda önemli bir problem yaşanmadı.
  • İran dünyanın Çin ve Türkiye’den sonra gelen 3.büyük pazarı. Yaptırımlar nedeni ile İran’a sevkiyat yapılmıyor. Orta vadede ise önemli bir Pazar olacağı düşünülüyor.

Şirket’in resmi internet sitesi için tıklayınız.

Yorum

Aksa henüz 1.çeyrek bilançosunu açıklamadı. Ancak açıklamalara göre geçen yıla göre önemli bir fark beklemiyorlar. Ancak 2.çeyrek dönemde ciroda daralma beklenecek. Yıllık dolar bazında %25 daralma aslında beklentilerden kötü olmadığını düşünüyorum. TL bazındaki finansal sonuçlar, Dolar kurundaki yükseliş nedeni ile daha yumuşak gelebilir. Ancak karlılık tarafını bilemiyoruz. Kar marjlarında da yüksek düşüşler olursa net kara yansıması daha sert olabilir. Aksa piyasa çarpanlarına göre normal seviyelerde görülüyor.

Doğtaş Kelebek notları için tıklayabilirsiniz. 

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir