ULKER 2020/03 Bilanço Analizi ve Değerleme

Ülker bisküvi (ULKER) 1Ç20 finansal sonuçlarını 4 Mayıs 2020 akşamı açıkladı.  23.60Tl seviyesinde bilançoyu karşılayan Ülker hissesi bu tarihten itibaren 7 Mayıs günü 21.80 seviyesine kadar geriledi. Ancak bu tarihten itibaren hissede yeniden toparlanma başladı ve 23TL seviyesinin üzerinde bulunuyor.

masanotları

Şirket 1Ç20 döneminde 98 mn TL zarar açıkladı. Açıklanan bu zararın nedeni likit fonlara yaptığı yatırımlardan yazdığı zarar ve yüksek finansman giderlerinden kaynaklandı. Bilindiği gibi yılın ilk üç ayında küresel piyasalarda virüs nedeni ile türbülans yaşandı ve bu dalgalanmanın sonucunda 568mn TL Finansal Varlık yatırım zararı yazdı. Kur farkı ile birlikte bu zarar 672mn TL seviyesine kadar yükseldi. Finansman giderlerinde de aynı şekilde kur farkı zararının büyük etkisi var. Zarardaki bu iki temel faktörün geçici nedenler olduğunu düşünüyorum.

Operasyonel sonuçlar Güçlü

Buna karşın Şirket’in operasyonel sonuçları olumlu. Satış gelirleri 1Ç20’de geçen yıl aynı döneme göre %22 büyüme gösterdi. Esas Faaliyet Karı %28 ve FAVÖK rakamı %26 büyüme gerçekleştirdi. Kar marjlarının ise sınırlı da olsa 1-2 puan yükseldiğini izliyoruz.

ULKER 26.4 mn TL vergi geliri yansıtmış. Geçen yıl aynı dönemde 105mn TL vergi gideri yansıtmıştı. Bu çeyrekteki vergi gelirinin de zarar rakamını törpüleyici etkisi olduğunu belirtmek gerek.

Ton Bazında satış 55.3 büyüdü

ULKER ton bazında satışları söz konusu dönemde %5.3 büyüme ile 162 bin 774 ton oldu. Kuvvetli organik büyüme 1Ç dönemde de devam etti. Türkiye toplam atıştırmalık pazarı hacimsel bazda %3.8, değersel bazda %22.2 büyüdü.

Şirket’in satış gelirlerinin %62’si Türkiye pazarından , %38’i Uluslararası operasyonlardan elde edildi. FAVÖK rakamının %53.4’ü Türkiye pazarından, %46.6’sı uluslararası pazarlardan geldi. Bu oranlar 2019 yılı ile hemen hemen aynı şekilde devam etti.

Güçlü Pazar Konumlanması

ULKER Türkiye toplam atıştırmalık pazarında %38.7 pay ile Pazar lideri konumunda bulunuyor. Sadece 1.çeyrek dönemde 16 yeni ürün lansmanı ve başarılı inovasyonlar gerçekleştirdi.

Uluslararası pazarlarda ise Suudi Arabistan’da Pazar lideri olarak yer alıyor. Mısır’da ise Bisküvi ’de lider, Kek’te 2. sırada ve Çikolatada ilk 5 içerisinde yer alıyor.  Orta Doğu Bölgesinde ise birinci veya 2 sırada bulunuyor. Kazakistan’da 4.sırada bulunmakla birlikte Merkez Asya’ya açılan kapı olarak görüyor.

Mart sonu itibari ile ULKER 838 mnTL net borca sahip. Net Borç / FAVÖK rasyosu ise 0.60x ile oldukça düşük bir seviyede. Cari oran 1.24x likidite oranı 1.15x ile yüksek. Borç sorunu ve kısa vadeli borç çevirme sorunu bulunmuyor. Yine 1Ç20’de serbest nakit akışlarının 57 mn TL pozitif olduğu görülüyor. Bu geçen yıl aynı dönemden daha iyi. Nakit akışları gücünü koruyor.

Yine Mart sonu itibari 578 mn $ döviz fazlası ve 595mn € döviz açığı mevcut. Türev işlemlerle açığın bir kısmı ediliyor. Ancak ihracat gelirleri de doğal koruma sağlıyor.

Değerlendirme ve Hedef fiyat

ULKER 2020 yılı beklentilerini paylaştı. Buna göre 2020 ciro beklentisi %15 artışla 9 milyar TL seviyesinde bulunuyor. FAVÖK Marjının ise %17 seviyelerinde olması bekleniyor. 2019 yılı FAVÖK Marjı %16.7 seviyesindeydi, neredeyse aynı seviyenin korunması bekleniyor.

Şirket bulunduğu Pazar itibari ile direnci yüksek ve ekonomilerdeki oynaklığa karşı koruma sağlayan bir özelliği var. Bunu sonuçlarda görmekteyiz. Büyüme beklentisinde bir bozulma yok. Godiva Cafe’ler üzerindeki uzun vadeli büyüme beklentimiz, her ne kadar virüs nedeni ile kesintiye uğrasa da uzun vadede devam ediyor.

Yılın ikinci yarısında piyasalardaki toparlanmanın devam etmesi ve GOÜ piyasalarına yabancı girişlerinin artması ile birlikte yatırım faaliyeti zararlarının ve kur farkı zararlarının ciddi şekilde azalması net kara önemli katkı sağlayacaktır.

Şirket için 2020 yılında yönetimin beklentilerine paralel olarak ciroda %15.5 büyüme bekliyoruz. FAVÖK Marjının ise %17.2 seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyoruz. 2020 yılında 270 milyon TL yatırım harcaması öngörerek tahminlerimizi 2020 için başlatıyoruz.

Bu beklentilere paralel olarak ULKER için İNA yaklaşımına göre 12 aylık dönemin kapsayan hedef fiyatımızı 33TL olarak belirliyoruz. Borsa fiyatı olan 23.20TL fiyata göre %42 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Teknik Yorum

Kısa vadede ise hisse 23 direncinin üzerine çıkmaya çalışıyor. Bu seviyenin üzerine yerleşebilirse 25 direncine doğru hareket güçlenebilir. 25 direncinin üzerinde 25.56 direnci izlenecek. Bu seviyeyi de aşması durumunda hedef fiyatımıza doğru hareket güçlenebilir. Aksi durumda ise 22 seviyesi güçlü destek olarak görünüyor.  Daha aşağıda ise 21.30-21.40 seviyeleri 50 günlük ortalama desteği olarak önemli görünüyor.

ULKER 1C20
ULKER Özet Gelir Tablosu

Uyarı

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir